Scott Ritter o ofenzívě v Aleppu a spiknutí USA, Izraele a Turecka

politika

Ofenzíva na Aleppo odhaluje skrytou spolupráci Turecka, Izraele a USA, jejichž cílem je destabilizace Sýrie a oslabení vlivu Íránu a Hizballáhu. Analytik Scott Ritter kritizuje tureckého prezidenta Erdogana za zradu Ruska a prázdnou podporu Palestiny.

Scott Ritter o ofenzívě v Aleppu a spiknutí USA, Izraele a Turecka
Scott Ritter, vojenský analytik
30. listopadu 2024 - 12:50

Bývalý zbrojní inspektor OSN a současný geopolitický analytik Scott Ritter zveřejnil na platformě X příspěvek, který analyzuje aktuální ofenzívu proti syrskému Aleppu. Ritter tvrdí, že tato operace, vedená islamistickými skupinami Hayat Tahrir al-Sham (přejmenovaná Al-Káida) a Syrskou národní armádou podporovanou Spojenými státy, je výsledkem strategické dohody mezi Izraelem a Tureckem, kterou podpořily Spojené státy. Cílem tohoto spojenectví má být přerušení zásobovací trasy mezi Íránem a Libanonem pro hnutí Hizballáh a destabilizace vlády syrského prezidenta Bašára al-Asada.

Scott Ritter je známou postavou v oblasti mezinárodních vztahů a vojenské strategie. V 90. letech působil jako zbrojní inspektor OSN v Iráku, kde se proslavil svou kritikou tehdejší americké politiky. Po odchodu z OSN se stal vlivným analytikem, který často otevřeně kritizuje zahraniční politiku Spojených států, zejména jejich vojenské intervence na Blízkém východě. Na sociálních sítích i ve svých publikacích vystupuje jako hlasitý kritik západních mocností a jejich geopolitických strategií.


Podle Rittera je současná situace v Aleppu výsledkem dlouhodobého plánu, který má několik klíčových bodů:

• Přerušení zásobovací trasy Hizballáhu: Izrael a Turecko chtějí zastavit tok íránských zbraní a materiálu do Libanonu, což by oslabilo schopnost Hizballáhu čelit izraelské armádě.
• Nátlak na Asadovu vládu: Destabilizací Sýrie doufají západní mocnosti a jejich spojenci, že přinutí Rusko přesměrovat zdroje z ukrajinské fronty na Blízký východ, čímž by oslabily jeho pozici ve válce s Ukrajinou.
• Podpora islamistických skupin: Ukrajina údajně poskytla poradenství ohledně použití dronů v bojích, zatímco Izrael nasadil technologie rušící syrské taktické velení a řízení.



Ritter ve svém příspěvku varuje, že tato ofenzíva může mít následující dalekosáhlé důsledky:

• Pád Aleppa: Syrské síly jsou podle něj oslabeny a Hizballáh se z velké části stáhl do Libanonu. Íránské milice v oblasti nejsou připraveny čelit útoku, což činí pád města pravděpodobným.
• Ohrožení příměří v Libanonu: Destabilizace Sýrie by mohla vyvolat nové konflikty i za hranicemi, zejména v Libanonu.
• Dlouhodobý boj o Idlib: Ritter předpovídá, že zatímco Rusko a Írán nakonec situaci v Sýrii stabilizují, úplné zničení islamistické pevnosti v Idlibu bude trvat roky.

Scott Ritter ostře kritizuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kterého obviňuje z dvojí hry. Podle něj Erdogan:

• Spolupracuje s Izraelem a USA: Navzdory svým veřejným prohlášením na podporu Palestiny a proti Izraeli je jeho rétorika podle Rittera prázdným gestem.
• Zradil Rusko: Turecká účast na této operaci ukazuje, že Erdogan opět jedná proti zájmům Ruska, se kterým má oficiálně dobré vztahy.

Psali jsme:

Ritter věří, že navzdory aktuálním neúspěchům syrská vláda a její spojenci nakonec obnoví kontrolu nad zemí. Předpokládá, že:

• Spojené státy se stáhnou ze Sýrie: Podle jeho odhadu do poloviny roku 2025.
• Hizballáh si zachová svou zásobovací trasu: Írán a jeho spojenci obnoví strategickou podporu hnutí.
• Izrael a Turecko utrpí reputační škody: Západní spojenectví ukáže své limity, zatímco Rusko a Írán posílí svou pozici na Blízkém východě.

Scott Ritter ve svém příspěvku prezentuje ofenzívu v Aleppu jako součást širší geopolitické hry, kde Turecko, Izrael a USA riskují destabilizaci regionu. Přesto věří, že Rusko a Írán nakonec dokáží situaci stabilizovat, i když za cenu dlouhého konfliktu. Jeho pohled zdůrazňuje složitost vztahů na Blízkém východě a upozorňuje na nebezpečí, která přináší zahraniční intervence.

(nov, prvnizpravy.cz, repro: youtube)


Anketa

V případě, že by hnutí ANO v příštím roce sestavovalo vládu, jak by měla podle vás vypadat?