Potřebuje Česká republika vlastní reformu tzv. „Deep State“?

politika

Potřebuje Česká republika podobné reformy, jaké nově zvolený prezident Donald Trump navrhuje pro USA? Trumpův plán na eliminaci „hlubokého státu“ přináší inspiraci pro transparentnější vládnutí, boj proti korupci a omezení střetu zájmů.

Potřebuje Česká republika vlastní reformu tzv. „Deep State“?
Protesty před Úřadem vlády ČR
11. listopadu 2024 - 07:22

Plán nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa na reformu americké vlády a odstranění skrytých mocenských struktur otevírá otázku, zda by zásah neprospěl také České republice. Podobně jako v USA, i v Česku se občas ozývají hlasy kritizující vliv byrokracie, neprůhlednost institucí a propojení politiky s různými zájmovými skupinami. Jaké prvky z Trumpova plánu by mohly být inspirací pro naši zemi?

1. Odstranění korupce ve vládních a bezpečnostních složkách

Jeden z bodů, který je aktuální i pro Českou republiku, je snaha o důkladnou očistu státního aparátu od korupčních struktur. Korupce a klientelismus jsou dlouhodobými problémy, které oslabují důvěru veřejnosti v české instituce. Inspirace Trumpovým důrazem na „vyčištění“ klíčových vládních úřadů by mohla podpořit transparentnost a zvýšit odpovědnost těch, kdo spravují veřejné prostředky.

2. Nezávislí inspektoři a mechanismy

Myšlenka Trumpova kontrolního plánu na vytvoření nezávislých inspektorů, kteří by byli odděleni od kontrolovaných úřadů, by mohla v ČR přispět k nezávislosti kontrolních mechanismů. V současné době jsou kontrolní instituce často pod tlakem politických vlivů, což může snížit jejich výkon. Nezávislí inspektoři by mohli lépe plnit svou funkci a zajistit, že budou hájit veřejný zájem.



3. Audit činnosti zpravodajských služeb

V českém prostředí by mohlo být přínosné zavést systém nezávislého dohledu nad zpravodajskými a bezpečnostními službami, aby byla zajištěna jejich činnost v souladu se zákony a zájmy občanů. Podobně jako v Trumpově návrhu by takový dohled mohl zajistit, že nebudou zneužívány k politickým cílům a že jejich činnost bude transparentní.

4. Zamezení střetu zájmů veřejných činitelů

Trumpův plán zahrnuje omezení přechodu úředníků z vládních funkcí do soukromého sektoru, kde by mohli působit v oboru, který předtím regulovali. Tento problém je aktuální i v České republice, kde se často jedná o různé „revolvingové dveře“ mezi politikou a velkými firmami. Zákaz podobných přechodů by mohl pomoci zamezit střetům zájmů a přesvědčit veřejnost.

5. Omezení funkčního období pro poslance a senát

Zavedení časových omezení pro funkční období by mohlo osvěžit politickou scénu a snížit vliv dlouhodobých hráčů, kteří si mohou budovat mocenské sítě. Podobná reforma by mohla do české politiky přinést nové myšlenky a perspektivy a zároveň omezit vliv tzv. politických dinosaurů, kteří často fungují v zájmu vlastních kontaktů spíše než občanů.

Psali jsme:

6. Decentralizace moci mimo Prahu

V Česku se dlouhodobě mluví o potřebě decentralizace, kdy je většina vládních a administrativních funkcí soustředěna v Praze. Přesunutí některých institucí do regionů by mohlo nejen podporovat regionální rozvoj, ale také oslabit pražský politický a byrokratický monopol.

Je jasné, že každá země má své specifické podmínky a problémy, a že ne všechny kroky by byly v ČR účelné nebo žádoucí ve stejném rozsahu jako v USA. Přesto je Trumpův plán inspirativní ukázkou, jak může vypadat snaha o reformu skrytých mocenských struktur a transparentnější vládnutí. Česká republika by mohla profitovat z většího důrazu na transparentnost, omezení střetu zájmů a nezávislosti kontrolních orgánů, což by posílilo důvěru občanů ve státní instituce a demokratický proces.

(kyncl, prvnizpravy.cz, repro: cnn prima)


Anketa

V případě, že by hnutí ANO v příštím roce sestavovalo vládu, jak by měla podle vás vypadat?