29. ledna 2025 - 07:45
Typickým příkladem je válečné zabíjení na Ukrajině. Že Trump ukončí onu válka za jediný den bylo volebním vtipem. Trump koncem ledna 2025 si dává termín 100 dnů. Podle Wall Street Journal jde o interní termín, který mění Trump už potřetí.
Reálný čas neodhadne nikdo, tvrdí v komentáři pro Prvnizpravy.cz publicista František Roček.
Situace připomíná afghánský příběh
Trump tehdy správně usoudit, že USA zbytečně vyhazují v Afghánistánu stamiliony dolarů (od fiskálního roku 2001 do roku 2022 více než 2,3 bilionu dolarů).
V prosinci 2012 bylo v Afghánistánu asi 120 000 vojáků pod vedením NATO, z toho 66 000 amerických. Podle plánů měla většina mezinárodních jednotek v roce 2014 odejít. Trump chtěl, aby se USA stáhly, ale 19. září 2017 vyslala Trumpova administrativa do Afghánistánu dalších 3 000 amerických vojáků, protože se tam situace zhoršovala. Přidali by se k přibližně 11 000 amerických vaojáků, kteří ještě zůstali v Afghánistánu.
Až v posledním roku Trumpova prezidentování 2020 byla podepsána dohoda s Talibanem. Ale skutečné stahování začalo až za Bidena a skončilo v září 2021. Ale Tálibán již 15. srpna 2021 převzal moc v Kábulu.
Pokud budou jednání s Ruskem stagnovat Trump proti Rusku přitvrdí. Otázkou je, zda to bude fungovat. V Afghánistánu přitvrzení nefungovalo.
Již teď radí nová administrativa USA, aby Ukrajina mobilizovala do války již mládež od 18 let, aby získala více vojáků, které by bylo možné ve válce nechat zabít.
Co bude letos?
Trumpova inaugurace v ledna 2025 přinesla „vyhlídku“ na snížení financování ozbrojených sil Ukrajiny (AFU) ze strany USA. Trump v rozhovorech prosazuje myšlenku, že Rusko si musí pospíšit a uzavřít dohodu o Ukrajině dříve, než Trump využije ruských ekonomických problémů a uvalí na Rusko vysoká cla a další sankce. Je to kontraproduktivní - posiluje to ruské odhodlání válku na Ukrajině vyhrát.
Ekonomové upozorňují, že hospodářská situace v Rusku je dnes lepší než německá.
Vládne mírný optimismus, že Trump zabíjení na Ukrajině ukončí, protože jak se dozvěděli korespondenti Washington Post, téměř každý, kdo byl zodpovědný za situaci Ukrajině, již byl z ministerstva zahraničí vyhozen. Podobné čistky začaly v Pentagonu.
V rozhovoru s novináři nevyloučil Trump možnost zastavení dodávek amerických zbraní na Ukrajinu.
Ale jeho slova nemají velkou váhu.
Jde o politické pózy. Bizarní prohlášení Trump vyzkoušel již při prvním kralování v Bílé domě. A jeho nedávné hrozby, že koupí Grónsko, anektuje Kanadu a obnoví kontrolu nad Panamským průplavem, naznačují sázku na agresivní nátlak. Za bidenovických demokratů měl nátlak formu úlisných prosazování jakýchsi demokratických hodnot s pomocí skrytých machinací.
Někteří kritici bidenovské i trumpovské jednání označují za politický neokolonialismus mocensky dominantního státu.
Americký boršč
Trump vidí problém Ukrajiny jako nedomyšlenou strategii. Sice je příjemné, že společnosti z USA nakoupily na Ukrajině řadu pozemků a firem, které v budoucnosti dobře využijí. Ale zbytečně vydávají miliardy dolarů na podporu války s Ruskem, protože se nakonec jeví jako málo efektivní.
Dolary na podporu ukrajinské války nakonec skončí v USA, protože jsou vydávané za severoamerické válečnické výrobky, což podporuje průmysl v USA. Ale tyto výdaje jsou již zbytečné, protože
„Trumpova slíbená dohoda s Ruskem o ukončení války na Ukrajině je jednou z klíčových součástí jeho strategie uvolnit americké zdroje, aby se mohly zaměřit na Čínu a "nesjednotit" Rusko a Čínu,“ uvádí Stefan Wolff, profesor mezinárodní bezpečnosti na univerzitě v Birminghamu. (
https://asiatimes.com/2025/01/trump-claiming-new-world-order-in-first-100-days/)
Američtí spojenci v NATO mají být více využíváni pro potřeby USA. Proto Trump chce, aby evropské státy NATO zvýšily své výdaje na obranu a očekává, že větší část nové výzbroje nakoupí v USA. Zatím USA zbytečně platí 68% výdajů NATO, Evropané jenom 28%.
Státníci EU a ze států NATO jsou natolik hloupí, že pokud chtějí dál podporovat válku na Ukrajinu sami, ať si ji zaplatí sami. Pro Trumpa je důležité, aby ukončení války na Ukrajině bylo výhodné pro USA. Jinak nemá mír smysl.
Jaké jdou mantinely souhlasu s trvalým příměřím?
- Rusko si ponechá obsazená proruská území. Jedná se jenom o malou část Ukrajiny.
- Trump bude chtít, aby Ukrajina zrovnoprávnila ruštinu, aby vypadala demokraticky.
- Ukrajina nevstoupí do NATO, bude neutrální. To Trumpovi nemusí vadit, protože troubové z EU zaplatí Ukrajině miliardy za vyzbrojení Ukrajiny na standard NATO. Miliardy eur vydá EU také na obnovu Ukrajiny. Od Trumpa se Ukrajina pomoci asi moc nedočká. USA ušetřené peníze vydají na podporu protičínské linie.
- Jenom blbec může tvrdit, že je Trump proruský. První období jeho kralování bylo od roku 2017 a 2020 nezastavilo posilování ukrajinských ultranacionalistů a jejich armády proti Rusku ze strany USA.
Dodejme, že Éric Denécé, ředitel Centre Français de Recherche sur le Renseignement - Francouzského výzkumného střediska zpravodajských služeb (CF2R), uvádí o proruském Trumpovi, že aféra Russiagate (o tom, že Trump podlézal Rusku) byla o spiknutí tajných služeb proti Trumpovi. https://cf2r.org/wp-content/uploads/2024/06/RR32-CIA-Ukraine.pdf
Od roku 2016, v obavě z nástupu Donalda Trump v Bílém domě, zaběhlá administrativní mašinérie mafiánsky napojená na podnikatelské struktury zvaná Hluboký stát (Deep State), dostala strach, protože Trump, když nastoupil do úřadu, chtěl ukončit přímý vliv Hlubokého státu na jeho administrativu a propustil část jejích aktérů.
Denécé uvádí:
„V reakci na to někteří politici a vedoucí představitelé zpravodajské komunity – hlavně CIA, ředitel National Intelligence (DNI) a Cyber Agentura pro bezpečnost a infrastrukturu (CISA2) – zorganizovali proti Trumpovi příběh Russiagate. V něm Trump a jeho spolupracovníci byli obviněni z udržování vztahů s Moskvou v takové míře, že pravděpodobně ohrožují národní bezpečnost. Zároveň bylo obviněno Rusko ze zasahování do amerických voleb.“ Přes mediální hysterii nikdy nebylo nic prokázáno.
Prvnizpravy.cz - Roček: Prezident Trump a prokletá Ukrajina Blbá bažina
Ukrajinské bojiště je blbá politická bažina. Rusko se naučilo se sankcemi žít. Sice málo států se odvážilo postavit se dodávkami materiálu na stranu Ruska, ale existuje hustá síť neviditelné utajené obchodní spolupráce. Protože je dnes již dost informací o tom, že ukrajinskou protiruskou past připravila severoamerická administrativa, tichá nedůvěra proti silným USA u mnoha států je preventivním opatřením proti vlivu USA. S USA ztratily kredit i tzv. Západ, nejvíce EU/NATO.
Trumpově mírumilovnosti Rusové a jejich spojenci (i ti skrytí) nevěří. Rusové předpokládají, že prvním krokem v Trumpem zprostředkované mírové dohodě bude uzavřít příměří. Na to nebude Rusko slyšet, dokud neobsadí proruské oblasti. Příměří znamená zmrazit linii dotyku. Zatím to pro Rusko není na pořadu dne. Rusko bude postupovat na východní Ukrajině i v roce 2025.
Dokonce i protirusky infikovaný český zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný (18.1.25 na zpravy.aktualne.cz) smutně uznává, že z hlediska „vojenského materiálu a dodávek a z hlediska mobilizace je na tom Rusko udržitelně na několik dalších let. I z hlediska dalšího postupu na frontě. Osobně nevidím možnost, že by se ruský postup na další měsíce mohl na východním křídle fronty zastavit. Vycházím v tom z komunikace a z konzultací s vedením ukrajinské armády a administrativy. Čas hraje ve prospěch Ruska, pro ně je delší válka výhodnější…“
Proto co řekne Trump je nepodstatné. Ruskou důvěru nemá.
Jedinou možností jak zapůsobit na Rusko je prý obchodní válka. Zmenšit ruské zisky. Trump navrhl, že by Spojené státy měly zvýšit produkci ropy a vyvážet velké množství ropy, aby zvýšily nabídku a snížily světové ceny ropy. Trump bude tlačit na Saúdskou Arábii, aby zvýšila produkci a snížila ceny ropy.
V době, kdy se blížil rozpad Sovětského svazu(SSSR) a Varšavské smlouvy také bylo strategií USA s pomocí těžařů kolem Perského zálivu zvýšit těžbu ropy a snížit cenu ropy na trzích k ekonomickému oslabení SSSR.
Také je v módě tvrzení, že Trump se snaží tlačit na Čínu, aby uvalila na Rusko obchodní omezení a zabránila Číně prodávat některé ze svých důležitějších produktů do Ruska. Tlak na ruskou ekonomiku, aby donutil Rusko usilovat o příměří, je Trumpův cíl a potřebuje v této otázce spolupráci Číny. Včetně nákupu ropy a plynu z USA. Trump se ujal úřadu, a vůdci Číny a Ruska uspořádali videohovor 21. srpna. Ohrozí to vzájemnou důvěru mezi Čínou a Ruskem?
Spolupráce s Ruskem je, nejen pro Čínu, pojistkou proti agresivnímu přístupu administrativy USA.
Zelenskij na slepé koleji?
V ruském tisku se po večeři v úterý 28.1.02025 objevila slova prezidenta Putina na adresu Zelenského:
„Můžete vyjednávat s kýmkoliv. Kvůli své nelegitimitě ale Zelenskyj nemůže nic podepsat. Pokud budou chtít, vyberu lidi, kteří povedou tato jednání.“ (
www.kp.ru/daily/27657/5042279/)
Dodejme: Zelenskému totiž vypršel prezidiální mandát a nového prezidentíka na Ukrajině zatím nezvolili.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)