Jiří Kouda: Kulhavá demokracie před pádem

KOMENTÁŘ

Je téměř neuvěřitelné, že se daří provádět politiku rozděl a panuj u evropského obyvatelstva. Příkladem je ono příšerné Řecko, které ne a ne stále jaksi nebankrotuje a existuje v eurozóně, a stále dráždí světový trh. Až na to, že téměř nikdo neví, kdo je to pan Trh. Kdo to z normálních lidí tuší, tak je mu nevolno. Demokracie začíná kulhat.

24. února 2012 - 07:00
Intelektuální výstřelek českého byznysu typu Markéty Šichtařové (Next Finance), má ovšem jednoduchý recept. Takový „přirozený, takový „zásadový“ a takový „čistý“ a hlavně „okamžitý“ bankrot Řecka. Expertka, která v prosinci tvrdila, že se zvýšená dolní sazba DPH u obchodních řetězců neprojeví v cenách potravin, aby v únoru odborně konstatovala, že se DPH promítlo do zdražení potravin u obchodních řetězců.

Bankrot se ale teprve připravuje, pomaleji a plíživěji. Bude to ale bankrot sociální Evropy, bude bankrot jejích lidských práv.

Nad Řeckem zavírá vodu i část zemí eurozóny a snaží se tak malou balkánskou demokracii vypudit se svého egoistického byznysu. Země zvící desetimilionů obyvatel, srovnatelná s ČR, se dostala do zaměřovače světového kapitálu již dávno – úplatnými politiky, nerozlišením na pravo-levé ose, otevřením země spekulativnímu kapitálu a to včetně vojensko-průmyslovému, zejména německému, ale i americkému a mezinárodnímu bloku lobbistů.

Mnoho lží ohledně řecké lábuše života, doplněné českým prezidentem o popíjení ouza a houpání se v síti mezi palmami, zatímco ostatní údajně v Evropě či dokonce v Česku, dřou jako koně, už byly vyvráceny. Ostatně proč kritici přitom nemektají stejně kriticky, že například v Německu jsou mzdy čtyřnásobné za tu samou práci, kterou vykonává český dělník ve Škodovce?

Ale to jen odvádí pozornost od děsivé hry, která se okolo Řecka odehrává. Jistě EU, MMF a soukromí investoři (banky a ratingové společnosti) nahrnou balkánské zemi dalších 130 miliard euro po první várce 110 miliard. Bylo by záhodno ozřejmit, komu vlastně tyto balíky peněz jdou do kapes. Nejprve a právě na uspokojení nenasytných investorů a zahlazení jejich ztrát. Samotnému Řecku jde na provoz malá část této „pomoci“. Prakticky žádná. Má se totiž prý vyškvařit ve vlastním už chybějícím sádle a dosáhnout konkurenceschopnosti vlastními silami. Řecké dluhopisy spekulanti úročením nadsadili natolik, že žádný stát by je nemohl zaplatit. Tak byl raketově nastolen nezaplatitelný dluh balkánské země. A právě prostředky „pomoci“ jdou do zisku (či údajných ztrát) jen těchto spekulantů.

Kdo aspoň mlhavě tuší něco o ekonomice, tomu se musí udělat mdlo nad takovou nehorázností, nekonečným nesmyslem a povrchní blbostí, který může slyšet i České televize, komentující novou půjčku na platbu spekulantům, tvrdící, že nyní má Řecko zaplacené dluhy a musí se sebrat samo – jaksi izolovaně - a z krize tedy vybřednout. To je úchylné! Právě na propojenosti obchodu, byznysu, zboží a lidí je založena EU. Izolovaně neudělá nikdo nic. V globálním Trhu, té neznámé, nevolené, nicméně gigantické skulptury.

Za druhé, škrty, které Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) ordinují, tak až příliš připomínají ultimativní rady MMF rozvojovým zemím v minulých desetiletích spolu s nesplněnými sliby na oddlužení, jak připomněl sociolog Jan Keller. Už devadesátých letech minulého století se tradovala věta „kam vstoupil MMF, tam deset let tráva nerostla“. A co je tím receptem? Inu fanatické škrty do veřejných služeb, privatizace všeho, snižování mezd i důchodů (pokud je daná země vůbec zavedla). Zadlužení rozvojových a zejména chudých zemí je stejné ne-li vyšší a životní úroveň nižší – samozřejmě až na pár místních zbohatlíků a tykadel investorů, připomínající spíše koloniální okupanty, než cokoliv jiného. Ostatně řecká ekonomika klesla v posledním čtvrtletí o sedm procent HDP a má milion nezaměstnaných, a to byla jen první fáze škrtů. Po nové „pomoci“ věřitelům jim možná do roku 2020 let klesne dluh ze 160 na 120 procent HDP. Bankéři se mohou uchechtat. Už nyní si utajeně špičky EU a bank šuškají o 178procentním dluhu HDP, pokud se Řecko pokusí revitalizovat svoje hospodářství. Mnozí již předpovídají, že obyvatelstvo balkánské země bude volat po vládě pevné ruky za situace, kdy roste chaos, deprese a extrémní názory. Tuto obavu ze vzniku různých variant autoritářských režimů či diktatur, lze slyšet i z ekonomických kruhů, které věci zvažují přece jen šířeji, než jednoduchými počty.

Je skutečností, že tento postup se nyní začal uplatňovat vůči obyvatelům Evropy a samozřejmě i České republiky. Ovšem stamiliardové dluhy jednotlivých zemí nezpůsobili jejich občané. Nýbrž banky a spekulanti. Úplatní politici se jen s tím drobně svezli, aby to hodili na občany. Ti by ale měli tedy klást zásadní otázky právě politikům. Proč například uvedli pánové Nečas, Topolánek a Kalousek do deficitu důchodový účet? A to snížením sociálních odvodů, nehoráznými podmínkami, které vhánějí lidi do předčasných důchodů, než aby se stali oranžovými vestami, které jim dodá v nezaměstnanosti formou nucené práce zdarma ministr Drábek. Navíc s plánovanou dírou dalších 20 miliard korun v plánovaném vyvedení několika procent ze sociálního pojištění do chlupatých dlaní soukromých penzijních fondů! Na to nejsou schopni odpovědět jinak, než temnou úvahou o zdražení všeho zvýšením DPH.

Politika rozděl a panuj se zdařile uplatňuje vůči skupinám obyvatel – sociologové již postřehli, kterak se jednotlivé sociální třídy stávají součásti hry – lékaři a jejich platy ve srovnání s jinými, učitelé versus dělný lid, malí a střední podnikatelé versus nejchudší vrstvy a celkově pak střední třída, která se strukturuje na děsivém úprku nedostat neupadnout do roviny opovrhovaných „socek“ a nedejbože snad i odborů. Zatímco ekonomické a politické špičky tiše vrní. Tím se zneschopňuje odpor obyvatel bránit se ohavnosti sociálních škrtů a pokusům privatizovat veřejné služby. Kdejaký trouba dnes prosazuje školné na státních vysokých školách, přičemž sám studoval „zdarma“ na nějaké VŠ. Kdejaký hoštapler bude radit poplatky a nadstadard státní zdravotní péče, sám tyto služby využívaje ze „státního“, atd.. A kdejaký ekonomický periferní génius bude blábolit o nutnosti škrtů a ždímání obyvatel. A kabinet jako celek na názory občanů kašle.

To jsou jen drobné začátky. Ten závěr, který symbolicky začíná právě v Řecku a kterým nás vede konzervativní pravice spolu s velkokapitálem, je zřejmý. Kulhavá demokracie se jednoduše a čistě zruší.

Psáno pro Prvnizpravy.cz
Jiří Kouda


Anketa

Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano 72%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 14%
transparent.gif transparent.gif