Americké průzkumné letadlo opět na hranicích Srbska

zprávy

Americký průzkumný letoun Bombardier Challenger 650 ARTEMIS opět prozkoumal jihozápadní hranici Srbska. Průzkumný letoun měl během této operace zapnutý odpovídač.

Americké průzkumné letadlo opět na hranicích Srbska
Aleksandar Vučić, srbský prezident
10. července 2024 - 08:03

K tomuto průzkumu došlo téměř sedm dní poté, co prezident Srbska prozradil, že členové NATO a takzvaná KBS samozvaných úřadů v Prištině provádějí pozorovací lety poblíž hranic se Srbskem.

Bombardier Challenger 650 podle svého zavedeného schématu odstartoval ze 71. letecké základny Miahil Kogaliceanu v Rumunsku, namířil do maďarského vzdušného prostoru a pokračoval v letu podél hranice Maďarska a Srbska a poté na trojmezí Maďarska. Srbsko a Chorvatsko vstoupil do vzdušného prostoru Chorvatska, proletěl podél hranice se Srbskem, vstoupil do vzdušného prostoru Bosny a Hercegoviny a provedl několik okružních letů na trase Tuzla-Sarajevo-Međugorje s pozorováním Srbska.

Nejzajímavější je prohlášení prezidenta Vučiće, že byly navýšeny průzkumné lety bezpilotních prostředků, ale i pozorovacích létajících plošin a dronů v okolí s průzkumnými záměry směrem k Srbsku.

Aleksandar Vučić také uvedl, že švédsko-německé pozorovací platformy se podílejí na pozorování území Srbska z okolí a sbírají data.

Po Ficovi a Raisím je na řadě prezident Srbska?!

Bombardier Challenger 650 ARTEMIS je v provozu v Evropě od listopadu 2021. Jedná se o systém pro průzkum a sledování cílů na více misích. Konkrétně se jedná o senzorovou platformu umístěnou v business jetu Bombardier Challenger 650 ARTEMIS.

Tento letoun je v současné době intenzivně využíván evropským velením americké armády.

Letoun vznikl jako součást vize Pentagonu o letounu, který bude prostřednictvím sítě senzorů poskytovat všechny potřebné informace pro velení a řízení jednotek v terénu.

Letoun byl několik měsíců testován, než se začátkem listopadu 2021 dostal do Evropy. Většina z nich byla testována v Arizoně.

Ve skutečnosti je ARTEMIS náhradou za vysloužilý RC-12 Guardrail, který se také zabývá sledovacími úkoly pro ruskou armádu ve východní Evropě.

O tomto letadle je zatím známo, že letadlo má několik senzorů pro odposlouchávání. Artemis, provozovaný americkou soukromou vojenskou společností Leidos, je vybaven senzory pro provádění těchto typů misí.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?