Čarnogurský: Přes Slovensko začne doprava zbraní a vojáků na Ukrajinu

zprávy

Slovenská média jsou zahlcena zpravodajstvím o (ne) řešení vládní krize. Vládní koaličníci se jeden den  dohodnou, na druhý den konstatují, že se vlastně nedohodli a že jednají dál a vláda formálně  pokračuje, píše Ján Čarnogurský na facebooku.

Čarnogurský: Přes Slovensko začne doprava zbraní a vojáků na Ukrajinu
Ján Čarnogurský
16. března 2021 - 06:20

Ruská vakcína je ve skladech v Šarišských Michaľanech, ale nepodává se. Západních vakcín je  málo a po vakcíně AstraZeneca už zemřeli lidé i na Slovensku, ale pro EMA je AstraZeneca stále dobrá. Vládní krize  může pokračovat. Uvědomujeme si, v jakých stabilních poměrech se Slovensko nachází, když si  můžeme dovolit luxus vládní krize a naše životy to příliš neovlivní?

Brzy se to může změnit

Ruská i ukrajinské média se stále více věnují jinému tématu. Na východní Ukrajině se soustřeďují vojska z obou stran demarkační linie Doněcké a Luhanské republiky z jedné strany a Ukrajiny z druhé strany. Ukrajinské ostřelování obou republik se zintenzivnilo. Pokračování války z roku 2014 se jeví velmi pravděpodobné. Válka o Náhorní Karabach jakoby povzbudila Ukrajinu, aby i ona vyřešila svůj problém s nezávislým Doněckem a Luhanskem.

V ukrajinských médiích se objevují materiály jak Ukrajina může jedním úderem vrátit Doněck a Luhansk do původního postavení a možná i Krym. Jako začátek vojenských operací se udává nejpozději květen tohoto roku. Ukrajina chce obnovit status quo ante před Majdanem 2014. Na ruské straně média i nemálo politiků tlačí prezidenta Putina, aby v takovém případě také posunul ukrajinský problém výrazně k vyřešení. Výrazně k vyřešení znamená, že v případě ukrajinského útoku armáda neuznaných republik za otevřené nebo skryté pomoci ruské armády rozšíří samosprávné území obou republik na celé jejich provincie nebo na celé ruskojazyčné území Ukrajiny, což by mohlo znamenat až po Dněpr a na Dněpru leží Kyjev. Ukrajina by ztratila přístav Mariupol a možná i Oděsu. Mariupol je největší obchodní přístav Ukrajiny. Pokud by Ukrajina ztratila i Oděsu, stala by se vnitrozemskou zemí a Rusko by získalo pozemní přístup k Podněstří, kde jsou umístěni ruští mírotvorci.Bohužel zase by bojovali Slované mezi sebou za zájmy Západu

Napětí na východní Ukrajině stupňují i další okolnosti. Ve Spojených státech nastoupil do prezidentské funkce Joe Biden. Během Majdanu a po Majdanu jako viceprezident při prezidentovi Obamovi se velmi angažoval za novou ukrajinskou moc prezidenta Petra Porošenka. Jeho syn Hunter zaujal pozici v řídícím orgánu velké ukrajinské plynárenské společnosti Burisma holdings za pěticiferný plat v dolarech. Victorii Noolandovou jmenoval Biden do vedoucí funkce na Státním departementu. Pamatujeme si televizní záběry Noolandové jak na Majdanu rozdává pečivo demonstrantům.

Donald Trump během prezidentské kampaně obviňoval Bidena z korupce ukrajinskými konšely právě přes postavení Bidenovy syna na Ukrajině. Další okolnost je geopolitická. V srpnu plánují dokončit plynovod přes Baltské moře Severní proud 2. z Ruska do Německa. Spojené státy chtějí za každou cenu překazit dokončení plynovodu. Plynovod ještě silnější spojí ekonomiku Ruska a Německa neboli Evropské unie a vzdálí Evropu od Ameriky, ekonomicky i politicky. Spojené státy nebudou moci s Evropou natolik manipulovat. Spojené státy ztratí zákazníka na svůj břidlicový plyn a Ukrajina tranzitní poplatky za přepravu ruského plynu do Evropy (i Slovensko, ale jen částečně). Ukrajina nebude moci zastavit přepravu plynu do Evropy jako se to stalo v roce 2009.

Německé volby do Spolkového sněmu budou v září, ruské volby do Státní dumy také v září. Zásah ruské armády v konfliktu na východní Ukrajině využijí Spojené státy a jejich evropští agenti na zvýšení tlaku na zastavení dokončení Nord Stream 2. Takový výsledek musí dosáhnout do srpna, pak už bude plynovod dokončen. Ruský prezident Vladimír Putin si ani politicky nemůže dovolit nereagovat na ukrajinský útok na Donbasu. Ruskojazyčné obyvatele Ukrajiny by vystavil ještě větší diskriminaci. Statisíce obyvatel Donbasu a Luhanska přijali ruské občanství, jim by hrozilo vyhnání z domovů. Ruské nacionalistické strany až po Žirinovského a komunisty by před volbami obvinili Putina, že zradil zájmy ruského světa. Vítěznou Ukrajinu by už nic nezastavilo od vstupu do NATO.


Co s tím má společného Slovensko?

Pokud konflikt vypukne, přes Slovensko začne doprava zbraní a různých vojáků na Ukrajinu. Jako v srpnu 1939 proti Polsku. Možná nás NATO přinutí zvýšit počet vojáků v Pobaltí. Ukrajina se stane předmětem zájmu médií i obyvatelstva. Protože výsledek konfliktu změní mocenské poměry minimálně v Evropě. Jakási vládní krize na jakémsi Slovensku nebude nikoho zajímat. Západ ji ani nebude podporovat, protože bude potřebovat klid ve svém zázemí.

Pokud Igor Matovič ustojí svou funkci do května, pak se mu pravděpodobně uleví.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)


Anketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?