NZZ: 55 procent Američanů si myslí, že volby 2016 ovlivnila Ukrajina

zprávy

Někteří Američané nyní věří, že Ukrajina zasáhla do prezidentských voleb v roce 2016 a  ne Rusko, píše švýcarský Neu Zürcher Zeitung.

NZZ: 55 procent Američanů si myslí, že volby 2016 ovlivnila Ukrajina
Donald Trump, americký prezident
23. prosince 2019 - 03:20

Jedna věc je jasná. Probíhá vyšetřování proti prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Je to událost, která vejde do historie. Mnoho dalších skutečností je však kontroverzní. Fakta, která jsou považována za jistá, se najednou zpochybňují. Podle nedávných průzkumů veřejného mínění si 55 procent občanů USA myslí, že s prezidentskou kampaní v roce 2016 manipulovala Ukrajina. Mezi republikány méně než třetina věří, že Kreml je nějak spojen s volbou Donalda Trumpa, píše se v článku.

A to navzdory skutečnosti, že americké speciální služby, zvláštní žalobce Robert Mueller a dokonce i Senát USA zjistili, že manipulace pocházejí z Kremlu. Ruský prezident Vladimir Putin chtěl masivní kampaní na sociálních sítích a útoky hackerů na servery demokratů zabránit tomu, aby Hillary Clintonová vyhrála, vysvětlují švýcarské noviny.

Ale Ukrajina je stále více vtahována do „vířivky konspiračních teorií a politických intrik“, píše autor článku. Celý příběh navíc začal již v roce 2016, kdy se ukázalo, že bývalý vedoucí  Trumpovy kampaně Paul Manafort obdržel od ukrajinských oligarchů miliony dolarů s vazbami na Kreml a neplatil daně.

V důsledku toho se Trump zbavil svého „starého přítele“, který je nyní ve výkonu trestu odnětí svobody. Na svou obranu Manafort řekl, že byl obětí kampaně za diskreditaci ukrajinských oligarchů. V tomto případě nebyl cílem on sám, ale Trump. Jejich úkolem bylo podle něj narušit Trumpovu kampaň.
 
Trump přijal tuto verzi, píše Neu Zürcher Zeitung. Začal argumentovat, že Demokraté konkrétně uspořádali kybernetický útok na své servery, aby z něj udělali loutku Moskvy. Důkazem pro spojení s Ukrajinou bylo to, že ukrajinský občan byl spoluvlastníkem Crowd-Strike, který pomáhal demokratům při vyšetřování hacku.
 
„Absurdní příběh,“ uzavírá článek, ale Trumovi stačil, aby se zbavil podezření. A stále není známo, proč tato konspirační teorie po zveřejnění Muellerovy zprávy neztratila svůj význam. Možná šéf Bílého domu zašel při propagaci této verze příliš daleko.

 
Navíc jeho „posedlost“ Ukrajinou má nový předmět, píše autor, konkrétně syn amerického viceprezidenta a Trumpova hlavního soupeře v nadcházejících prezidentských volbách, Joe Biden. Jeho syn pracoval ve správní radě ukrajinského koncernu s plynem. Trump chtěl tuto skutečnost využít ve volebním boji s Bidenem. V tomto ohledu v telefonickém rozhovoru s ukrajinským prezidentem Vladimirem Zelenským trval na vyšetřování situace se servery a  Bidenovým synem, přičemž hrozil blokací vojenské pomoci  Ukrajině ve výši 400 milionů dolarů.
 
A zatímco se Američané mezi sebou dohadují o tom, zda to lze považovat za zneužití moci, Kreml se raduje. Vladimir Putin řekl: „Díky bohu, nikdo nás neobviňuje nyní ze zásahu  do voleb ve Spojených státech, nyní je obviňována Ukrajina“

(rp,prvnizpravy.cz,nnz,foto:arch.)


Anketa

Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano 72%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 14%
transparent.gif transparent.gif