Karlovy Vary mají Poesiomat!

regiony

Goetheho dopisy i Óda na Vřídlo. Poesiomat v Karlových Varech mluví a zpívá melodií regionu.

Karlovy Vary mají Poesiomat!
Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová
16. května 2025 - 12:00

Má kliku a po zatočení zpívá a vypráví o místě, kde stojí. Smetanovy sady v Karlových Varech od čtvrtka 15. května zdobí Poesiomat. Obsahuje dvacítku autentických nahrávek – nabízí například vyprávění Marka Ebena, satirické verše undergroundového básníka Milana Kozelky i příběh o legendárním baronovi z Coney Islandu. Moderní flašinet nezapomíná ani na vliv, který na lázně měl balneolog David Becher nebo německý literát Johann Wolfgang Goethe.

Poesiomaty umisťuje od roku 2015 do ulic českých i zahraničních měst spolek Piána na ulici zakladatele Ondřeje Kobzy. „Zatímco první Poesiomat byl především jukeboxem na poezii, dnes nabízí širokou paletu zvukových forem – od básní a písní přes archivní nahrávky až po vyprávění pamětníků či autentické zvuky,“ vysvětlil autor projektu.

Karlovy Vary podle Kobzy patří mezi města, která mají silný genius loci. „Poesiomat je vlastně o paměti toho místa – a tady v Karlvých Varech, kde se kdysi procházel Goethe a Dvořák zde měl českou premiéru Novosvětské, je to velmi silná věc. Všude kolem je zakopaná společná paměť. A my ji pomocí téhle trubky, která vede z podzemí, pouštíme ven. Podobně jako kdysi permoníci prý na svět vypustili Vřídlo,“ říká zakladatel Poesiomatu.

Poesiomat ve Smetanových sadech u Alžbětiných lázní mohl vzniknout díky podpoře projektu Město bez kouře a karlovarskému magistrátu. „Těší mě, že se právě Karlovy Vary stávají dalším městem, kde je instalován Poesiomat. Díky němu si lidé mohou ve Varech odpočinout nejen tělem, ale i duší. Mám radost i z toho, že dramaturgie myslí hlavně na místní obyvatele a jejich společnou historii. Navíc je krásné, že se tento poetický prvek nachází právě ve Smetanových sadech, tedy na místě, které samo nese jméno jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů. Poezie a hudba se tu přirozeně setkávají a vytvářejí prostor pro zastavení, naslouchání a vnímání atmosféry našeho města,“ uvedla primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová.

Poesiomat odvypráví příběh jednoho z nejvýznamnějších měst české historie za pomoci úryvků z povídek, historických reportáží, písní a básní. „Projekt jsme podporovali od začátku, protože víme, že změna začíná i ve veřejném prostoru. Zdravé a atraktivní město není jen výsledkem technických opatření, ale i kulturních impulsů. Poesiomat je jedním z nich,“ doplnila Růžena Rousková ze společnosti Philip Morris ČR a. s.

Vznik sochy financovala společnost Philip Morris ČR a. s. v rámci projektu Město bez kouře. Tato iniciativa se spolu s bojem proti cigaretovému dýmu snaží také o širší kultivaci veřejného prostoru. V minulosti proto projekt podpořil instalaci nového informačního systému či stojanů na kola. Město bez kouře vnímá Poesiomat jako další způsob, jak originálně obohatit veřejný prostor prvkem s výraznou kulturní přidanou hodnotou.

V Karlových Varech se posluchači mohou těšit na nahrávky spojené s historií i současností. O složité cestě do Karlových Varů v Poesiomatu glosuje jak moderátor Marek Eben, tak i básník Johann Wolfgang Goethe, který město na soutoku Ohře a Teplé navštívil celkem třináctkrát a o svých dlouhých cestách do Varů žertoval, že už vykonaly polovinu léčebné kúry.

„Osobitý text historika Zdeňka Šmída, namluvený karlovarským rodákem a moderátorem Alešem Hámou, zase seznamuje posluchače s revolučním přístupem k lázeňství ‚Hippokrata Karlových Varů‘, významného lékaře a balneologa Davida Bechera, který by letos oslavil 300 let,“ říká manažer projektu Karlovy Vary – Město bez kouře, Tomáš Melč.

Poesiomat nezapomíná ani na českou premiéru poslední symfonie Antonína Dvořáka – Novosvětské z roku 1894 – nebo dnes už neexistující folkové uskupení Čp. 8. Hlas poezie pak v mluvící soše reprezentují autoři jako Quido Machulka, Karel Fron či Jaroslav Vrchlický a jeho slavný překlad Ódy na Vřídlo. „Máme tam ale i Šviháka lázeňského od Jiřího Schelingera, hlas herce Viktora Braunreitera zase skvěle oživuje téměř zapomenutého autora prvního manifestu DADA Waltera Sernera,“ doplnil Kobza.


Poesiomat v Karlových Varech je v pořadí jednaosmdesátým zařízením svého druhu v České republice. Poetická mluvítka oslovují kolemjdoucí v desítkách českých i zahraničních měst. Básně nebo písně zní ze zařízení na ulicích ve francouzské Paříži, irském Dublinu, německém Heidelbergu či americkém Buffalu.

Na fotografiích: Ondřej Kobza, Andrea Pfeffer Ferklová, Růžena Rousková. Foto Aleš Bedlík.

Karlovarskenovinky.cz informoval Jan Kopál, tiskový mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:mmkv)


Anketa

Česká televize je podle Vašeho názoru instituce: