Jaroslav Bašta.: Ukrajinská vláda - koalice komika s rockerem

KOMENTÁŘ

V neděli proběhly předčasné parlamentní volby na Ukrajině.

24. července 2019 - 07:00
Protože se jich z pochopitelných důvodů neúčastnili voliči z Donbasu a Krymu, bojovalo se jen o 424 poslaneckých křesel z 450. 225 z nich se vybírá v poměrném volebním systému (tedy z kandidátek politických stran a hnutí), 199 většinovým systémem v jednomandátových okrscích. Po sečtení osmdesáti procent odevzdaných hlasů bylo téměř jisté, že se do Rady dostalo pět politických subjektů.

Dle očekávání s převahou zvítězila politická strana Sluha lidu prezidenta Zelenského se zhruba 43 % (s 253 mandáty), na druhém místě je s 13 % Opoziční platforma, označovaná za proruskou (43 mandátů), shodně po 25 křeslech získaly politické strany bývalého prezidenta Porošenka a bývalé premiérky Tymošenkové. Jako poslední do Rady prošla politická strana Hlas ukrajinského rockera Svjatoslava Vakarčuka (21 mandátů).

Volby proběhly velmi klidně, pouze s několika typicky ukrajinskými incidenty: v jednom okrsku muž šel za plentu a tam se svlékl donaha, jinde zase volební komisi chyběl sejf, tak zapečetila kastrol s pokličkou a opatřila ho nápisem trezor. Zhruba v tomto duchu probíhá také povolební vyjednávání. Strana Sluha lidu má sice v parlamentu pohodlnou nadpoloviční většinu, ale po avizované koalici s Hlasem bude mít většinu ústavní. Proto není vyloučeno, že se Svjatoslav Vakarčuk stane premiérem a zemi bude vládnout komik s rockerem.Samotný strůjce obou fenomenálních volebních vítězství, bývalý šéf a mluvčí Zelenského volebního štábu a současný předseda strany Sluha lidu Dimitrij Razumkov, se zřejmě stane předsedou parlamentu. Domnívám se, že zatím nebyla plně doceněna jeho role. Ještě před půl rokem jej znal málokdo. Politicky se angažoval před lety v mládežnické sekci Janukovyčovy Strany regionů, pak se živil jako politolog. Budeme-li hledat scénáristu a režiséra současné show-byznysové revoluce na Ukrajině (obě letošní volební vítězství ničím menším nejsou), pak ho nalezneme právě v osobě Dimitrije Razumkova.

V letošním roce budou Ukrajinu čekat ještě předčasné místní volby, které by měly novému vedení země definitivně uvolnit ruce ke všem změnám, které je zapotřebí provést. Zastavit válku, omezit moc oligarchů, pozvednout ekonomiku a reformovat státní správu. Snad tato třetí, show-byznysová, ukrajinská revoluce dopadne lépe než Oranžová a Majdan.

Jaroslav Bašta
prima.cz


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 41%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 45%
transparent.gif transparent.gif