Karel Petřík: Chilský socialismus 1970 – 73 a evropský socialismus 2022 až….?

KOMENTÁŘ

Evropské země jsou bohaté, a tak bude trvat víc jak tři roky, než se propadnou do hospodářské a společenské situace Chile v roce 1973.

3. února 2022 - 08:00

V Chile budování socialismu v těchto letech způsobilo:
Stávky a rostoucí násilí, teroristické útoky, kolaps ekonomiky, nedostatek potravin i zboží a přídělový systém. Země směřovala nezvratně k občanské válce. Ve třetím roce budování spravedlivé socialistické společnosti byl vyhlášen výjimečný stav. Tento katastrofální vývoj ukončil vojenský puč 11. září 1973. Nikdo neumí spočítat, o kolik víc obětí by si vyžádala občanská válka s následnou likvidací vůdců prohravší strany, ale je jisté, že vítězství levice by Chile z bídy nikdy nedostalo. Vojenský převrat a následná diktatura umožnila dosáhnout pomocí promyšlených hospodářských reforem „CHILSKÝ EKONOMICKÝ ZÁZRAK“.Augusto Pinochet provedl převrat a brutálně potlačil socialisty. Jeho vláda pak nečekaně rychle dosáhla:
Zvýšení životní úrovně, zlepšení zdravotní péče a prodloužení života. Snížila daně, výdaje na stát snížila o 25% a zrodila střední třídu a……. Jeho nedemokratická vláda neplundrovala svou zem tak, jak to předvedla do socialismu směřující vláda prezidenta Salvádora  Allenda. Mnohé vlády Evropy pod vedením EU nastupují Allendeho cestu, a pod záminkou záchrany vesmíru své občany ožebračí stejně jako on. Možná, až inflace meziročně dosáhne 300% pak i 1000%, až budou rejdit s vozíky po vybrakovaných obchodech, čtyřikrát týdně se budou krmit bramborami a třikrát kaší, zahřívat je bude jen tulení se, pak možná „HRDÍ EVRTOPANÉ“ pochopí, že se někde stala chyba. Nevylučuji ale, že nepochopí nic. Budou žít šťastni ve své chudobě a světě iluzí, snů, bez hladu a úsporně. Tuto šťastnou budoucnost nám chystá politicko-ekonomická světová elita. Už stačí jen nás totálně duchovně zotročit a ekonomicky ovládnout. Obojí se daří.

Měli Chilané v roce 1973 štěstí nebo smůlu? Kdo je naším skutečným a největším nepřítelem?
 
Karel PetříkAnketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 66%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif