Jaroslav Bašta.: Nový nájemník v Domě s chimérami

KOMENTÁŘ

V neděli 21. dubna proběhly na Ukrajině volby prezidenta. Skončily drtivým vítězstvím vyzyvatele Volodymyra Zelenského, který získal dle exit poolů přes 73 %, zatímco stávající hlava státu Petro Porošenko necelých 25 % hlasů voličů.

23. dubna 2019 - 07:00
Odhady dle zprávy ukrajinské Centrální volební komise potvrdilo sečtení více než poloviny hlasovacích lístků. Prezident Petro Porošenko svou porážku uznal hned po zveřejnění odhadů výsledků a podal vítězi ruku ke smíru.

Zároveň zdůraznil, že nemíní odejít z politiky, ale je ochoten opustit prezidentský úřad co nejrychleji a pomoci svému nástupci. Jeho politická strana Blok Petra Porošenka by v případě akceptace nabídky ke smíru nebyla stranou opoziční, protiprezidentskou. Jde o návrh, který má racionální jádro, protože Porošenkův Blok je nejsilnější parlamentní frakcí a v odhadech pro podzimní volby do Nejvyšší rady se stabilně drží na 30% podpoře voličů.

Volodymyr Zelensky tuto nabídku přímo neodmítl, jen chce o dalším osudu končícího prezidenta nechat rozhodnout lid. Nespecifikoval, jakým způsobem to proběhne. Zároveň začal mluvit o svých prioritách pro první měsíce v úřadu. Na prvním místě byl návrat ukrajinských zajatců a vězňů z Donbasu a Ruské federace, dohoda o zastavení palby a návrat k Minským dohodám. Důležitým momentem v tomto ohledu může být to, že v televizní debatě na Olympijském stadionu nazval bojovníky z obou Lidových republik povstalci a nikoli ruskými teroristy. Dal tak najevo, že konflikt považuje za občanskou válku a chce ho ukončit.Jeho drtivé vítězství mu k tomu dává silný mandát. Volby ukázaly, že válka má podporu pouze ve Lvovské oblasti a mezi Ukrajinci za hranicemi. K Porošenkovu heslu Armáda Jazyk Víra se jen tam hlásila nadpoloviční většina voličů. Trochu paradoxní je, že část Ukrajinců odešla do zahraničí kvůli tomu, aby se tak vyhnula službě v armádě a válečnému nasazení.

Mně osobně se stal nově zvolený prezident velmi sympatický tím, že se rozhodl přenést sídlo svého úřadu. Pravda, média administrativní komplex na Bankovské ulici v Kyjevě nazývají dle barvy fasády Bílým domem, ale ve skutečnosti ukrajinští prezidenti sídlí v Domě s chimérami (je tak nazván dle soch na střeše). Obávám se, že starý římský postřeh Nomen omen (jméno určuje osud) platil beze zbytku a pan Zelensky si toho všiml.

Ukrajinské volby ovšem potvrdily nový politický trend, který se projevil nejprve ve Francii při vítězství E. Macrona, kdy téměř neznámý kandidát získal 66 % hlasů, na Slovensku stejně přesvědčivě vyhrála až do voleb neznámá Z. Čaputová. Vítězství V. Zelenského tuto novou tendenci postdemokracie potvrzuje ve všech ohledech.

Jaroslav Bašta
Anketa

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano 84%
transparent.gif transparent.gif
Ne 8%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 8%
transparent.gif transparent.gif