Diplomatický pas na dovolenou? Další patálie ministra Válka

politika

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) čelí kritice kvůli tomu, že při svých soukromých cestách do zahraničí využívá diplomatický pas. Tento krok vyvolává otázky o střetu zájmů, transparentnosti i možném zneužívání výsad státní funkce.

Diplomatický pas na dovolenou? Další patálie ministra Válka
Ilustrační foto
24. července 2025 - 05:30

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek čelí narůstající kritice kvůli tomu, že při svých soukromých cestách do zahraničí pravidelně využívá diplomatický pas. Na celou věc upozornil server Parlamentní listy, který uvedl, že ministr cestuje například do Dubaje s využitím dokumentu určeného primárně pro služební cesty představitelů státu. Podle informací z resortu zdravotnictví je takové využití „neobvyklé“ a vyvolává pochybnosti i mezi některými jeho kolegy.

Válek reagoval vyjádřením na sociální síti X, kde uvedl, že pas vlastní již dlouhá léta jako poslanec a že ho využívá stejně jako jiní kolegové i při soukromých cestách. Tvrdí, že z jeho použití mu neplynou žádné výhody, jako je například vstup do letištních salonků či přednostní odbavení. Přesto už samotné vlastnictví a používání takového dokumentu při soukromých výletech do zahraničí vyvolává otázky ohledně jeho etičnosti a správnosti. Ve svém příspěvku

„Ano, cestou jsem využil diplomatický pas, kterým už mnoho let coby poslanec disponuji a stejně jako mnozí kolegové jej využívám i při soukromých cestách. Z jeho využití pro mě neplynou žádné výhody, uvedl ve svém příspěvku Válek.

Pochybnosti se dále prohloubily poté, co se ukázalo, že cesty ministra Válek do Dubaje jsou úzce spojeny s podnikatelem a šéfem IT společnosti Aricoma. Tato firma přitom patří mezi dodavatele, kteří získali zakázky od ministerstva zdravotnictví v objemu stovek milionů korun. Ministr sice tvrdí, že si letenky a další náklady hradí z vlastních prostředků, nicméně například ubytování zůstává podle médií nejasně doložené.

„Nemám ambici zasahovat do výběru smluvních partnerů ministerstva, nejsem členem hodnotící komise ani výběrových řízení, obhajoval své činy ministr.

Používání diplomatického pasu na soukromé cesty sice není přímo nezákonné, ale podléhá přísnějším pravidlům a kontrolám. Ministerstvo zahraničních věcí v minulosti opakovaně uvedlo, že diplomatické pasy mají sloužit k výkonu funkce, a ne k osobnímu pohodlí. Pokud pas přináší výhody i při soukromém využití, může to být v rozporu s etickými zásadami veřejné služby. Zrychlené odbavení, přístup k preferenčním zónám a menší kontrola na hranicích nejsou výsadami, které by měly být samozřejmostí pro osobní výlety státního činitele.

Na využití diplomatického pasu na soukromé cesty reagovali i další politici. Například bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO) uvedl, že při svých soukromých cestách diplomatický pas zásadně nepoužívá a že by se na Válkově místě „styděl“. Opozice tak znovu upozorňuje na potřebu přísnějšího vymezení účelu diplomatických pasů a jejich užití výhradně ve veřejném zájmu.

Psali jsme: Po Rakušanově reformě je Česká pošta v rozkladu, tvrdí Mašek

Další kauza ministra Válka znovu otevírá širší debatu o tom, zda by neměla být pravidla pro udělování a užívání diplomatických pasů zpřísněna. Už v minulosti byla tato otázka zvednuta například v souvislosti s bývalým ministrem zahraničí Janem Kohoutem, který pasy obhajoval jako pomoc regionálním politikům. V dnešní době však narůstá potřeba jasného oddělení služebních a soukromých aktivit státních činitelů, zejména v kontextu veřejného dohledu nad střetem zájmů a transparentností.

Celý případ tak znovu připomíná, že výkon veřejné funkce není jen o dodržování zákonů, ale také o dodržování zásad slušnosti, transparentnosti a odpovědnosti vůči veřejnosti. A pokud chce vláda nadále čelit narůstající nedůvěře společnosti, musí nejen vyvozovat důsledky, ale především zavést pevná pravidla pro situace, kdy hranice mezi soukromým a veřejným zájmem začíná být nejasná.

(Pilař, prvnizpravy.cz, foto: zai)



Anketa

S návrhem hnutí STAN o zavedení eutanazie, časem možná i od 14 let: