Zbořil: V 19.století byli naši poslanci na podstatně vyšší úrovni než dnes
politika
<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout pasivní rezistenci českých politických stran v říšském a Zemském sněmu.
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
4. října 2023 - 02:20
Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?
„Ono se v podstatě jednalo o mladočechy a staročechy, respektive o spor těchto stran, který byl dědictvím po Františku Palackém. Ale na konec, nebo, přesněji v 70.letech 19.století, došlo k tomu, že někteří čeští poslanci na protest proti takzvaným chabrusovým volbám, to znamená „kšeftařským“, zmanipulovaným volbám, kdy se po nich, a nebo už před nimi, sdružovali za morální nebo materiální úplatu politické skupiny, které nehájily politiku ať už českou nebo celorakouskou. Vytvářely různá účelová spojenectví, která byla kritizována jako nedemokratická, v tehdejší době nikoliv svobodomyslná.," říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.
Jak se chovat v parlamentu...
„Poučení z těchto událostí by mohlo být také v tom, že se v parlamentu nemusí jenom obstruovat, poslanci nemusí polehávat po lavicích nebo pod lavicemi, jako naše opozice v současné době, ale může protestovat svoji nepřítomností v parlamentní debatě. A to proto, že se ví předem, jak hlasování dopadne. V našich dobách všichni přeci vědí dopředu, že „pětikoalice“ si prosadí cokoliv, i kdyby měla vyhlásit válku Číně. Ti v opozici ale nemusí být, jako jejich historičtí předchůdci, přítomni tomu, kdy se o všem jen demonstrativně rozhoduje, protože se ví, že vládní koalice se rozhodne tak jak chce. Takže, v okamžiku, když tam nebudou přítomni, a budou protestovat svojí nepřítomností, tak tím vyjadřují možná srozumitelnější, jasnější a někdy i lepší postoj vůči smluvené koalici, než tehdy když v „mluvírně“ na sebe pokřikují a stojí šest hodin za řečnickým pultem.
Protesty mohou být různé a kdyby si současní politici nastudovali něco z konce 19.století, tak by věděli, jak naši politici v Zemském nebo Říšském sněmu byli přes všechny tehdejší kritické hlasy vůči nim, na výši parlamentarismu, na vyšší úrovni parlamentního jednání. Na úrovni podstatně jiné, než jsou ti dnešní majitelé „originálních myšlenek a klíčů“ k naší budoucnosti.," dodává Zdeněk Zbořil.