Pane prezidente, raději nečtěte. Za Váš projev pětka

politika

Projev prezidenta Petra Pavla u příležitosti 105. výročí vzniku Československa stále rezonuje ve veřejném prostoru. Zatímco vládní představitelé prezidenta chválí, jiní (a těch je většina)... takové nadšení nesdílejí. Ba naopak. 

Pane prezidente, raději nečtěte. Za Váš projev pětka
Petr Pavel, prezident ČR
30. října 2023 - 06:30

Prezidentův projev okomentoval například člen vládní strany, europoslanec za ODS Jan Zahradil. Zvláště se pak pozastavil nad výrokem novináře Petra Honzejka, který veřejně osočil všechny potencionální kritiky prezidenta Pavla. 

„S mimořádnou podlostí (která ovšem zrovna u něj, navíc v současné hysterické atmosféře) nepřekvapí, už známý komentátor mediálního domu Economia razí tezi, že kritikům včerejšího prezidentského projevu ve skutečnosti vadí jeho “prozápadní” vyznění. Inu, takový Václav Havel také míval “prozápadní” projevy. Psal a cizeloval je sám a dlouho, měly vnitřní strukturu, logiku, emoci, gradaci. Nad tím, co jsme slyšeli včera, čněly o několik úrovní.

Ve skutečnosti jsme svědky jakéhosi kolektivního rituálu celé velké bubliny různých estétů, intelektuálů, znalců kultury, umění, literatury atd., co jinak na nikom nenechají nit suchou. Jakoby hromadně vypnuli své kognitivní schopnosti a stejně hromadně zapnuli pouze první signální soustavu, která u nich, podobně jako u Pavlovových psů, vyvolává slinění na opakované signály - v tomto případě na vyslovení slov jako “NATO”, “EU” apod. 

Že na méně emocionálně zúčastněného pozorovatele to třeba působilo jen jako prkenně odříkaný soubor plytkých a banálních frází, které klidně mohla vybrat a zkompilovat AI, je pro ně nepochopitelné, nepřijatelné a berou to jako nepřátelský akt. Sjednocení rozdělené společnosti se opět nekoná.


Takže, pane Honzejku (a další), třeba mně nevadí “prozápadní” vyznění toho projevu. Vadí mi ale, že jak jeho autor, tak jeho interpret svou včerejší práci zjevně odflákli. Že by snad ze sebe vydali to nejlepší a tohle byl jejich strop, si ani nechci připouštět," napsal na svém facebooku Jan Zahradil. 

Pavlův projev okomentoval také advokát a bývalý dvojnásobný hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. 

„Prezidentská premiéra Petra Pavla ve Vladislavském sále bude mít jistě mnoho obdivovatelů i kritiků. Tréma a čtecí zařízení společně se souhrnem spíše banálních frází mne nijak zvlášť nenadchly. S jedinou výjimkou. A za ni panu prezidentovi děkuji - naše země potřebuje pro svoji budoucnost nový směr. Ano, pane prezidente. Nový směr pro lepší budoucnost než nyní zažíváme se současným vedením našeho státu," napsal po shlédnutí projevu prezidenta Hašek, který o něco později ještě reagoval na následující příspěvek novináře Alexandra Mitrofanova. „Saša je novinář. Saša je přítulný k režimu. Saša je sprostý jako kanál vůči těm, kteří nesdílejí jeho aktuální přítulnost. NEBUĎ JAKO SAŠA," okomentoval příspěvek novináře Alexandra Mitrofanova advokát Michal Hašek. 

Zhodnocení svého výkonu se dočkal prezident Pavel i od komentátora Thomase Kulidakise.

„Projev prezidenta Petra Pavla byl suchý, nezáživný a až fyzicky bolel." Takto jej ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS k oslavám 28. října zhodnotil komentátor Thomas Kulidakis. Dodal, že ten, kdo jej napsal, potřebuje dovzdělat. Vadilo mu zejména citování komiksové a filmové postavy Batmana.

Psali jsme:

Prezidentův projev okomentoval také místopředseda SPD a poslanec Jaroslav Foldyna. 

„Z Hradu odešla moudrost a nahradila jí tupá frazeologie," napsal stručně na svůj facebookový profil Foldyna, který pozvání na Hrad odmítl. 

Exprezident Miloš Zeman se na Hrad také nedostavil s odůvodněním, proč se slavnostního aktu nezúčastní. Zeman již ve středu oznámil, že se nezúčastní předávání státních vyznamenání. 

„Když se mě ptali na nového prezidenta, řekl jsem, že dobře o něm mluvit nemohu a špatně o něm mluvit nechci,“ vysvětlil novinářům na plese Českého svazu Bojovníků za svobodu (ČSBS) důvod své absence.

Reakce dalšího našeho exprezidenta Václava Klause snad není třeba ani komentovat. Ten v sále jen mlčky přihlížel... netleskal a v jeden moment se neudržel a musel sklopit zrak a dlaní si "zakrýt tvář".

(jar, prvnizpravy.cz, foto: repro: čt1)


Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 17%
transparent.gif transparent.gif
Ne 67%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif