Baxa mlží, dokumenty jsou skartované. Ale lidé si pamatují

politika

Nově jmenovaný předseda Ústavního soudu Josef Baxa pronesl, že si na případy emigrantů nevzpomíná, ale nevylučuje, že jeden případ soudit mohl. Jeho tvrzení o omezeném zapojení řadových soudců se však zdá být v rozporu se vzpomínkami některých tehdejších soudců. 

Baxa mlží, dokumenty jsou skartované. Ale lidé si pamatují
Josef Baxa, předseda Ústavního soudu
14. srpna 2023 - 12:32

O předlistopadové minulosti někdejšího předsedy Nejvyššího správního soudu a nového předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy a o odpovědi na otázku, zdali nesoudil i případy emigrantů, kteří uprchli z Československa za minulého režimu, zřejmě nebude jasno po delší dobu. Sám Baxa totiž tvrdí, že se nemůže rozpomenout a podle vyjádření předsedkyně Okresního soudu Plzeň-město Petry Pavlíčkové pro server seznamzpravy.cz bude nalezení takových případných rozsudků složité. Některé spisy mohly být již také skartovány.

Nový předseda Ústavního soudu Josef Baxa v justici působí od roku 1984, mezi roky 1998 a 2002 byl také prvním náměstkem ministrů spravedlnosti Otakara Motejla, Jaroslava Bureše a Pavla Rychetského. Podílel se mimo jiné na přípravě a prosazení velké novely trestního řádu i na tvorbě nového institucionálního a procesního rámce správního soudnictví. Otázkou však zůstává jeho předrevoluční působení a to, zdali v předlistopadové době soudil vedle případů obecné kriminality a mladistvých také případy emigrantů.

Sám Baxa v rozhovoru s ČTK pronesl, že si na případy emigrantů nevzpomíná, ale nevylučuje, že jeden případ soudit mohl.


„Být soudcem Okresního soudu v Plzni, to byla tehdy velká mlýnice, tam jsme prostě soudili desítky věcí měsíčně, takže nevím, jak bych si tu paměť osvěžil. Musel bych sám jít do archivu,“ řekl Baxa. Dodal, že si pamatuje spíše na kauzy, které vnímal jako významné a důležité. „Pak si vzpomínám na případy rehabilitační, tam jsem měl velmi dobrý pocit z toho, že alespoň malým dílem justice napravuje svoje fungování z předlistopadového období,“ uvedl. Během rozhovoru měl Baxa dle ČTK zdůraznit, že nechce nic tajit a o své minulosti se vždy snažil otevřeně mluvit.

Názor pana Baxy je jedna věc, ale to, že by si on sám nepamatoval co soudil, je druhá věc. V rozhovoru pro ČTK uvedl, že “nevylučuje, že jeden případ soudit mohl. Většinu ale dělali soudní funkcionáři, ne řadoví soudci”, se neshoduje s tím, jak si praxi na okresních soudech pamatují tehdejší soudci.

Psali jsme:

Trestní soudci byli specializovaní: jeden soudil hospodářské trestné činy, druhý násilné atd. Bylo tedy obvyklé, že jeden soudce soudil pořád stejnou agendu, tedy  se pořád dokola zabýval týmiž trestnými činy a bylo by proto dost zvláštní, kdyby  určitý trestný čin, objevující se navíc velice často, soudil jenom jednou.

Baxova tvrzení o praxi na okresních soudech tedy vzbuzují kontroverze. Jeho tvrzení o omezeném zapojení řadových soudců se zdá být v rozporu se vzpomínkami některých tehdejších soudců. Tento rozpor podtrhuje složitost otázky, jak správně hodnotit jednání jednotlivců v době totalitního režimu.

Zdali nový předseda Ústavního soudu kromě výše uvedených deliktů soudil i právě případy emigrantů, tak zůstává nejasné a zjistit, zdali k takovým rozsudkům od něj došlo, je dle vyjádření předsedkyně Okresního soudu Plzeň-město Petry Pavlíčkové pro SeznamZprávy.cz složité, jelikož staré spisy uložené v archivu na západě Čech nejsou rozlišeny podle jmen soudců a některé mohly být i skartovány.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?