Vláda Evropské komise musí skončit, řekl ve Sněmovně Zeman

politika

Bývalý prezident Miloš Zeman prohlásil na parlamentní konferenci Evropa v bodě zlomu, kterou ve Sněmovně organizovala SPD, že v dnešní době je EU nebezpečím sama o sobě, a také že musí skončit byrokratická vláda Evropské komise.

Vláda Evropské komise musí skončit, řekl ve Sněmovně Zeman
Miloš Zeman, bývalý prezident ČR
15. května 2025 - 06:50

Na konferenci o budoucnosti Evropy v měnícím se světě, kterou v Poslanecké sněmovně pořádali Radim Fiala a Marie Pošarová z SPD, vystoupil i bývalý prezident Miloš Zeman, který v úvodu svého projevu využil příležitosti a zmínil rostoucí preference hnutí, které zaznamenalo úspěch po ohlášení spojení s dalšími stranami jako Svobodní, PRO a Trikolora.

„Blahopřeji SPD k 12 procentům dle posledních průzkumů a děkuji za pozvání na seminář s názvem Evropa v bodě zlomu. Dovolil bych si nabídnout drobnou transformaci tohoto názvu a sice Evropa v době rozlomení. Tímto rozlomením mám na mysli ztrátu dosavadní kvazi konstanty, které se jmenovala euro-americká civilizace. Nemyslím si, že je to nahodilý výkřik spojený se zvolením Donalda Trumpa. Tendence k izolacionismu a protekcionismu v americké politice je dlouhodobá a konec konců pokusy opačného typu mnohdy narazily na zklamání v podobě vietnamské války nebo potupné kapitulace Američanů v Afghánistánu. Nelze se proto divit Trumpovu vítězství a nelze to považovat za historickou náhodu. Uvědomme si, že Spojené státy byly do obou světových válek vtaženy na základě vnějšího impulzu, ať to byla Lusitania nebo Pearl Harbor. Hledejme tedy nový modus soužití Evropské unie s novou americkou administrativou,“ začal svůj projev Miloš Zeman, načež komentoval důvody, proč se podle něj Evropská unie dostala do izolace. 

„Ilustroval bych to na příkladě německé ekonomiky jako motoru evropské ekonomiky. Stagnující německá ekonomika, která i ústy nové vlády potvrzuje zavírání jaderných elektráren, o uhelných ani nemluvě, a tím odsuzuje Německo a potažmo Evropu k dalšímu zaostávání a ztrátě konkurenční schopnosti jak vůči USA, tak zejména vůči Číně,“ vysvětlil na příkladu z Německa Zeman.


„Chtěl bych upozornit na to, že hlavním faktorem je podivná chiliastická ideologie budoucí apokalypsy v podobě klimatické katastrofy, tedy spálené či hořící planety. Ideologie, která byla založena na principu hokejky. Je to graf, který znázorňuje růst teploty na zeměkouli od počátku průmyslové revoluce, a protože jde o stále zrychlující se růst, graf vypadá jako hokejka. Je to, přátelé, statistický podvod, protože kdybyste zvolili delší časový interval, zjistili byste, že graf má ve skutečnosti podobu U křivky, neboť v období před průmyslovou revolucí byla teplota na zeměkouli podstatně vyšší, než je dnes. Rád bych to ilustroval alespoň jediným příkladem. Před tisíci lety bylo Grónsko skutečně zelenou zemí, Greenlad. Byly tam pastviny, na kterých se pásla stáda dobytka a bylo tam 14 farností osídlených Vikingy. Potom přišla doba ledová. Na to ale klimatičtí alarmisté zapomínají,“ pokračoval exprezident, podle kterého je v nynější podobě Evropská unie sama o sobě nebezpečím. 

„Vzhledem k tomu, že Green Deal má extrémní negativní dopad nejenom na průmysl či zejména automobilový průmysl, ale také na zemědělství a další oblasti lidského života, je v současné době pro vývoj Evropské unie největším nebezpečím, neboť jak ve svém posledním poselství řekla paní Ursula, je Green Deal pro EU konstitutivní ideologií. Jinými slovy, Evropská unie v dnešním složení je nebezpečím sama o sobě. Proto nevěřím zelené ideologii a věřím v po miliony let se střídající období tepla a zimy, až bude tento elegantní podvod, ze kterého řada firem velice prosperuje, prohlédnut, dojde k návratu do normálního stavu,“ konstatoval Zeman.

„Jistý náběh k pozitivnímu obratu vidím v tom, že klesá význam fakticky nevolené Evropské komise a objevuje se růst významu Evropské rady, v době ukrajinského konfliktu představované čtveřicí významných politiků. Významných díky velikosti zemí, které zastupují, nikoli významných díky své osobnosti. Tito politici by měli představovat jakousi protiváhu vůči Spojeným státům a Číně. Nikoli Rusku. Rusko nesmírně zveličujeme. Rusko má 140 milionů obyvatel, EU má 400 milionů obyvatel. Ekonomický výkon Ruska je srovnatelný s ekonomickým vývojem Holandska nebo Itálie. Rusko démonizujeme a ve skutečnosti konflikt se bude odehrávat na ose Spojené státy - Čína. Nikoli na ose USA - Rusko,“ vysvětlil souvislosti Zeman a zároveň prozradil, jaká je podle jeho názoru z této nelehké situace cesta ven.

Psali jsme:

„Jak z toho ven? Potřebujeme evropského Trumpa. Potřebujeme silného politika, nikoli nové Timmermanse, kteří nás (a tím myslím Fialovu vládu) budou chválit za skvěle zvládnuté zelené předsednictví. Potřebujeme osobnost, která by nejvíce odpovídala typově Viktoru Orbánovi, ale ten je bohužel z malé země. Tuto osobnost musíme hledat mezi zeměmi velikými. Osobnost s charismatem Tonyho Blaira, moudrostí Francoise Mitteranda, energičností Gerharda Schrodera a úspěšností Margaret Thatcherové, abych neuváděl jenom samé sociální demokraty. Nepotřebujeme osobnost, která prohraje první kolo kancléřských voleb, která nerozumným vyhlášením předčasných parlamentních voleb rozbije francouzskou politickou strukturu a nikoli člověka, který je, jemně řečeno, poněkud šedivý, což na britských ostrovech nebývalo zvykem. 

Potřebujeme, aby skončila vláda byrokratické Evropské komise se všemi jejími regulacemi, aby zde byla politická vláda EU založená na jejich prezidentech a premiérech, nikoli na komisařích. Poslední poznámka je velice smutná. Potřebujeme silnou vůdčí evropskou osobnost a bořit dosavadní dogmata včetně klimatické ideologie. Osobnosti se rodí a vynořují v době krizí, chtěl bych věřit, že jako Amerika našla svého Trumpa, najde takto výraznou a v dobrém slova smyslu konzervativní osobnost i Evropská unie,“ naznačil bývalý prezident Miloš Zeman cestu, kterou by se měla Česká republika bezodkladně vydat. 

(jar, prvnizpravy.cz, repro: iDnesTV)


Anketa

Česká televize je podle Vašeho názoru instituce: