21. května 2025 - 07:30
Cítím to jako povinnost, protože jsem Součka před volbou podpořil články na webu i v rozhovorech. Přesto bych nic nepsal, kdyby Souček odešel korektně, vědom si neschopnosti řídit tak zbytnělou instituci, obklopen houfem šíbrů, kteří sedí na vysokých postech už dvacet let.
Řešení poklidnou rezignací mu nabízelo několik členů Rady. Veřejně na webu mgr. V. Ježek, o jehož slušnosti, znalosti a integritě se nedá pochybovat. Souček mohl bez dalšího odejít třeba s poukazem na zdravotní obtíže, jak to udělal jeden z jeho dávných předchůdců. S několika sty miliony Kč., plynoucími z konkurenční doložky, mohl v klidu rozjímat o tom, co neudržitelnost jeho pozice způsobilo.
Souček však kromě neschopnosti řídit molocha, jakým je ČT, postrádá schopnost sebereflexe. To je patrné z písemně formulovaného nehorázného přirovnání své pozice k osudu dr. Milady Horákové, odsouzené po únoru 1948 ve zločinném politickém procesu k trestu smrti. Souček se za tu nehoráznost po reakci veřejnosti omluvil. Ale to, že něco takového napsal, svědčí o tom, že ho otřesná nesmyslnost tohoto přirovnání při revizi textu nenapadla. Omluva byla formálně nezbytná, ale meritum vyjádření má v mysli stále.
Svědčí o tom skutečnost, že se místo přemýšlení o vlastních amatérských manažerských chybách, uchyluje ke konspiračnímu obviňování členů Rady, kteří ho před rokem a sedmi měsíci ve slepé důvěře zvolili. Našel pár známých, kteří obvinili v tisku a (snad) i u politiků, ochotných naslouchat, dva nebo tři Radní, ze spiknutí s jakýmisi „temnými“ cíli. Neméně směšné je hledat příčinu odvolání Součka v tom, že nevyhodil na politickou objednávku V. Moravce. Kdyby si autor této konspirace přečetl znovu program, který předkládal Souček do výběrového řízení, dočetl by se, že považuje V. Moravce za „rodinné stříbro ČT“. Později mu někdo řekl, že to možná „rodinné stříbro“ není. Pokud změnil názor, měl jako generální ředitel jednat. Místo toho chtěl svalit odpovědnost na členy tzv. etického panelu. Ti pokus o zneužití dobře pochopili a do jednoho odešli.
Před volbou
Souček rozhazoval sliby, co udělá, bude-li zvolen, plnými hrstmi. Za mnou vyslal do Prahy svého údajně rodinného přítele hned dvakrát, aby mi vyložil, jak vdechne zkostnatělé instituci nový život. Má specifická váha při rozhodování Rady byla přitom velice malá. Nicméně, požádal jsem známého o schůzku s uchazečem. Uskutečnila se v bytě údajně rodinného přítele.
Na Součkův výklad, garantovaný mým známým, jsem naletěl jako na míchání víček hráče skořápek. Říkal, že ihned po nástupu do funkce objedná audit externí renomované firmy, která posoudí nakládání s finančními prostředky, organizační strukturu a kompetence, které se podle mého a tehdy i kandidátova mínění překrývají a rok od roku rozšiřují byrokratické procesy. Léta jsem navrhoval, aby se na ČT vztahovala kompetence NKÚ. Vrcholní manažeři ČT dobře věděli, proč se tomu tak zuřivě brání.
Souček se dušoval, že podstatně rozšíří prostor pro tvorbu sociálních dokumentů a zaměří hrané pořady mimo detektivní a kriminální žánr k závažným tématům společenským, edukativním a kultivujícím, která by nebyla hodnocena výhradně sledovaností v konkurenci s komerčními televizemi. Souček se tvářil, že je rozhodnut vyměnit ředitele rozhodujících úseků, kteří zakonzervovali rutinu z časů kdy do funkcí nastupovali před dvaceti lety. Vyhledá invenční mladší lidi, kteří mají vědomosti o překotně se vyvíjejících technologiích… atd.
Naše setkání trvalo několik hodin a téměř ve všem jsme se shodli. Podcenil jsem, že můj známý, který schůzku zprostředkoval, mé názory poměrně dobře zná a svého údajně rodinného přítele na mne připravil.
Poté, co Rada Součka v červnu 2023 zvolila, se kamsi ztratil. Sešli jsme se až v červenci, kdy jsem mu chtěl nabídnout několik lidí, s nimiž by si mohl promluvit a vyslechnout jejich názory. Byli to renomovaní spisovatelé a manažeři, kteří pracovali i v mezinárodních mediálních institucích. Papíry s jejich jmény a stručným životopisem si Souček zmačkané zastrčil do zadní kapsy džínsů a během rozhovoru třikrát opakoval, že po nástupu do funkce v říjnu schválí mé projekty, které jsem měl připravené. V ČT jsem první film natočil v roce 1970 a letos mi bylo 80 let. Že si Souček myslí, že jsem ho podpořil z prospěchářství, mne vážně urazilo. Autorská práva na projekt, který jsem chtěl natočit, jsem od ČT odkoupil a slovem i písmem jsem popsal, jak jsem v hodnocení Součka naletěl a co od něj lze očekávat.
Aby „zmenšil křížení kompetencí a snížení byrokracie“ hned po nástupu do funkce vytvořil dva nové ředitelské posty pro I. a II. program. Schvalování by tak procházelo třemi ředitelskými úrovněmi. Nikdo z kamarily vedení mu neřekl, že je to hloupost. Vydržela jen půl roku, kdy Souček ředitele i jejich funkce zase zrušil s poukazem, že se to neosvědčilo.
V personální politice se mu opravdu nedařilo. Do funkce kancléře, kterému podléhá řada úseků, jmenoval bývalého primátora a později ministra. Ten se ve funkci ohřál jen šest či sedm měsíců. Zúčastnil se Vlasteneckého setkání v Příčovech, které je složkami blízkými vládě spojováno s radikální dezinformační scénou. Co ho to napadlo jsem nepochopil – všechny funkce vykonával jako jeden z fundamentálních členů ODS. Po reakci politiků i veřejnosti odešel s tučným odstupným.
Jeho nástupce, bývalý náměstek ministra, byl Součkem vyhozen ještě ve zkušební lhůtě. Prý nějaké utajené informace někam vynášel. Co se tak tajného za dva měsíce mohl dozvědět? Ani první ani druhý kancléř neměl s televizí a audiovizuální scénou žádné zkušenosti.
Tím příliv mladších kompetentních lidí, kteří by přestali nakupovat technologie, podléhající pětiletým odpisům, zatímco vývoj prochází radikálními změnami v řádu měsíců, skončil. Vývoj programu v rámci úspor znamenal zrušení několika zábavných a dokumentárních pořadů v řádu pěti milionů Kč (ČT měla v té době k dispozici 7,5 miliardy).
Zrušen byl jediný investigativní pořad ČT, nahrazený detektivním seriálem. Vyhozením moderátorky se Souček zřejmě připravoval na změnu politické garnitury po podzimních volbách. Potenciální vítězové, jichž jsem příznivcem, jí mají léta plné zuby. „168 hodin“ nahradily reprízy komediálního krimiseriálu „Strážmistr Topinka“. Jako by si chtěl program ČT dělat z diváka legraci.
Obdobně se pak ČT zavděčila jedné z vůdčích postav předpokládané povolební vlády pořadem propagujícím kliniku řízeného těhotenství, která byla vybudována zásluhou politického vůdce politické strany...
Pokud si někdo sliboval, že se v programu objeví satirický pořad jako byla kdysi „Česká soda“, nedočkal se. Některé vousaté zábavné dialogické programy byly za to vysílány i několikrát denně. Zpravodajství a publicistika seznaly změn jen marginálních a slibovaný široký diapason politických a ekonomických názorů zůstal jen opakovaně deklarovaným, nesplněným slibem. Ve srovnání s publicistikou CNN Prima je ČT v publicistice zrezivělou konzervou…
Do ČT jsem rok a půl nevkročil, a tak mnohé, co ví Rada ČT a zaměstnanci, já nevím. Upřímně lituji promarněný čas, nezbytný k radikálním změnám. A stejně lituji svou hloupost a omlouvám se za ni.
Autoři konspirací, kteří zaplétají některé členy Rady ČT do temných sítí, by si měli uvědomit, že pro odvolání Součka nehlasovali dva, ani čtyři, nýbrž patnáct (15) členů z osmnácti (18) a pro odvolání nebylo třeba žádné spiknutí.
Jiří Svoboda
Psáno pro Prvnizpravy.cz