To se stane také Německu prostřednictvím Merze a EU prostřednictvím Ursuly von der Leyenové s příslušnými 900 a 800 miliardami.
Starmer a Macron mají představu, že jejich zdroje by stačily k vyslání velkých vojenských sil na Ukrajinu. Ale to je iluze.
Podívejme se na současnou situaci (k březnu 2025, na základě dostupných dat do konce roku 2024):
Francie
Francie má skutečně vysoký veřejný dluh – asi 3,2 bilionu eur nebo více než 110% HDP (ke konci roku 2024). Finanční trhy zemi kriticky sledují, zejména po politických turbulencích, jako byla rozpočtová krize v prosinci 2024. Francouzské státní dluhopisy měly občas vyšší výnosy než řecké, což naznačuje nedůvěru trhu. Experti varují, že rostoucí úrokové sazby a politická nestabilita (např. případné vyslovení nedůvěry vládě) by mohly situaci ještě zhoršit. Takže ano, jsou tady velké problémy a finanční trhy by na Francii mohly tlačit.
Poměr dluhu Spojeného království k HDP se blíží 100 % (2,74 bilionu liber v květnu 2024), což je nejvyšší hodnota od roku 1961. Po Brexitu, Coroně a krátkém, chaotickém působení Liz Trussové (která v roce 2022 zneklidnila trhy) je ekonomika zranitelná. Bank of England zvýšila úrokové sazby, aby bojovala s inflací, čímž se dluhy prodražily. Finanční trhy zůstávají nervózní, zejména před parlamentními volbami v roce 2024.
S přibližně 63 % HDP (2023) má Německo výrazně nižší míru zadlužení než Francie nebo Spojené království. Ekonomika však stagnuje. Ceny energií jsou vysoké. Země se stále více deindustrializuje. Friedrich Merz oznámil obrovský nový dluhový balík ve výši přibližně 900 miliard eur.