Americký velvyslanec v Berlíně Richard Grenell přednesl řadu argumentů pro zachování amerických jaderných zbraní v Německu, ale všechny tyto argumenty nejsou nové, říká pro Die Welt ,poslanec Bundestagu ze strany Svaz 90/Zelení a člen výboru německého parlamentu pro otázky zahraniční politiky Jürgen Trittin. O „potřebě jaderného zastrašování“ mluvili během let studené války, ale pak to nevedlo ke zvýšení bezpečnosti, ale ke zbrojním závodům, upozorňuje.
„Během studené války byl svět neustále na pokraji jaderné války," připomíná autor. „A byla by to poslední válka na Zemi. Odzbrojení začalo, až když oba bloky souhlasily s postupným snižováním potenciálu odstrašení.“ Během 20 let to vedlo k 90% snížení jaderného arzenálu.
Přičemž v roce 2018, Spojené státy schválily novou jadernou strategii, která zahrnuje použití taktických jaderných zbraní, jakož i vývoj křídlatých ponorkových raket, připomíná autor. Je proto logické, že v roce 2019 Washington odstoupil od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Americké plány navíc zahrnují modernizaci arsenálu v Büchelu. To je důvod k obavám, i když ve skutečnosti Evropu nezajímá, která jaderná zbraň bude na jeho území použita: taktická nebo strategická. „V obou případech bude výsledek devastující. Bude to konec Evropy,“ varuje autor.