30. září 2023 - 07:30
Tato rezervace spolu s dalšími lokalitami, zejména vápencovými územími na Chýnovsku, je po léta systematicky sledována táborským amatérským mykologem Pavlem Špinarem. Houbám Soběslavských blat se věnoval po celý svůj dlouhý život nedávno zesnulý slavný mykolog Dr. František Kotlaba, rodák z Vlastiboře u Soběslavi. Pro houby příhodné mokřady se nacházejí také v národní přírodní rezervaci Ruda, jež se stala cílem četných mykologických exkurzí a nedávno byla systematicky mykologicky prozkoumána Lucií Zíbarovou.
Tatáž mykoložka nedávno sledovala houby v údolí Lužnice u Tábora. V Sezimově Ústí působil od začátku 80. let 20. století po dvě desetiletí mykologický kroužek vedený Vladimírem Pravdou, jehož členové navštěvovali různé další lokality na Táborsku.
Z jeho středu pochází současný mykolog Jihočeského muzea Miroslav Beran, jenž na přelomu tisíciletí řadu let studoval houby arboreta botanické zahrady v Táboře. Vezmeme-li v úvahu, že houby byly zkoumány třeba i na Písečném přesypu u Vlkova, nutně dojdeme k závěru, že jejich pestrost na Táborsku je obrovská. A pakliže byla za poslední čtyři desetiletí shromážděna bohatá fotodokumentace nálezů, nabízí se myšlenka představit tuto nádheru veřejnosti.
Ve dnech 3. 10. – 19. 11. 2023 pořádá Jihočeské muzeum fotografickou výstavu Houby mykologicky zajímavých lokalit na Táborsku.
(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:jcm)