Půjde Kanada do války? Další nápad, jak eskalovat konflikt

politika

Kanada zvažuje omezené vyslání vojáků na Ukrajinu. Prý by mělo jít o výcvik mimo bojové zóny. Diskuse o možném vyslání vojáků na Ukrajinu se mj. objevila i na mezinárodní scéně po jednáních lídrů zemí NATO a EU v Paříži.

Půjde Kanada do války? Další nápad, jak eskalovat konflikt
Bill Blair, kanadský ministr obrany
3. března 2024 - 07:03

V reakci na globální politické výzvy a nedávné diskuse mezi světovými lídry zvažuje Kanada omezené vyslání vojenského personálu na Ukrajinu, potvrdil ministr obrany Bill Blair. Podle jeho prohlášení pro Toronto Star by se mělo jednat výhradně o nebojové jednotky, jejichž úkolem bude poskytování výcviku ukrajinským vojákům daleko od frontové linie. Tento krok přichází po vyjádření francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který rovněž otevřel možnost vyslání vojáků na podporu Ukrajiny.

Kanadský ministr obrany zdůraznil nutnost opatrnosti a omezení rozsahu mise, aby se předešlo jakémukoli náznaku, že Kanada se podílí na bojových operacích.

„Nechci umístit personál kanadských ozbrojených sil někam do blízkosti bojů," uvedl Blair. Tato zásada byla podpořena nedávno podepsanou bezpečnostní dohodou mezi Kanadou a Ukrajinou, která otvírá dveře k obnovení výcvikových aktivit, "až to podmínky dovolí".Diskuse o možném vyslání vojáků na Ukrajinu se objevila na mezinárodní scéně po jednáních lídrů zemí NATO a EU v Paříži, kde Emmanuel Macron uvedl, že "vyloučit nelze nic", přestože na téma vyslání vojáků nepanuje jednota. Francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné později dodal, že jakékoli francouzské vojenské angažmá by nepředstavovalo přímý boj proti ruským silám.

Ruský prezident Vladimir Putin reagoval na tyto návrhy varováním před "tragickými" důsledky pro země, které se rozhodnou poskytnout vojenskou pomoc Ukrajině, a nevyhýbal se ani hrozbě jaderného konfliktu.

Psali jsme:

„Máme také zbraně, které mohou zasáhnout cíle na jejich území," citovala Putina agentura AP, což vyvolává obavy z možné eskalace konfliktu.

Otázka vyslání vojáků na Ukrajinu tak zůstává předmětem mezinárodního dialogu a opatrnosti. Zatímco svět sleduje, jak se situace vyvíjí, zdůrazňuje se potřeba udržení míru a bezpečnosti, přičemž každý krok musí být pečlivě zvážen v kontextu rostoucího napětí na mezinárodní scéně.

(jk, prvnizpravy.cz, screen: kontaktUKtv)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?