Pavel Sobíšek: Čeká nás zpomalení meziročního růstu HDP pod 2%

KOMENTÁŘ

HDP Česka rostl ve druhém kvartálu mezičtvrtletně o 0.9% a meziročně o 2.6%.

3. září 2016 - 07:00
Podrobná čísla o HDP potvrdila dobrou kondici české ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Také struktura růstu vyšla v souladu s intuitivní představou.

Ze tří pilířů, které držely růst ekonomiky v loňském roce, zbyly jen dva – spotřeba a export. Růst spotřeby ovšem mírně zpomalil, takže nadále platí, že domácnosti utrácely méně, než by odpovídalo přírůstku jejich disponibilních příjmů. Exportu se vysloveně dařilo a jeho přebytek přispěl k růstu ekonomiky nejvíc od roku 2011. Investice naopak českou ekonomiku začaly citelně brzdit. Toto zjištění není překvapivé s ohledem na průběžně zveřejňované katastrofální výsledky stavební výroby. V lehkém propadu se nicméně ocitly i investice do strojního vybavení, a to už druhý kvartál za sebou. Jedná se o krajně nežádoucí vývoj. Pokud se v ekonomice neinvestuje, nemůže růst udržitelným způsobem. Pro třetí kvartál přitom nejsou v investicích patrné žádné signály obratu k lepšímu.

Navíc se objevuje nejistota ohledně plynulého růstu zpracovatelského průmyslu, jehož předstihový ukazatel předpovídá pro první dva měsíce období stagnaci. Čeká nás tedy aspoň přechodné zpomalení meziročního růstu HDP pod 2%. Pro celý rok držíme očekávání růstu o 2.3%, které je ovšem založené na předpokladu, že se investiční činnost před koncem roku částečně vzpamatuje.
 
Pavel Sobíšek


Anketa

Souhlasíte s požadavkem europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), aby byla hnutí SPD a STAČILO! označena za „extrémistická“?