Výskyt AMP v Chorvatsku a v Itálii může být rizikem zavlečení do ČR

byznys

Vzhledem k výskytu afrického moru prasat (AMP) v některých oblastech Itálie a Chorvatska a v souvislosti se zvýšeným cestováním a pohybem lidí v období letních prázdnin Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje na vysoké riziko možného zavlečení viru AMP do ČR.

Výskyt AMP v Chorvatsku a v Itálii může být rizikem zavlečení do ČR
Zbyněk Semerád, ústřední ředitel SVS
14. července 2023 - 10:45

Nákazu lze převést na značné vzdálenosti zejména prostřednictvím potravin s obsahem vepřového masa, případně kontaminovanými materiály.

AMP je možné šířit prostřednictvím výrobků z vepřového masa nebo z masa prasat divokých. Další nebezpeční představuje jakýkoli nákazou kontaminovaný materiál včetně dopravních prostředků, obuvi nebo oblečení.

„Kromě vzpomínek a fotografií si lidé z dovolené vozí rádi potraviny a suvenýry. Je však potřeba mít se na pozoru. Vzhledem k častému výskytu afrického moru prasat v oblíbených letních destinacích by turisté měli pamatovat na zvýšené nebezpečí možného přenosu této nemoci, ať už při agroturistice nebo při dovozu potravin z vepřového masa zejména z Itálie a Chorvatska,
“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

AMP se v Evropě šíří dlouhodobě a postihuje řadu zemí včetně ČR, kde byl ovšem zjištěn pouze u prasat divokých. Mezi postižené země patří i Itálie, kde se AMP vyskytuje jak v severních oblastech (regiony Piemont, Liguria), tak i v okolí Říma (region Lazio) a byl zavlečen i do jižních částí země (regiony Calabria, Campania). V posledních týdnech došlo k zavlečení viru AMP do chovů domácích prasat v Chorvatsku, Bosně a Hercegovině a Srbsku.

„Pokud si chce občan ČR z uvedených lokalit z dovolené přivézt jakékoli výrobky z vepřového masa nebo masa divočáků, je nezbytné, aby tyto výrobky byly označeny oválnou značkou s číslem podniku, ve kterém byly vyrobeny. Jakékoli jiné výrobky mohou být při silniční kontrole při návratu domů zabaveny,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

AMP je nakažlivé onemocnění virového původu, které postihuje výhradně prasata, a to jak domácí, tak i divoká, u nichž způsobuje téměř 100% úmrtnost. Na člověka se tato nebezpečná nákaza nepřenáší, nicméně člověk může AMP pasivně přenášet na velké vzdálenosti. V oblastech výskytu AMP jsou pak ohroženy chovy domácích prasat i populace volně žijících prasat divokých.

V ČR byl AMP opět potvrzen v prosinci 2022 v populaci prasat divokých na území Libereckého kraje. V souvislosti s potvrzením AMP na území ČR, SVS nařídila mimořádná veterinární opatření (MVO) v souladu s evropskou a národní legislativou. Cílem opatření je zabránit šíření AMP nejen do dalších oblastí, ale zejména do chovů domácích prasat. Aktuálně se v ČR nákaza vyskytuje ve Frýdlantské a Českolipské oblasti.

Prvnizpravy.cz informoval Petr Vorlíček, tiskový mluvčí SVS.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?