Mezinárodní reputace dosáhla naprostého dna, říká Rajchl

politika

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s advokátem a předsedou strany PRO Jindřichem Rajchlem. Co si myslí Rajchl o zahraniční politice vlády či o tom, zda-li představuje premiér pro Česko energetické a bezpečnostní riziko?

Mezinárodní reputace dosáhla naprostého dna, říká Rajchl
Jindřich Rajchl (PRO)
11. listopadu 2023 - 06:05

Zrušení návštěvy českého premiéra Petra Fialy v Nigérii, jež je africkou supervelmocí a má tolik obyvatel jako polovina EU, je pro Českou republiku diplomatickým fiaskem, který rovněž naznačuje nástrahy spojené se zahraniční politikou naší vlády prováděnou doma pomocí aktivistických gest našich vládních představitelů. Prvnizpravy.cz se advokáta a předsedy strany PRO zeptaly, jak hodnotít výsledek Fialovy cesty po Africe a co to podle něj vypovídá o naší zahraniční politice?

Rád bych řekl, že výsledkem je čistá nula. Ale bohužel je to horší. Fiala se svojí družinou utratili několik milionů korun z peněz našich občanů, nedomluvili vůbec nic a ještě si uřízli mezinárodní ostudu jako Brno. Ukázalo se, že mezinárodní politika naší pětikoaliční vlády je jedno velké fiasko a že nás dovedla do stavu naprosté izolace a separace, neboť se s naším premiérem nechce bavit už ani Angola a Nigérie. Jinými slovy naše mezinárodní reputace dosáhla naprostého dna

Podle dat Eurostatu vzrostla cena plynu v ČR (meziročně v prvním pololetí letošního roku) o 57% na 0,1138 eur, tedy cca 2,80 Kč za kWh. V Polsku platily domácnosti 0,0683 eur, na Slovensku jen 0,0571 eur a v Maďarsku dokonce 0,0337 eur... tedy téměř čtvrtinu toho, co platíme my. Navíc jak se zdá, elektřina by domácnostem mohla od příštího roku citelně zdražit. Energetický regulační úřad (ERÚ) totiž navrhuje pro příští rok nárůst regulované části ceny elektřiny pro domácnosti o 71 procent. Cena za jednu megawatthodinu (MWh) by tak vzrostla o více než 1400 Kč s DPH. Premiér na vyjádření ERÚ zareagoval a lidem vyslal signál, že ceny energií v žádném případě nebudou růst o desítky procent a že žádné drastické navýšení o desítky procent nehrozí. Jak vidíte situaci ohledně cen energií Vy? Máme brát návrh ERÚ jako důvod k obavám, nebo zůstat klidní díky signálu premiéra Fialy?

Jakmile Fiala vyšle signál, tak jsem naopak vždy neklidný. Bez výjimky to znamená, že se nás opět chystá obelhat. Ceny elektřiny samozřejmě porostou, a to až o desítky procent. Tahle zima bude pro mnohé naše občany pořádně tuhá. Hlavně, až si otevřou obálku s účtem za elektřinu. Naše vláda nemá žádnou energetickou koncepci, my ano. Pokud ji zrealizujeme, bude elektřina stát naše občany méně než 3 Kč za kilowatthodinu. Z naší strany se nejedná o signál, nýbrž o jasný závazek.Zatímco ve světě se rozrůstají válečné konflikty a napětí ve společnosti výrazně roste už i v Evropě, Miroslav Kalousek přišel před pár dny s nápadem, že by nebylo od věci snížil stavy policistů a hasičů. Kalousek se odvolával i na doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV), dle kterého je "škrt“ pěti tisíc policistů prý bez problému. „Já bych teda snížil o deset tisíc," prohlásil Kalousek s tím, že snižovat počty se dají i u hasičů, protože ne všichni prý jezdí hasit. Co o jeho nápadu soudíte?

Já bych nesnižoval stavy politiků a hasičů, nýbrž stavy zkorumpovaných politiků, jichž je pan Kalousek dlouhodobým symbolem.

Prezident Petr Pavel sehrává již delší roli prostředníka ve vleklém sporu mezi Lichtenštejnskem a Českou republikou kvůli rozsáhlým majetkům, o něž alpské knížectví přišlo v roce 1945 na základě Benešových dekretů. Lichtenštejni u soudů opakovaně neuspěli, přesto se je nyní snaží získat zpět. A právě prezident Petr Pavel je tím, kdo nyní české vládě tlumočí a doporučuje lichtenštejnský návrh na mimosoudní vyrovnání. Rozumíte krokům prezidenta, který de facto zpochybňuje Benešovy dekrety a chce uzavírat „dohody“ v době, kdy se čeká na rozhodnutí dalšího soudu?


Bohužel rozumím. Jsem přesvědčen, že přesně s tímto zadáním jej jeho sponzoři na post prezidenta prosadili. Já osobně to vidím jako naprostou zradu vlastní země a vlastních občanů. Jakýkoliv náznak eroze Benešových dekretů nutně vyústí ve smršť žalob na Českou republiku a ohrozí majetkově-právní postavení našich občanů žijících v pohraničí. Pro mě osobně je jakákoliv diskuse o Benešových dekretech naprosto nepřípustná. Jedná se o integrální součást českého právního řádu - a tak to i musí zůstat. Každý, kdo se je pokusí zpochybnit, musí být striktně odmítnut. Jiná varianta je pro mě nepřijatelná.

Psali jsme:

V kriminálním příběhu, pro který se vžilo policejní označení Dozimetr, jsou po smrti hned čtyři jeho aktéři. Všichni zemřeli od loňského června. Za připomínku stojí, že za posledních třicet let tu nebyla vedle Dozimetru žádná jiná politická kauza, v níž by zemřelo tolik jejích aktérů. A ministr vnitra Vít Rakušan, který je zároveň předsedou hnutí STAN, jehož členové jsou do kauzy zapleteni, je stále ve funkci a premiér Petr Fiala jej ve funkci stále obhajuje a drží. Co to podle Vás vypovídá o české justici praktikách našich nejvyšších vládních činitelů? Nepřipomíná Vám celá kauza devadesátá léta, kdy policie a mafiáni žili společným krédem „ruka ruku myje“?

Jedná se o neskutečnou ostudu naší země a selhání všech právních pojistek, jakož i médií. V jakémkoliv demokratickém právním státě není možné, aby při živém vyšetřování obří korupční kauzy týkající se špiček jedné politické strany, seděl předseda této strany na postu ministra vnitra. Je to naprostý výsměch posledním špetkám důvěry v princip rovnosti před zákonem v naší zemi. Vít Rakušan měl v první den vypuknutí této kauzy odstoupit. Jiné řešení je nepřípustné a vracelo by nás hluboko za banánové republiky. Pětikoalice neustále hovoří o tom, že chce patřit na západ - ale sama se chová jako tvrdá severokorejská diktatura. V podstatě jediným východiskem ze současného stavu naprostého rozkladu je demise celé této vlády. Jinak se ode dna prostě neodrazíme.

(martin.hynek, prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?