Hašek: Hradem má politická kariéra vrcholit, nikoliv začínat

politika

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s advokátem a bývalým hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem. Co si myslí Hašek o zahraniční politice vlády či o tom, zda-li prezident Pavel "zpochybňuje" Benešovy dekrety?

Hašek: Hradem má politická kariéra vrcholit, nikoliv začínat
Michal Hašek, advokát
15. listopadu 2023 - 06:22

Zrušení návštěvy českého premiéra Petra Fialy v Nigérii, jež je africkou supervelmocí a má tolik obyvatel jako polovina EU, je pro Českou republiku diplomatickým fiaskem, který rovněž naznačuje nástrahy spojené se zahraniční politikou naší vlády prováděnou doma pomocí aktivistických gest našich vládních představitelů. Prvnizpravy.cz se advokáta Michala Haška zeptaly, jak hodnotí výsledek Fialovy cesty po Africe a co to podle něj vypovídá o naší zahraniční politice?

Africké turné mělo přinést body republice i premiérovi - dopadlo to podle známého výroku bývalého ruského premiéra Černomyrdina - chtěli jsme to nejlepší a dopadlo to jako vždycky... Angola zrušila návštěvu našeho premiéra týden před odjezdem delegace, Nigérie dokonce už za situace, kdy byl premiér v Africe, pouhý den předem a s odůvodněním, které je pro Českou republiku i premiéra naprosto ponižující. Člověk nemusí být velký znalec diplomacie ani raketový inženýr, aby mu došlo, že jde o fiasko především pro českou diplomacii a pro Černínský palác. Trapné snahy to celé zamluvit a tvářit se, že je to v Africe normální, jen podtrhují hloubku tohoto afrického Waterloo české diplomacie. Evidentně jsme promrhali bonus získaný v uplynulých desetiletích na černém kontinentu díky pomoci tehdejšího Československa v různých oblastech a také fakt, že v naší zemi  studovala řada elit z afrických států (kdo by neznal legendárního doktora Mirečka z filmové série o "básnících").

Podle dat Eurostatu vzrostla cena plynu v ČR (meziročně v prvním pololetí letošního roku) o 57% na 0,1138 eur, tedy cca 2,80 Kč za kWh. V Polsku platily domácnosti 0,0683 eur, na Slovensku jen 0,0571 eur a v Maďarsku dokonce 0,0337 eur... tedy téměř čtvrtinu toho, co platíme my. Navíc jak se zdá, elektřina by domácnostem mohla od příštího roku citelně zdražit. Energetický regulační úřad (ERÚ) totiž navrhuje pro příští rok nárůst regulované části ceny elektřiny pro domácnosti o 71 procent. Cena za jednu megawatthodinu (MWh) by tak vzrostla o více než 1400 Kč s DPH. Premiér na vyjádření ERÚ zareagoval a lidem vyslal signál, že ceny energií v žádném případě nebudou růst o desítky procent a že žádné drastické navýšení o desítky procent nehrozí. Jak vidíte situaci ohledně cen energií Vy? Máme brát návrh ERÚ jako důvod k obavám, nebo zůstat klidní díky signálu premiéra Fialy?

Výroky premiéra k ceně energií už většina národa bere s rezervou. Začínají totiž nápadně připomínat takové perly, jako věty prezidenta Zápotockého před měnovou reformou v roce 1953 - " Naše měna je pevná a měnová reforma nebude, všechno jsou to fámy, které šíří třídní nepřátelé". A není se čemu divit. Ještě nedávno premiér ujišťoval sebevědomě národ, že nebude zvedat daně nebo že nenechá nikoho padnout. Jak to dopadlo zažíváme všichni, daně se od 1.1.2024 zvýší téměř všem, těsně nad hranicí chudoby jsou v České republice asi dva miliony lidí, pod touto hranicí žije zhruba milion lidí. Asi 660 tisíc lidí má na krku exekuce. Toto je reálná vizitka Fialovy pětikoaliční vlády.Zatímco ve světě se rozrůstají válečné konflikty a napětí ve společnosti výrazně roste už i v Evropě, Miroslav Kalousek přišel před pár dny s nápadem, že by nebylo od věci snížit stavy policistů a hasičů. Kalousek se odvolával i na doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV), dle kterého je "škrt" pěti tisíc policistů prý bez problému. „Já bych teda snížil o deset tisíc," prohlásil Kalousek s tím, že snižovat počty se dají i u hasičů, protože ne všichni prý jezdí hasit. Co o jeho nápadu soudíte?

Mirek Kalousek už rozpočtovou řezničinu bez většího uzardění předváděl ve vládě Petra Nečase, dokonce i v oblasti vnitřní bezpečnosti. Zažil jsem tu dobu jako hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů, kdy jsme museli jako hejtmani řešit kritický moment - nedostatek provozních peněz na výkon služby pro Policii ČR a Hasičský záchranný sbor ČR v roce 2011. Díky brutálním šrtům (premiér Nečas tomu říkal tupé účetní operace) nebylo na benzín, naftu, měla se zavírat policejní oddělení i hasičské stanice. Tehdy jsme vyslyšeli zoufalé krajské ředitele státních složek IZS a uvolnili jsme z krajských rozpočtů mimořádně desítky milionů Kč, aby nedošlo ke kolapsu. Současný nápad Mirka Kalouska propustit několik tisíc policistů či hasičů je samozřejmě naprostý nesmysl. Díky minulým vládám,kde ČSSD odpovídala za ministerstvo vnitra, jsme tehdy dokázali zajistit dostatek peněz pro policisty i hasiče a ČR patřila mezi deset nejbezpečnějších zemí. A teď? Evropu ohrožuje opět ilegální migrace, hrozba islámského terorismu roste i díky událostem v Izraeli. Na vlastní bezpečnosti pro naše lidi a náš stát teď může navrhovat ušetřit jenom hlupák, ignorant nebo brutální cynik. To první ani druhé Mirek Kalousek není.

Prezident Petr Pavel sehrává již delší roli prostředníka ve vleklém sporu mezi Lichtenštejnskem a Českou republikou kvůli rozsáhlým majetkům, o něž alpské knížectví přišlo v roce 1945 na základě Benešových dekretů. Lichtenštejni u soudů opakovaně neuspěli, přesto se je nyní snaží získat zpět. A právě prezident Petr Pavel je tím, kdo nyní české vládě tlumočí a doporučuje lichtenštejnský návrh na mimosoudní vyrovnání. Rozumíte krokům prezidenta, který de facto zpochybňuje Benešovy dekrety a chce uzavírat „dohody" v době, kdy se čeká na rozhodnutí dalšího soudu?

Prezident Pavel je bohužel tragickou ukázkou toho, když se hlavou státu stane člověk bez praktických zkušeností v domácí i zahraniční politice. Hradem má politická kariéra vrcholit, nikoliv začínat. Ukazuje to i nynější kauza Lichtenštejnského majetku a návrh tzv.mimosoudní dohody. Petr Pavel v tom šlape jako slon v porcelánu , svým neprofesionálním postupem (setkání s českou soudkyní evropské soudní instituce a vyjádření, že by ČR měla přistoupit v ostře sledované kauze na mimosoudní dohodu) prezident, doufám jen nevědomě, rozkýval extrémně citlivé téma nedotknutelnosti Benešových dekretů a jejich účinků. ČR vnitrostátně chrání jejich účinky dosud všemi rozhodnutími obecných soudů i Ústavního soudu. A najednou prezidentský "učeň" přijde s něčím, co je totálním restitučním ekrazitem. Pokud by ČR "uhla" Lichtenštejnům, kdo se ohlásí příště? Prezident si podle mne ani neuvědomil, jakou Pandořinu skřínku otevírá, bohužel. A mimochodem na dlouhou dobu, ne-li nevratně, poškodil roky křehce budované vztahy s Lichtenštejnskem obnovené v letech 2009/2010 i s přispěním Jihomoravského kraje jako mostu a založené na budoucnosti, nikoliv minulosti.

Psali jsme:

V kriminálním příběhu, pro který se vžilo policejní označení Dozimetr, jsou po smrti hned čtyři jeho aktéři. Všichni zemřeli od loňského června. Za připomínku stojí, že za posledních třicet let tu nebyla vedle Dozimetru žádná jiná politická kauza, v níž by zemřelo tolik jejích aktérů. A ministr vnitra Vít Rakušan, který je zároveň předsedou hnutí STAN, jehož členové jsou do kauzy zapleteni, je stále ve funkci a premiér Petr Fiala jej ve funkci stále obhajuje a drží. Co to podle Vás vypovídá o české justici praktikách našich nejvyšších vládních činitelů? Nepřipomíná Vám celá kauza devadesátá léta, kdy policie a mafiáni žili společným krédem „ruka ruku myje"?

Kauza Dozimetr, resp.to, co o ní zatím veřejnost ví, je skutečně pomyslný návrat do hektických devadesátek. Propojení politiky a politiků, zejména s vazbami na STAN a TOP09, s korupcí a byznysem, ovšem již také se čtyřmi úmrtími některých akterů, musí logicky vyvolávat hluboké obavy o stavu České republiky a stavu české politiky. Budu provokativní. Na Slovensku před 5 lety zemřeli dva mladí lidé a padla vláda. V Česku je rozkryt korupční mafiánský systém zasahující vládní koaliční hnutí, které aktuálně vede i resort ministerstva vnitra, během roku zemřou 4 aktéři nějak napojení na tuto kauzu a nejen, že neodstupuje ministr vnitra - předseda tohoto hnutí (jako projev politické kultury, nikoliv přiznání osobní viny), že nepadá vláda, ono se v podstatě neděje nic . Kvůli Babišově kauze Čapí hnízdo a údajně zneužité dotaci 50mil Kč (kterou mimochodem příjemce vrátil) zaplnil aktivistický spolek "Milion chvilek pro demokracii" Letnou v Praze. Očekával bych od nich teď ještě silnější angažmá právě v kauze Dozimetr a všech jejích politických konotacích. Místo toho je ticho. Zakončím známým epigramem K.H.Borovského - "Nechoď Vašku s pány na led, mnohý příklad známe, že pán spadne a sedlák si za něj nohu zláme" ...

(martin.hynek, prvnizpravy.cz, foto: arch. M.Hašek)


Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?