Trump jako Pan odkládač. Jaký (ne)smysl má 50% clo na měď?

byznys

<< GLOSA >> Ani včerejší deadline pro uvalení recipročních cel nepřinesl rozuzlení obchodních válek. Americká administrativa sice rozeslala dopisy o výši tarifů dalším sedmi zemím (z pohledu vývozů druhořadého významu), termín jejich platnosti se však odsunul na začátek srpna

Trump jako Pan odkládač. Jaký (ne)smysl má 50% clo na měď?
Donald Trump, americký prezident
11. července 2025 - 06:30

A vzhledem ke komplexnosti obchodních dohod je pravděpodobné, že ani v polovině prázdnin nebude zcela hotovo, komentuje Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking.

Trhy už mají prezidenta Trumpa zjevně přečteného a na jeho jednotlivé komentáře až na výjimky nereagovaly. Akciový index Nasdaq tak včera uzavřel na rekordních maximech, relativně v poklidu zůstává i americký dluhopisový trh nebo eurodolar. Farmaceutické společnosti sice lehce ztrácí kvůli Trumpovu oznámení až 200% cel v následujícím roce až roce a půl, pro trhy jde však o tak vágní formulaci, že se zatím žádný větší výprodej nekoná.

Překvapením je ale 50% dovozní clo na měď. Ta je v dnešní době naprosto kritickým minerálem, bez kterého se neobejde výroba čipů, baterií, datových center nebo elektromobilů. A samozřejmě i vojenské techniky. Smyslem cla, které vejde v platnost prvního srpna, má být renesance domácího měděného průmyslu (těžby i následného zpracování) a zajištění větší míry soběstačnosti, ostatně podobně jako v případě oceli a hliníku.

O odkladu recipročních cel, překrásných daních, dolaru a Fedu

Má to ale jeden háček. Spojené státy jsou zhruba z poloviny své spotřeby závislé na dovozu mědi z ostatních zemí, zejména Chile, Kanady a Mexika. Jejich vlastní produkce v poslední dekádě klesla o 20 %. Otevření nového měděného dolu přitom netrvá několik málo měsíců, ale vyšší jednotky let, častěji dokonce více než deset. Navíc, analýzy zavedení cel na ocel a hliník během Trumpova prvního funkčního období ukazují, že k žádnému nárůstu produkce nedošlo, v případě hliníku dokonce výrazně poklesla.

Zatímco poptávka po mědi tak velmi pravděpodobně svižně poroste, a ne nadarmo se tak o červeném kovu hovoří jako o ropě 30. a 40. let, nabídková strana je extrémně neelastická.

Dosažení strategické soběstačnosti v těžbě a zpracování mědi je proto v případě USA velmi nepravděpodobné. Za daných podmínek je naopak na stole zdražení mědi na domácím trhu, což jsme ostatně viděli ihned po oznámení cel. A tedy i vyšší nákladové tlaky pro americký průmysl. Přesně ten, který chce Donald Trump udělat „great again“…

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)




Anketa

Souhlasili byste se zavedením čtyřdenního pracovního týdne?

Ano 29%
transparent.gif transparent.gif
Ne 51%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 20%
transparent.gif transparent.gif