Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Trump nabídl Erdoganovi dohodu za 100 miliard dolarů!

Trump nabídl Erdoganovi dohodu za 100 miliard dolarů!

Po týdnech napjatých a někdy zmatených výměn Donald Trump dnes přijme v Bílém domě Recep Tayyip Erdogana, aby prodiskutovali situaci v Sýrii, osud džihádistických vězňů nebo NATO.

Z posledního setkání v Bílém domě
13. listopadu 2019 - 09:01

Společná tisková konference obou prezidentů, naplánovaná na začátek odpoledne,  se  kryje s další významnou událostí ve Washingtonu: První veřejné slyšení v Kongresu při vyšetřování možného odvolání Donalda Trumpa.

Donald Trump je hrdý na to, že umí jednat s autoritářskými vládci. Jeho jednání s Recepem Tayyipem Erdoganem v posledních týdnech však byla přinejmenším chaotická a vyvolávala skutečné otázky o jeho dlouhodobé strategii v Sýrii.

Poté, co Donald Trump oznámil stažení amerických jednotek ze severovýchodní Sýrie, zahájila Ankara 9. října vojenskou ofenzívu proti kurdským spojeneckým silám Mezinárodní koalice v boji proti džihádistům.

„Nehraj tvrdě! Nenechte se zmást! “ napsal Donald Trump v překvapivém dopise tureckému protějšku. Silně byl kritizován, mimo jiné i ve svém vlastním táboře, pak přitvrdill tón, vyhrožoval „zničením“ turecké ekonomiky a povolil sankce proti Turecku, které byly zrušeny po dohodě dosažené v polovině října.

Avšak opuštění kurdských sil a místo ponechané Rusku v syrském konfliktu pobouřily mnoho volených úředníků, demokratů i republikánů.

„Domníváme se, že je teď obzvláště špatná doba na přijetí prezidenta Erdogana ve Spojených státech, žádáme vás, abyste odvolal své pozvání," napsali v dopise zveřejněném v pondělí  volení úřednci obou politických stran.

Není to dárek pro Recep Tayyip Erdogana, aby ho v Bílém domě přijali s velkou pompou?

„Musíme mluvit s Tureckem o Sýrii," uvedl vysoký úředník ministerstva zahraničí pod podmínkou anonymity. „Neměli bychom vidět takové návštěvy jako odměnu, ale jako nástroje diplomacie."

Jednání Donalda Trumpa a turecká ofenzíva vyvolaly také napětí v Atlantické alianci, jejíž součástí je Turecko. Francouzský prezident Emmanuel Macron velmi silně litoval naprosté nedostatečné koordinace se Spojenými státy v této otázce a prohlásil, že NATO je ve stavu „mozkové smrti“.


Kromě syrského problému jsou zde další okruhy jednání,  navzdory protestům z Washingtonu koupilo Turecko z Ruska protiletadlové raketové systémy S-400. V reakci na to USA vyloučily Turecko z rozvojového programu amerického letounu F-35, navzdory významným investicím Ankary do tohoto projektu.

Podle Washington Post údajně americký prezident Donald Trump nabídl tureckému vůdci Recep Tayyip Erdoganovi obchodní dohodu ve výši 100 miliard dolarů, jakož i „řešení“ situace s ruskými protiletadlovými raketovými systémy S-400.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)