Martin Lobotka: Rozpočet ČR: Bezstarostnost je zpět

KOMENTÁŘ

Rozpočet skončil v první polovině roku historicky nejlepším výsledkem 75,6 mld. Kč. 

5. srpna 2016 - 07:00
Meziroční zlepšení dosáhlo skoro 50 mld. korun, přičemž příjmy vzrostly o 31 mld. Kč, výdaje naopak o 19 mld. poklesly. Jak se dalo čekat, ministr financí se, jak zaznělo i v rozhovoru pro HN, pochlubil, že je to dáno efektivnějším výběremdaní (ministr Babiš: „začala fungovat finanční správa“). Tezi o kruciálním vlivu MF ČR na vývoj rozpočtu přineslo – ostatně, jako každý měsíc – i pravidelné komuniké o pokladním plnění rozpočtu. To vše možná v duchu hesla, že stokrát opakovaná nepravda se stane pravdou, pravděpodobněji však z (lidem vlastní) touhy připisovat (i jenom náhodou způsobený) úspěch svým činům.Pravdou ale je, že za rozpočtem jsou z 90% jiné faktory než MF ČR.

Příjmy rozpočtu rostly z drtivé části díky přímým daním (+ 7,7 mld. u firem a 7,1 mld. u zaměstnanců), spotřebním daním (cigarety + 3 mld.) a pojistnému na sociální zabezpečení (13,6 mld. Kč).  U první a třetí kategorie je evidentní stoprocentní vliv ekonomiky, u druhé pak vliv růstuspotřební daně z tabáku. Příjem z DPH, kde se mělo tažení MF ČR proti únikům projevit nejvíce, se zvednuljen o 3,8 mld. Kč (2,8%), což při růstu maloobchodních tržeb o více než 8% v první polovině rokuale není nic, k čemu by byla třeba tvrdá ruka ministerstva.

Ani výdejovou ukázněností se MFČR ohánět nemůže. Červnová data ukazují, že 19 miliardová úspora výdajů byla způsobena poklesem kapitálových výdajů o 24 mld. Běžné výdaje naopak vzrostly o 5 mld., přičemž nebýt úspory na nákladech obsluhy státního dluhu, způsobených poklesemvýnosů na světových trzích a zkrácením maturity nově vydávaných dluhopisů, bylo by to ještě o 6 mld. více. U kapitálových výdajů je pak pokles vynucenzvenčí,  pomalejším čerpáním EU fondů (tj., menší potřebou vlastních spolufinancujících výdajů).

Mnohem více nežúčelová interpretace dat mi však vadí návrat k  mentalitě předkrizových let. Strukturální deficit rozpočtu se zhoršuje  - předvolební „naklánění si“ voličů, které právě začalo, nepomůže -a v případě recese, která jednou určitě přijde, bude zase ve státní kase zet stamiliardová díra. Poučení z velké krizev roce 2008-9 se ve fiskální oblasti evidentně nekoná.

Martin Lobotka


Anketa

Měla by Danuše Nerudová odstoupit z kándidátky STANu do eurovoleb?

Ano 72%
transparent.gif transparent.gif
Ne 15%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 13%
transparent.gif transparent.gif