Vysoké ceny energií táhnou německou ekonomiku ke dnu

byznys

Dvě hlavní zprávy ukazují, že vysoké ceny energií v Německu a Evropě nadále představují klíčovou překážku pro konkurenceschopnost průmyslu.

Vysoké ceny energií táhnou německou ekonomiku ke dnu
Ilustračí foto
17. září 2024 - 14:02

Tento týden přinesl dvě zásadní zprávy o stavu ekonomiky: V pondělí předložil bývalý italský premiér a bývalý prezident Evropské centrální banky Mario Draghi rozsáhlou zprávu o situaci v Evropě. Následně v úterý zveřejnila konzultační společnost BCG společně s ekonomickým institutem IW a průmyslovým svazem BDI studii nazvanou „Transformační cesty pro průmyslové Německo“.

Obě zprávy, jak komentuje německý deník Handelsblatt, mají jednu znepokojující shodu: Identifikují vysoké náklady na energie v Německu a Evropě jako zásadní překážku pro rozvoj místní ekonomiky. Tato skutečnost není nová, ale oba reporty ji dokládají zajímavými detaily a daty. Přestože ceny elektřiny a plynu od začátku války na Ukrajině výrazně poklesly, pro průmysl zůstávají problémem. Podle Draghiho zprávy bylo v roce 2021 pouze 20 % do Evropy dováženého plynu ve formě zkapalněného zemního plynu (LNG), který se přepravuje loděmi s vysokými a kolísavými cenami, a ne prostřednictvím plynovodů na základě dlouhodobých smluv. Po invazi Ruska na Ukrajinu však Evropa v roce 2023 závisela na LNG už z 42 %.



Studie BDI uvádí, že ceny plynu pro německé firmy jsou třikrát až pětkrát vyšší než pro jejich globální konkurenty, zatímco v roce 2019 byly srovnatelné s Čínou a jen o něco vyšší než v USA. Pokud jde o elektřinu, Draghiho zpráva upozorňuje na výzvu spojenou s principem merit-order, kdy cena elektřiny na trhu je určována nejdražší elektrárnou, která musí být v danou chvíli v provozu, aby pokryla poptávku. V 63 % případů jsou to drahé plynové elektrárny, přestože zemní plyn představuje pouze 20 % výroby elektřiny v EU.

Německé firmy platí výrazně více než jejich globální konkurence

Studie BDI konstatuje, že ceny elektřiny jsou pro téměř všechny firmy v Německu ve srovnání s mezinárodními konkurenty již nekonkurenceschopné. V závislosti na spotřební skupině byly v roce 2023 ceny elektřiny v Německu o 60 až 75 % vyšší než v roce 2019. Ve srovnání s konkurenty v Číně a USA musí německé podniky platit dodatečné náklady ve výši 30 až 100 eur za megawatthodinu.

Psali jsme:

Na konci tohoto týdne je jasnější než kdy dřív: Odklon od levných fosilních paliv je zatím spojen s podstatně vyššími náklady.

(jk, Handelsblatt.com, repro: x-machines)


Anketa

Měl by podle vás Miroslav Kalousek založit novou politickou stranu?