Svátek má: Horymír

Zprávy

Velikost textu:

Zvláštní vyslanec USA pro Ukrajinu: Ukrajina musí splnit Minské dohody!

Zvláštní vyslanec USA pro Ukrajinu: Ukrajina musí splnit Minské dohody!

Kurt Volker, zvláštní vyslanec USA pro Ukrajinu, se domnívá, že k reintegraci území Donbasu k Ukrajině může dojít pouze v případě, kdy budou realizovány Ukrajinou Minské dohody.

Kurt Volker, zvláštní vyslanec USA pro Ukrajinu
9. května 2019 - 03:20

„Nakonec chceme, aby obyvatelé Donbasu žili v bezpečí, aby tam byla obnovena ekonomika, aby měli možnost se o sebe a své rodiny postarat, aby jim stát poskytoval všechny potřebné služby a aby se lidé vrátili do normálního života,“ řekl Kurt Volker v rozhovoru pro BBC.

„To se jistě může stát, o tom není pochyb. Existence tzv. samozvaných republik skončí, takže bude obnoveno normální fungování ukrajinských městských struktur,“ odpověděl na otázku, zda se domnívá, že se to stane za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Současně musí podle Volkera ukrajinská strana plnit svou část Minských dohod.


„Ukrajinci musí plnit svou část, což znamená respektovat příměří, musí udělit amnestii těm, kteří spáchali zločiny, vzniklé během tohoto konfliktu, musí projít místními volbami; a území by měla mít zvláštní postavení, jak je uvedeno v Minských dohodách, “uvedl zvláštní zástupce amerického ministerstva zahraničí.

Volker rovněž vyjádřil naději, že se vrátí k otázce mírové mise OSN, protože „by se mohlo stát nezbytným tranzitním mechanismem, který nám umožní zaručit provádění Minských dohod ze všech stran“.

V reakci na otázku o tom, zda považuje myšlenku nově zvoleného prezidenta Ukrajiny Vladimíra Zelenského o výměnu těch, kteří jsou na principu „všichni za všechny“ uskutečnitelné, Volker poznamenal: „Bylo by to úžasné. To je krok, který Ukrajina důsledně navrhovala za prezidenta Porošenka. Druhá strana nikdy nechtěla provést plnou výměnu vězňů. (...) Myslím, že by bylo dobré, kdyby Rusko propustilo ukrajinské námořníky zadržené v mezinárodních vodách v Kerčském průlivu v listopadu 2018. "  (Podle ruské verze byli námořníci zajati v ruských vodách-pozn.redakce)

„Existuje celá řada návrhů, zejména dlouhá příměří, která by trvala déle, než to, co bylo dodnes. Další stáhnutí těžkých zbraní by bylo také velmi dobrým krokem. Dalším krokem vpřed by bylo zajistit skutečně bezpečný průchod přes demarkační linii přes kontrolní body. A ještě mnohem víc návrhů, o kterých se mluvilo dříve, ale nikdy nebylo splněno, možná je šance, že se k tomu vrátíme, “navrhl Volker.

Co se týče možnosti zavedení nových sankcí ze strany Spojených států v reakci na Putinův dekret o zjednodušení získávání ruského občanství pro obyvatele některých oblastí Doněcké a Luganské oblasti, Volker řekl: „Jsme znepokojeni a vidíme to jako provokaci, která přesně odporuje plánu znovu začlenit tato území zpět na Ukrajinu, jak je uvedeno v Minských dohodách. (...) V budoucnu nic nevylučuji, ale doposud nebyla v této věci učiněna žádná rozhodnutí,"

Volker je rovněž přesvědčen, že nedojde k masovému přesídlení lidí z Ukrajiny do Ruska.


(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)