Rostoucí cena zlata, nedůvěra v tradiční měny a obavy z inflace

byznys

Světová ekonomika čelí hluboké nejistotě, kterou odráží rekordní růst ceny zlata. Letos jeho hodnota na burzách překonala rekord hned 41krát, což ukazuje na rostoucí nedůvěru v tradiční měny a obavy z inflace.

Rostoucí cena zlata, nedůvěra v tradiční měny a obavy z inflace
Ilustrační foto
4. listopadu 2024 - 07:03

Pokud bude tento trend pokračovat, rok 2024 by se mohl stát jedním z nejsilnějších pro zlato od konce 70. let, kdy investoři hledají jistotu mimo křehký finanční systém.

Světová ekonomika se zmítá v nejistotě, která připomíná turbulentní období 70. let, kdy růst inflace, energetické krize a hospodářské nestability vyústily v masivní přesun kapitálu do bezpečných aktiv. Letos zažíváme obdobný scénář. Zlato dosahuje rekordních hodnot, které byly letos na světových burzách překonány už 41krát, a jeho cena se nyní pohybuje kolem historických 2 800 dolarů za unci. Tento vývoj vypovídá o rostoucí nedůvěře investorů v současné měny a obavách ze zhroucení tradičních finančních systémů.

Cena zlata, která od začátku roku vzrostla o 34 %, zdá se opakuje vzor, který ekonomové pozorovali v 70. letech, kdy zlato během inflace a nestabilních let vyletělo o 120 %. Dnes investoři opět přicházejí k podobným závěrům: tradiční měny, ač zajištěné vládami, přestávají být bezpečným uchovatelem hodnoty. Rostoucí cena zlata tak reflektuje celosvětové obavy z inflace, růstu dluhů a neudržitelnosti současného ekonomického modelu.



Situace však odhaluje daleko hlubší problém, kterým je přetížení globálního finančního systému a který se kvůli extrémnímu zadlužení a neudržitelné měnové politice dostává na hranu svých možností. Centrální banky po celém světě pumpují do ekonomiky biliony dolarů ve snaze zabránit recesi a stabilizovat inflaci, avšak výsledek je často spíše naopak: růst cen a oslabení reálné kupní síly. Hodnoty měn tak podle některých ekonomů připomínají spíše hru Monopoly než skutečné bohatství.

Takový systém, kde se dluhové bubliny nafukují bez viditelného konce, začíná být neudržitelný. Důvěra ve finanční systém upadá a investoři hledají alternativy, mezi nimiž zlato zůstává nejstabilnější. Zlato, jehož cena není závislá na hodnotě konkrétní měny či akciového trhu, se tak opět stává jistotou, ke které se investoři uchylují při nejistotě ohledně budoucnosti finančních trhů.

Psali jsme:

Pro rok 2024 je proto zásadní otázkou, zda si centrální banky, vlády a mezinárodní instituce poradí s inflací a jakým způsobem zvládnou náročné reformy, které by mohly znovuobnovit důvěru v měny. Pokud se růst ceny zlata udrží, čeká nás rok, kdy jeho hodnota může překonat dosavadní rekordy a přiblížit se růstu 70. let. Tento trend přitom není jen spekulací nebo přechodnou volatilitou, ale jde o systematický projev ztráty víry ve finanční stabilitu.

Vlády a centrální banky stojí před těžkým úkolem. Budou muset přijít s účinnou strategií, která dokáže stabilizovat nejen inflaci, ale i rozbujelou zadluženost. V opačném případě hrozí, že globální ekonomika vstoupí do dalšího období, kde se kapitál bude stále více přesouvat do aktiv, jako je zlato. Tedy do hodnot, které na rozdíl od papírových peněz nejsou pouze „výplodem hry Monopoly“, ale reálnou kotvou v moři finanční nejistoty.

Pokud tato situace přetrvá, bude růst ceny zlata jen dalším signálem hloubky problémů, které ekonomický systém nedokáže řešit. Nastává čas, aby vlády a centrální banky přehodnotily svá rozhodnutí, jinak by se z dnešních obav investorů mohlo stát varování pro všechny.

(jar, prvnizpravy.cz, repro: wsj)


Anketa

V případě, že by hnutí ANO v příštím roce sestavovalo vládu, jak by měla podle vás vypadat?