Hrozí stávka v justici? Blažek věří, že protesty odvrátí

politika

Stávka administrativních pracovníků v justici, kteří si stěžují na nízké platy, by byla vážným signálem vůči vládě. Na dotazy novinářů to uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Hrozí stávka v justici? Blažek věří, že protesty odvrátí
Pavel Blažek (ODS)
25. dubna 2024 - 12:28

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek však věří, že protesty se mu podaří odvrátit dalším jednáním s ministerstvem financí. Běžný občan by stávku na rozdíl například od stávky popelářů či železničářů nepocítil, řekl ministr s tím, že zpomalování soudních řízení zatím nehrozí. Soudcovská unie minulý týden vzkázala, že případnou stávku podpoří.

„Chápu zaměstnance, že nejsou úplně spokojení. Stávka je věc, která by mi příjemná nebyla, nicméně mají na ni samozřejmě právo. Snad k ní nedojde, snad se podaří nají nějaká řešení a také vzájemné pochopení," uvedl Blažek.

Krizový scénář pro případ stávky ministerstvo nemá a podle ministra ani mít nemůže.

„Kdyby nám stávkovali policisté - což nemohou - tak to opravdu hrozí zhroucením společnosti. Tohle je stávka, která je v podstatě víceméně manifestační, ale je to vážný signál vůči vládě, že to ti lidí myslí vážně," prohlásil ministr Blažek.„Zpomalování řízení zatím nehrozí, naše justice funguje dobře. Je ale pravda, že kdyby ten aparát začal hromadně odcházet, tak to samozřejmě ty soudy zbrzdí. Asi jako v nemocnicích: kdyby odešly všechny zdravotní sestry, tak to při vší úctě k lékařům bude znamenat, že se nemocnice zastaví," uvedl Blažek s tím, že situace se podle něj liší v jednotlivých regionech.
 
„Je pravda, že zejména ve městech jako je Praha nebo Brno jsou ty platy prostě nedostatečné," připustil ministr s tím, že u pražského městského soudu je to vážný problém.

Psali jsme:

Blažek uvedl, že jeho ministerstvo peníze pro navýšení platů nemá. O kolik by si zaměstnanci v justici mohli polepšit po aktuálních jednáních, nechtěl konkretizovat.

„Byl bych blázen, kdybych řekl jakoukoliv sumu. Bude to záležet na dohodě s ministerstvem financí a na tvorbě příštího státního rozpočtu," doplnil ministr.

(dan, prvnizpravy.cz, screen: ovm)


Anketa

Uvítali byste, kdyby se šéfem Evropské komise stal maďarský premiér Viktor Orbán?

Ano 78%
transparent.gif transparent.gif
Ne 11%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 11%
transparent.gif transparent.gif