Převrat v Nigeru a nové geopolitické napětí v Africe

politika

Ve světle nedávného vojenského převratu v Nigeru se geopolitická situace v Africe stává stále složitější. Důsledky puče pro celou oblast Sahelu a mimo ni jsou hluboké a zasahují od energetické politiky až po regionální aliance.

 Převrat v Nigeru a nové geopolitické napětí v Africe
Lídři Nigerijské armády
16. srpna 2023 - 11:03

Pozadí a reakce na puč
Generál Abdourahmane Tchiani, vůdce puče a nově jmenovaný prezident Národní rady pro ochranu vlasti, převzal moc od prezidenta Mohameda Bazouma. Toto byl sedmý takový puč v regionu od roku 2020, což vyvolalo ostrou reakci mezinárodního společenství.

Kromě hlubokého odsouzení ze strany významných mezinárodních aktérů, jako jsou USA, OSN, EU a další, také ECOWAS připravila vojenskou reakci na podporu sesazeného prezidenta Bazouma. Avšak bez podpory Nigérie, regionální vojenské supervelmoci, se plán zdá být odsouzen k neúspěchu.

Role Wagnerovy skupiny a Ruska
Překvapivý obrat v událostech přišel, když Niger požádal o vojenskou podporu od Wagnerovy skupiny, ruské soukromé vojenské společnosti. Jejich potenciální přítomnost v regionu může znamenat zvýšený vliv Ruska v Africe, což je pro západní mocnosti, zejména USA, "scénář noční můry".

Ekonomické a energetické dopady
Niger je nejen politicky důležitý pro stabilitu regionu, ale také má významné hospodářské zájmy. Kromě těžby uranu a zlata je země klíčovým hráčem v Transsaharském plynovodu (TSGP). Poté, co Evropa nedávno přišla o dodávky z plynovodů Nord Stream a East Med, se TSGP stal klíčovým projektem pro zabezpečení energetických dodávek.

Psali jsme:

Zastavení projektu plynovodu by mohlo způsobit energetickou krizi v Evropě a otevřít dveře pro nové aktéry, jako je Čína, aby posílily svůj vliv v regionu. Čínský zájem o energetický sektor v Africe je již dlouho známý, a s ruským vlivem v Nigeru může být situace ještě komplikovanější.

Závěr
Převrat v Nigeru neznamená pouze krizi místní legitimity, ale také zahrnuje hlubší geopolitické důsledky v oblasti energetické bezpečnosti a regionálního vlivu. Jak se události budou dále vyvíjet, je nyní otázkou, ale jedno je jasné: stabilita a budoucnost Nigeru bude mít dalekosáhlé důsledky pro celou Africkou a globální scénu.

(böhm, foto: repro: CBC/Radio Canada)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano 4%
transparent.gif transparent.gif
Ne 34%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 4%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 58%
transparent.gif transparent.gif