Bílý dům nechce uvalit sankce na ruské tankery, obává se rostoucích cen ropy

zprávy

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se bojí uvalit sankce proti ruským tankerům, protože by to mohlo vést ke zvýšení světových cen ropy a tím pádem i k růstu cen benzínu v USA před listopadovými volbami.

Bílý dům nechce uvalit sankce na ruské tankery, obává se rostoucích cen ropy
Ilustrační foto
8. července 2024 - 03:20

Píše o tom New York Times s odvoláním na zdroje.

Ve snaze připravit Rusko o peníze, které potřebuje k pokračování války na Ukrajině, uložily Spojené státy a jejich spojenci sankce a podnikly další kroky k omezení příjmů Moskvy z ropy v zahraničí. Rusko však stále více nachází způsoby, jak tato omezení obejít vytvořením vlastní flotily tankerů.


V tomto ohledu americké ministerstvo financí navrhuje zavést sankce proti ruským tankerům.

Ekonomičtí poradci v Bílém domě se však obávají, že by to mohlo vést k vyšším cenám ropy letos v létě a vyšším cenám benzínu ve Spojených státech, což by mohlo poškodit předvolební kampaň pana Bidena, poznamenává NYT.

„Tato debata odráží napětí, které bylo vždy jádrem nových snah administrativy omezit prodej ruské ropy: jak oslabit moskevskou válečnou mašinérii, aniž by vyvolalo politickou reakci, která by mohla vzniknout z rostoucích cen benzínu pro americké řidiče," píše se v článku.

Agentura Reuters již dříve napsala, že  Rusko zvyšuje příjmy z prodeje ropy , o čemž svědčí nárůst přepravy stínovou flotilou tankerů.

(rp,prvnizpravy.cz,nyt,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?