Zakázky v německém průmyslu klesají čtvrtý měsíc v řadě

byznys

Zakázkový polštář německého průmyslu se v dubnu opět zmenšil. Hlavním faktorem negativního vývoje byla opět automobilová výroba, kde se zakázky snížily o 3,0 procenta oproti březnu, což je pokles již patnáctý měsíc v řadě.

Zakázky v německém průmyslu klesají čtvrtý měsíc v řadě
Ilustračí foto
21. června 2024 - 07:03

Zakázkový polštář německého průmyslu se v dubnu opět zmenšil, přičemž největší pokles zaznamenal automobilový průmysl. Podle údajů zveřejněných ve středu Německým statistickým úřadem došlo v porovnání s předchozím měsícem ke snížení zakázkového stavu o 0,5 procenta. V meziročním srovnání klesl celkový objem zakázek o 5,6 procenta, uvádí německý deník Handelsblatt.

Nejvýraznější pokles byl zaznamenán u zakázek z tuzemska, které se snížily o 0,9 procenta, zatímco zakázky ze zahraničí klesly o 0,2 procenta. Hlavním faktorem negativního vývoje byla opět automobilová výroba, kde se zakázky snížily o 3,0 procenta oproti březnu, což je pokles již patnáctý měsíc v řadě. Během pandemie COVID-19 došlo v automobilovém průmyslu k prudkému nárůstu zakázek, způsobenému problémy v dodavatelských řetězcích, zejména nedostatkem polovodičů.

Nyní, s lepší dostupností materiálů, se může postupně uvolňovat nahromaděná poptávka, i když nové objednávky jsou v současné době slabé. Naopak v dubnu vzrostl zakázkový polštář v oblasti ostatní výroby dopravních prostředků, kam patří například letadla, lodě a vlaky, a to o 0,7 procenta.

Délka zakázkového stavu v německém průmyslu se v dubnu mírně snížila na 7,1 měsíce z březnových 7,2 měsíce, jak uvedl statistický úřad. Tento ukazatel vyjadřuje, kolik měsíců by firmy teoreticky mohly vyrábět bez nových objednávek při současném objemu výroby, aby splnily stávající zakázky.U výrobců investičních statků, jako jsou stroje a zařízení, se délka zakázkového stavu mírně snížila na 9,7 měsíce. U výrobců meziproduktů klesla na 4,0 měsíce, zatímco u výrobců spotřebního zboží zůstala beze změny na 3,5 měsíce.

Pokles zakázkového stavu v německém průmyslu může mít pro Českou republiku, která je na Německo průmyslově významně navázána, několik důsledků. Český průmysl je silně propojen s německým prostřednictvím dodavatelských řetězců, zejména v automobilovém sektoru, strojírenství a dalších výrobních odvětvích.

Pokud by pokles zakázek v německém průmyslu přetrvával, mohl by mít negativní dopad na celkovou ekonomickou situaci v České republice. Snížení výroby a investic by mohlo ovlivnit HDP, zaměstnanost a celkovou ekonomickou stabilitu.

Psali jsme:

Vzhledem k těmto možným dopadům je důležité, aby české firmy a vláda sledovaly vývoj v německém průmyslu a přijímaly opatření k minimalizaci negativních efektů a využití možných příležitostí pro diverzifikaci a růst.

(jk, Handelsblatt, repro: youtube)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?