Bělorusko uvedlo své ozbrojené síly do stavu pohotovosti a existují obavy, že by mohlo uplatnit článek o „spojenecké solidaritě" v rámci Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) a vstoupit na ukrajinské území směrem na Kyjev.
Během dne Ukrajinci pokračovali v tlaku kolem Koreneva, kde se nachází ruské velitelské centrum, a snaží se zcela ovládnout město Sudžu. Dosud se jim to však nepodařilo, protože ruská 810. gardová brigáda námořní pěchoty zabránila úplnému dobytí města. Klíčová bitva se v současnosti odehrává u Koreneva.
Původní počet 2.000 ukrajinských vojáků v enklávě Kursk se zvýšil na více než 10.000 rozmístěných na ruském území, zatímco počet ruských sil nyní přesahuje 20.000. Ruské zdroje jsou zdrženlivé ohledně vývoje operací, což naznačuje, že nevylučují průlom své obrany, zejména na linii Gornal – Guevo – Plekhovo, jižně od Sudži. Soustředí se však především na obranu jaderné elektrárny.
Ukrajinci se snaží uplatňovat taktiku „bleskové války" tím, že obcházejí ohniska ruského odporu a postupují manévry na místa, kde mohou vybudovat silnou obranu, očekávajíce ruskou protiofenzívu. Ruský generální štáb zatím nevydal žádné oficiální prohlášení, což může znamenat, že se chystají překvapivé kroky. Jak již bylo zmíněno, Bělorusko uvedlo své ozbrojené síly do stavu pohotovosti, a pohled na německé tanky Leopard-2 a Leopard-1 v Kursku, 81 let po největší tankové bitvě všech dob z roku 1943 v téže oblasti, vyvolal u Rusů silné reflexy a vzpomínky. Tentokrát však možná nebudou tak „klidní".
Bývalý ruský prezident a současný místopředseda Rady bezpečnosti, Dmitrij Medveděv, prohlásil, že „ruské tanky mohou opět dorazit na náměstí před budovou Reichstagu v Berlíně," čímž vyslal přímou hrozbu Německu.
Ukrajinská ofenzíva se pravděpodobně nevyčerpá během následujících 48 hodin, a to i přes těžké bombardování, kterému čelí ze strany ruského letectva. Všechny možnosti zůstávají otevřené, pokud by ruská obrana byla pod přílišným tlakem: od okamžitého zapojení Běloruska s postupem směrem na Kyjev až po použití taktických jaderných zbraní, aby se vytvořilo „území nikoho" za liniemi ukrajinských sil.
Paradoxem zůstává, že na všech ostatních frontách Rusové získávají území a pokračují v útocích. To situaci činí ještě více nevyzpytatelnou a napjatou, zejména v kontextu možného zapojení dalších zemí a eskalace konfliktu na širší mezinárodní úrovni.
(hýbl,prvnizpravy.cz,pronews, foto:arch.)