Klesající ceny ropy varují před globální recesí

byznys

Jedním z pozoruhodných rysů posledního roku je skutečnost, že i přes rostoucí napětí na Blízkém východě a snahy OPECu kontrolovat dodávky ropy, její ceny stále klesají. Barely ropy se na světových trzích aktuálně obchodují za méně než 70 dolarů.

Klesající ceny ropy varují před globální recesí
Z jednaní OPEC
15. září 2024 - 09:55

Na první pohled se to zdá být dobrou zprávou pro ekonomiky závislé na spotřebě, jako jsou Spojené státy. Ceny pohonných hmot jsou jednoduchým ukazatelem, který Američané sledují, když projíždějí kolem čerpacích stanic a hledají nejlepší nabídky. Nyní, když se ceny začínají přibližovat úrovním, na kterých byly při nástupu Kamaly Harrisové do funkce viceprezidentky, to vypadá slibně pro demokratickou administrativu.

Nicméně tento optimismus z nízké inflace vyvažuje obvyklé varování: kdykoli ceny ropy prudce klesají, může to signalizovat blížící se recesi. Známky zpomalení americké ekonomiky jsou stále patrnější, přičemž nedávná zpráva o zaměstnanosti byla jen dalším z ukazatelů, že ekonomický boom je na ústupu, uvádí server UnHerd.com.

Zpomalení ekonomiky však automaticky neznamená recesi. Inflace klesá a reálné mzdy stále rostou, což naznačuje, že by Spojené státy mohly dosáhnout vzácného „měkkého přistání“, které je snem jak vlád, tak centrálních bank. Co se týče zbytku světové ekonomiky, dynamika stále přetrvává, přičemž země v jižní a jihovýchodní Asii, stejně jako v Africe, vykazují působivý růst.

Přesto s tím, jak tři hlavní ekonomické velmoci - Evropa, Čína a Severní Amerika - buď stagnují, nebo zpomalují, a produkce ropy a plynu v Severní Americe roste rychleji, než dokáže OPEC snížit výstup, je globální trh s ropou přesycený.



Navíc Čína, která přechází na obnovitelné zdroje energie rychleji, než se očekávalo, snižuje svou poptávku po fosilních palivech. Čínští spotřebitelé nyní nakupují více elektromobilů než automobilů se spalovacími motory, což omezuje domácí poptávku po ropě. Tento trend bude jen zrychlovat a den, kdy Čína přestane dovážet ropu a plyn, nemusí být daleko.

V teorii by ztrátu čínské poptávky měly nahradit rostoucí nákupy z ostatních rozvíjejících se ekonomik, které zvyšují své energetické potřeby. Většina z nich spoléhá na elektrárny spalující fosilní paliva a bude muset dovážet ropu a plyn, jak budou dále růst.

Nicméně pokles cen čínských technologií pro obnovitelné zdroje energie může urychlit energetickou transformaci i v rozvojových zemích. Jihoafrická republika například v loňském roce nečekaně vyřešila svůj chronický problém s výpadky elektřiny díky instalaci velkého množství solárních panelů, které byly pořízeny za nízké ceny z Číny.

Psali jsme:

I když světová ekonomika je stále převážně poháněna fosilními palivy, která pokrývají více než čtyři pětiny globální poptávky po energii, prudký růst v jedné z hlavních ekonomik nebo eskalace konfliktů na Blízkém východě by mohla ceny ropy znovu zvýšit. Přesto je možné, že jsme svědky počáteční fáze přechodu z „uhlíkového věku“, což by mohlo postupně snižovat budoucí růst poptávky po ropě a plynu. Pokud ano, mohly by být výrazné cenové skoky, na které jsme byli zvyklí, minulostí.

(jk, UnHerd.com, repro: NTA News24)


Anketa

Měl by podle vás Miroslav Kalousek založit novou politickou stranu?