10. května 2025 - 04:20
Publicista František Roček prostudoval stovky dobových dokumentů především o konci války v pohraničí. Je autorem šesti knih o konci války. Poskytl pro Prvnizpravy.cz seriál o souvislostech 2.světové války.
Kdy končí válka?
Pro občana válka končí okamžikem, kdy již nehrozí kvůli vojenským operacím nebezpečí ze střelby a bombardování. Neznamená to pocit bezpečí, ale konec tísně z permanentního ohrožení, které poznamenalo, vzhledem k náletům, i život lidí v hlubokém týlu.
Návrat k normálnímu životu znamenal v květnu 1945 v Evropě, že lidé museli i nadále počítat s nebezpečím z min, výbušnin a odhozených zbraní. Nebezpečí hrozilo též od skupinek ozbrojenců toulajících se po lesích a v řídce obydlených oblastech. Museli také počítat s nebezpečím rabování vojáky vítězných armád, s aktivitou civilních kriminálních českých a německých místních živlů, využívajících poválečného chaosu. Ale přes to všechno, byl již mír.
Druhá světová válka plynule přešla ve skrytou občansko – ekonomicko – politickou válku.
Formálně válka skončila v noci ze 7.5. na 8. 5. 1945 nacistickou kapitulací před západními spojenci a 9. 5. 1945 slavnostně před zástupci Sovětského svazu (SSSR).
Prakticky ale válka doznívala dlouho a válečná krutost se transformovala do širokého spektra jiných krutostí, bezohlednosti a bojů zájmových skupin.
Podle autora válka v Československu skončila zhruba v polovině roku 1948 definitivním převzetím moci ze strany KSČ. Neboť druhá světová válka nebyla jenom o porážce fašismu, ale byla také o rozdělení mocenského vlivu v Evropě.
Konec války lze rozdělit do několika fází.
V 1. fázi došlo k ukončení bojových operací ve střední Evropě ve dnech 8. až 10. května 1945.
V 2. fázi Češi s pomocí německých antifašistů prováděli nejzákladnější konsolidaci státní moci rámcově ukončenou zvolením představitelů MNV a ONV.
Ve 3. fázi docházelo k vyčišťovacím operacím od nepřátel československé vlasti. Šlo o odsun sudetských Němců do Německa, zabrání jejich majetku, též došlo k zestátnění největších průmyslových podniků v ČSR.
Ve 4. fázi, která probíhala v roce 1947 a v průběhu roku 1948, postupně převzali moc ti, kteří z česko - německé a česko – rakouské hranice vytvořili hranici zóny pod nastupující sovětskou kontrolou východní Evropy. Teprve v roce 1948, kdy byl potlačen vliv nekomunistických politických stran a organizací, skončila druhá světová válka v Československu.
Jenže konec války byl formován také chováním Němců koncem 30. let, masakry lidí z koncentráků v roce 1945 při pochodech smrti, a prvními informacemi o koncentračních táborech. To vše radikalizovalo českou veřejnost až k motivu pomsty. Ten byl silný a vedl k tragickým událostem.
Druhá světová válka způsobila tehdejšímu Československu ztrátu 337 - 343 tisíc obyvatel. Mezi nimi nejpočetnější skupinu představují českoslovenští Židé, kterých bylo zavražděno 260 - 272 tisíc. Do čísla lidských ztrát se přitom nezapočítává 207 tisíc sudetoněmeckých padlých vojáků.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)