Nedávná návštěva prezidentského kandidáta Karola Nawrockého v Bílém domě vyvolala silné emoce v řadách liberální vládní koalice v Polsku. Jak píše Arkadiusz Mularczyk v komentáři pro server The European Conservative, reakce vládních představitelů byla chaotická. „Nejprve se snažili tvářit, že se nic neděje, pak to zlehčovali a nakonec propadli panice,“ napsal Mularczyk.
Tato návštěva podle Mularczyka nebyla náhodná. Exprezident Donald Trump a jeho republikánská administrativa považují Karola Nawrockého a stranu Právo a spravedlnost (PiS) za přirozené spojence americké konzervativní politiky. V ostrém kontrastu k současné vládě Donalda Tuska, která je podle něj „spíše zastáncem německých zájmů a usiluje o vytlačení USA z Evropy“, stojí Nawrocki jako hlas polské suverenity, pevné obrany a energetické nezávislosti.
Jedním z klíčových bodů spojenectví mezi USA a Polskem je odpor vůči neřízené migraci. Mularczyk upozorňuje, že předchozí konzervativní vláda v Polsku postavila zeď na hranici s Běloruskem a zastavila tzv. „operaci Povodeň“, která měla za cíl destabilizovat Polsko masovým přísunem migrantů z Blízkého východu a Afriky. Podobné výzvy řešil i Trump ve své domácí politice.
Dnes se podle autora situace zhoršuje: „Tisíce nelegálních migrantů byly údajně přesunuty do Polska z Německa se souhlasem Tuskovy vlády.“ Zároveň kritizuje financování neziskových organizací s vazbami na nadaci George Sorose, které podle něj podkopávají státní suverenitu.
Polsko však bylo díky včasným smlouvám na dodávky zkapalněného plynu z USA méně zranitelné. „Zatímco Německo se pokusilo stát distributorem ruských uhlovodíků v Evropě, Polsko se stalo vzorem energetické diverzifikace,“ píše autor.
Ostré výtky míří i na tzv. Zelený úděl. Podle Mularczyka jde o „experiment, který selhal“, a který ohrožuje nejen zemědělce, ale i potravinovou soběstačnost a evropskou konkurenceschopnost.
Článek završuje výzvou ke konzervativní revoluci v Evropě a návratu ke „zdravému rozumu“ v transatlantických vztazích. Mularczyk věří, že vítězství Trumpa a Nawrockého může zahájit novou éru spolupráce, která se postaví globalistickým tendencím a obrátí kurz Evropy směrem k větší suverenitě, bezpečnosti a energetické soběstačnosti.
„Evropa potřebuje skutečnou konzervativní revoluci a vítězství Karola Nawrockého ji může odstartovat,“´ domnívá se Mularczyk.