Zbořil: Nejde jenom o protesty proti byrokracii, ale také o půdu

politika

<< VIDEO >> V současné době jsme svědky protestů zemědělců, a nejsou to už jen převážně malí sedláci,  malí farmáři. Měli bychom si uvědomit, že nejde jenom o kritiku a boj proti Evropské Unii, nebo proti  české vládě, ale že je ve hře i vlastnictví půdy  a vše, co s jejím obhospodařováním souvisí.

Zbořil: Nejde jenom o protesty proti byrokracii, ale také o půdu
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
24. února 2024 - 02:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Viděl jsem zahájení toho velkého protestu na česko-slovenských hranicích, kde se ho zúčastnili reprezentanti polských a slovenských zemědělců, a také maďarských a českých. Bylo to svým způsobem zajímavé, pro mě překvapující, protože jejich shromáždění bylo zahájeno čtyřmi hymnami – slovenskou, českou, maďarskou a polskou. Takže už to navozovalo ideu velkého protestu, a manifestovalo, že se nejedná jen o příležitostnou kritiku konkrétních rozhodnutí, které vznikají na úrovni Evropské unie,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.


Boj o půdu…

„Ale co jsem tam neslyšel byla odpověď na otázku, jestli také nejde o vlastnictví půdy, jestli se nejedná o půdu, která je která je dnes ohrožena možným rozprodejem, změnou vlastnictví v členských státech EU, zejména v těch, které zde stály pod prapory. Zda může být půda změnou vlastnictví v těchto zemích buď znehodnocena, nebo dokonce dnešním vlastníkům odňata. Dnes to vidíme na Ukrajině, kde byl v roce 2020 vydán zákon o odprodeji půdy dokonce i zahraničním zájemcům, a hned se na to doslova se vrhly americké nadnárodní a také „čínské“ společnosti. Odhaduje se, v nám dostupných médiích, že je dneska v jejich vlastnictví už asi 48 % půdy, předpokládejme, že zejména té orné.  A ti sedláci, čeští nebo východoevropští, kteří uvažují také v těchto pro ně konkrétních jednotkách, a nevedou mezi sebou jen nějaké ideologické řeči, se cítí se být ohroženi. Proto ten solidární protest nejen ve střední Evropě, Polsku ale dokonce i v baltských republikách. Zda to vzbudí ještě větší pozornost dnes nevíme, ale předpokládejme, že na tento problém také dojde.

Současné protesty se u nás také vykládají jako ekonomická válka proti Ukrajině inspirovaná ruskými tajnými službami. Což se nám může zdát jako velká hloupost, ale ke které se už dokázali zatím snížit, naštěstí pro protestující sedláky, jen předseda vlády Fiala, nebo stále víc nešťastný Saša Vondra. Ten dokonce vytáhl zřejmě falešný denunciantský dopis, který byl psán v ruštině a on ho prezentoval, ačkoli ruštinu podle svých slov vůbec nezná, na Prima CNN. Tak se stalo, že se vlastně celá anti-evropská jednota, myslím anti-unijní jednota, dostala do popředí. Možná, že během tohoto týdne, nebo příštích týdnů uvidíme, že nejde jenom o ta „malá pole“, ale že jde o odnímání půdy, samozřejmě za nějakou úplatu a za nějakých výhodných podmínek pro ty co jí budou nově nabývat. Tak jako tomu už několikrát bylo v českých dějinách nebo v dějinách Rakousko-uherské monarchie v 19. století a potom i za existence některých národních států. Pro agro-žraloky v zahraničí je to lákavá nabídka, pro české kompradory také. A jistě by se mezi dnešními vládními hodnostáři našlo hned několik takových, kteří by chtěli jít ve stopách svých předchůdců z divokých let devadesátých. Snad by se jim dalo doporučit číst nejen v dějinách války třicetileté, ale dokonce i v historii selských válek 16. století,“ dodává Zdeněk Zbořil.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXXAnketa

Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano 72%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 14%
transparent.gif transparent.gif