
Malakopí: Zapomenuté podzemní město Kappadokie
V hloubce až 40 metrů, v labyrintu vytvořeném před tisíciletími, se skrývá město, jehož existence se objevila díky obyčejnému bourání zdi v roce 1963. Malakopí již více než půl století odhaluje tajemství dávných civilizací a strategických úkrytů.

Deset moudrých výroků Sókrata, které mohou pomoci pochopit život
Největší filozofie je ta, která přichází v tichu jediné věty. A Sókratés, otec evropského myšlení, mistr v otázkách a pochybách, zanechal lidstvu nejen způsob, jak přemýšlet, ale i slova, která mají sílu měnit životy. Deset z nich ti může nabídnout zrcadlo, ve kterém uvidíš sebe i svět jinak.

Trus ve tvaru dokonalých krychliček: To umí jen wombat
Zní to jako žert z přírodopisné učebnice, ale není. Wombatí trus je skutečně kostkový. A věda až nedávno odhalila proč. V jejich střevě se totiž nachází malý, elastický zázrak biomechaniky, který nemá obdoby v celé živočišné říši.

Nejdelší vlak světa: Železný kolos Mauretánie
Dvě stě vagónů, tři kilometry železa, 50 stupňů ve stínu a hromady prachu. Vítejte na palubě mauretánského železného vlaku, jednoho z nejextrémnějších dopravních prostředků na světě. A přesto pro tisíce lidí jediného.

Mozek jako Homo sapiens a kultura dlouhá tisíciletí
Neandertálci měli velký mozek, plánovali lov, starali se o nemocné a možná znali jazyk. Věda dnes bourá představu primitivního podčlověka a ukazuje, že jsme si byli podobnější, než jsme ochotni připustit.

Proč Alexandr Veliký nikdy nedobyl Čínu
Alexandr Veliký ovládl obrovskou část známého světa, od Makedonie přes Egypt až po Indii. Ale dál na východ, v srdci Asie, existovala říše, která by jeho legendární tažení možná ukončila. Říše Qin. A ta nebyla připravena ustoupit ani o píď.

Nejhlubší důl, kde lidé dobývají zlato téměř 5000 m pod zemí
Je to místo, kde se teplota vzduchu bez chlazení blíží bodu varu, kde země dýchá horkem a tlakem, a přesto tam lidé denně fárají za zlatem. Důl Mponeng v Jižní Africe je technickým zázrakem i lidským extrémem, vítězstvím i varováním zároveň.

Malby staré 65 000 let mění dějiny lidstva
Neandertálci byli prvními umělci.Neandertálské jeskynní umění ve Španělsku předchází příchodu Homo sapiens do Evropy o 20 tisíc let a ukazuje, že „primitivní“ bratranci moderních lidí měli vlastní symbolický svět a možná i cit pro krásu.

Proč je velrybí moč klíčem ke zdravým oceánům?
Nová studie ukazuje, že migrující velryby proměňují oceánské „pouště“ v živé ekosystémy díky své moči, která hraje zásadní roli pro zdraví světových oceánů.

Holčičky vítězí. Svět se zbavuje tisíciletého sexismu
Po staletí platilo, že mít syna je výhra. Ale svět se mění. Vzdělání, technologie i změna postojů rodičů způsobují, že dívky jsou dnes v mnoha zemích nejen vítané, ale dokonce žádanější než chlapci.

Bílá pastelka Vám přeje krásné léto a posílá velké poděkování
Blíží se doba letních prázdnin a protože redakce serveru Prvnízprávy.cz je hrdým podporovatelem Sjednocené organizace pro nevidomé a slabozraké (SONS) a sbírky Bílá pastelka, podělíme se s Vámi o novinky a také budeme rádi, když na Vaši přízeň, podporu a pomoc nezapomenete ani během horkých letních dnů.

Žáby přežily apokalypsu a obstály i tam, kde T-Rex selhal?
Zatímco dinosauři jako Tyrannosaurus rex byli smeteni z povrchu Země po dopadu asteroidu před 66 miliony lety, žáby přežily. Nové poznatky naznačují, že za jejich přežitím stojí kombinace ekologické přizpůsobivosti, podzemního života a nenáročnosti na potravu.

Proč si lidé pletou jaguára a levharta?
Na první pohled vypadají stejně. Majestátní kočkovité šelmy se zlatou srstí a tmavými skvrnami. Ale podívejte se blíž: levhart a jaguár jsou rozdílní jako Afrika a Amazonie. Naučte se je konečně rozeznat.

Sloní uši: Přírodní klimatizace a komunikační nástroj v jednom
Sloni jsou nejen největšími suchozemskými savci, ale také držiteli rekordu za největší uši v živočišné říši. Tyto impozantní útvary však nejsou pouze estetickým znakem; hrají klíčovou roli v termoregulaci, komunikaci a vnímání okolního prostředí.
Nepřehlédněte

Žádnou demokracii už tady nemáme, jen mafiánský režim, říká Vidlák
Přinášíme vám další díl pravidelného pondělního cyklu s názvem VIDLÁKŮV OTVÍRÁK. Populární český bloger Daniel Sterzik, který píše pod jménem Vidlák, přináší zamyšlení nad aktuálními problémy naší doby exkluzivně pro server Prvnizpravy.cz.

Putin povolil dobytí Sumy: Ruská armáda je již na dostřel
Ruská vojska se s hlavňovým dělostřelectvem začala dostávat k okraji Sumy.
Nejčtenější

„Organismus na přístrojích“ zvaný Ukrajina. Štefec o procesu rozpadu
Budoucnost máme nalajnovanou, jen pro nás, naše děti a vnuky tu nevidím nic pěkného, říká k situaci na Ukrajině i pravděpodobným následkům nejen války, ale i současného masivního trendu zbrojení vojenský analytik Jarosalv Štefec.

Žádnou demokracii už tady nemáme, jen mafiánský režim, říká Vidlák
Přinášíme vám další díl pravidelného pondělního cyklu s názvem VIDLÁKŮV OTVÍRÁK. Populární český bloger Daniel Sterzik, který píše pod jménem Vidlák, přináší zamyšlení nad aktuálními problémy naší doby exkluzivně pro server Prvnizpravy.cz.

Rusové obsadili lithiové ložisko, co na to Trump se svou smlouvou o nerostech?
Ukrajina ztratila kontrolu nad dvěma ze svých čtyř ložisek lithia, píše francouzský list „Figaro“.