Arestovič: Putin mluví na 99 procent pravdu (VIDEO)
zprávy
<< VIDEO >> A je také konzistentní. To naopak Kyjev se každou chvíli vyjadřuje jinak, dodává Arestovič.Bývalý šéfpropagandista Zelenského Alexej Arestovič dal dlouhý rozhovor známému americkému videoblogeru Patricku Ben-Davidovi.
Patrick Ben-David a Alexej Arestovič
26. prosince 2024 - 02:20
Rozhovor přirozeně vzbuzuje obrovský zájem v Rusku a na Ukrajině. Arestovič mimo jiné řekl: „Mír na jaře 2022 byl na dosah, změnil to Johnson svou návštěvou,“ připomněl Arestovič
Upozorňuje také na to, že „argument Bučou", tedy, že Kyjev s rozhovory skončil, když se objevily údajné pozůstatky vyvražďování na předměstí Kyjeva, nesedí. Upřesňuje, že několik týdnů Západ tlačil na pokračování války, a tlak začal Johnsonovou návštěvou. Stupňoval se paralelně s tím, jak pokračovaly mírové rozhovory, kterých se Arestovič částečně také účastnil. Žádné rázné rozhodnutí po Buči.
„Ukrajina má v tuto chvíli již 150 tisíc mrtvých. Dalších 400 až 500 tisíc je pro zranění vyřazeno z boje,“ informuje Arestovič.
Také poznamenává, že ruské ztráty jsou mnohem vyšší než ukrajinské.
„Verze, že Nord Stream zničili Rusové je čistý nesmysl,“. „Na Ukrajině panuje šílená korupce“. „Snaha o vstup Ukrajiny do NATO je sebevražedná, je to proti zájmům Ukrajiny“.
Arestovič vedl komunikaci prezidenta Zelenského po invazi ruských vojsk. Dělal pro novináře denní brífinky o situaci na frontě a postojích prezidentské administrativy.
Rok po začátku války se s režimem ale prudce rozešel poté, co řekl, že ruská střela, která trefila obytný dům v Dnipru, na něj nemířila, sestřelila ji ukrajinská protiletecká obrana.
Následně musel opustit funkci. Postupně začal režim kritizovat, až nakonec musel z Ukrajiny utéct, pro výhrůžky smrtí i hrozbu zatčení a soudu za údajnou vlastizradu.
Usídlil se v USA, kde má dobré vztahy v Republikánské straně. Odtud konzistentně, na svém i jiných populárních kanálech, kritizuje kyjevský režim.
Slovenský politolog Juraj Draxler na facebooku komentuje tento rozhovor
O Putinovi i v tomto interview říká, že ho vnímá jako nepřítele, protože napadl jeho vlast, ale zároveň, že Putin nelže, reálně chce odvrátit nebezpečí, jak ho on, Putin vnímá, které by Rusku hrozilo, kdyby se z Ukrajiny stalo nepřátelské teritorium.
Mimochodem, i v tomto rozhovoru podtrhuje něco, co by mělo být očividné, ale v záplavě propagandy zprava-zleva to málokdo řekne: Putin je jedním z nejvíce prozápadních politiků, jakého Rusko v moderní době mělo.
Ukazuje to na tom, jak se Putin dlouho snažil se Západem dohodnout, navázat strategické partnerství. Proti se začal obracet kvůli rozšiřování NATO na východ a snahám o změnu režimu na Ukrajině.
K tomu dodám: Toto se snadno dokládá nejen zahraniční politikou, ale snahami o vnitřní reformy, které jsou ve skutečnosti velmi „západní“, přičemž Putin se úzkostlivě přidržuje práva, čili režim je sice autoritářský, ale ani náhodou ne ve smyslu mnoha neevropských ekvivalentů.
Arestovič ruského lídra označuje za liberála ve stylu britských premiérů 19.století a v zásadě se s tím dá souhlasit.
Mimochodem, i z hlediska delší historie stojí za zmínku, že pokud se Putin odvolává na nějakou historickou figuru, tak je to Petr Veliký, Tedy vůdce, který programově Rusko „europeizoval".
V tomto smyslu, dodávám já, lze zjednodušeně Putin brát jako někdo, kdo sebe vnímá jako obránce tradičních evropských hodnot, od kterých se Evropa odklání.
I proto, mimochodem, si ne vždy rozuměl či rozumí s různými jinými ideologickými proudy doma, které často programověji vnímají Rusko jako jinou kulturu, kde je třeba nastolit režim strukturovaný jinak než velí tradiční evropské modely, a podobně.
Arestovič je poměrně zajímavá figurka. Nepochybně velmi inteligentní, obratný ve složité ukrajinské situaci – vždyť se i ve správný čas s režimem rozešel, když už začalo být poměrně zjevné, kam to všechno směřuje.
Samozřejmě má svou agendu, takže ho není třeba brát zcela jako objektivní, nestranný zdroj.
Již delší dobu se veřejně připravuje na kandidaturu v prezidentských volbách. Tam má jen malé šance uspět ve smyslu zvolení, ale v procesu rozhodně může dost zamíchat karty a ovlivňovat, kdo nakonec prezidentem bude.
Pomůže mu v tom spojenectví s konkrétními klikami u republikánů, které také mají své zájmy směrem k Ukrajině a Rusku. (V zásadě konflikt je třeba do značné míry vnímat i z hlediska byznysu, některým klikám vyhovuje podporovat válku, se všemi zpravodajskými a obrannými kontrakty, jiní se rádi na Východě dohodnou, s cílem zajistit si výhodnou spolupráci v jiných oblastech.)
Videobloger také patří ke kontroverznějším osobnostem. Ale rozhovor je rozhodně zajímavý. Nepřináší sice nic opravdu nového, ale mnoho věcí je poměrně inteligentně zformulováno a to, že to říká jeden z bývalých top představitelů režimu v Kyjevě má také svoji váhu.