Co můžeme očekávat? Vědci odhalují podivné chování slunce

zprávy

Výkyvy sluneční aktivity ovlivňují klima více než cokoliv jiného a slunce se chová „podivně“. Podle některých studií by ale k tomu docházet nemělo. Co to může znamenat pro nadcházející měsíce?

Co můžeme očekávat? Vědci odhalují podivné chování slunce
Sluneční erupce
12. září 2024 - 09:33

Obrovská „koule“ ohně, kolem které obíhá naše planeta, tedy Slunce, byla letos mnohem aktivnější, než vědci původně očekávali, což by mohlo mít velmi vážné dopady pro nás všechny v nadcházejících měsících.

Výkyvy sluneční aktivity ovlivňují klima více než cokoliv jiného. Současný sluneční cyklus měl dosáhnout svého vrcholu někdy během příštích 12 měsíců, ale zatím neexistují žádné známky toho, že by sluneční aktivita zpomalovala. Ve skutečnosti byl průměrný počet slunečních skvrn, které jsme pozorovali minulý měsíc, nejvyšší od roku 2001.

Průměrný počet slunečních skvrn dosáhl v srpnu hodnoty 215,5, podle Centra pro analýzu slunečních dat při Královské observatoři v Belgii. Je to nejvyšší počet od období září - prosinec 2001, jak uvádí server SpaceWeather.com.



Celkový počet za červenec byl 196,5. Minulý měsíc vydalo NOAA’s Space Weather Prediction Center předběžný odhad, že sluneční aktivita je na nejvyšší úrovni od března 2001. To by se nemělo dít.

Odborníci předpokládali, že v srpnu bude pozorován pouze poloviční počet slunečních skvrn, avšak jejich počet exponenciálně roste během posledních dvou měsíců. Doufejme, že v září dojde k pauze. Protože pokud ne, mohli bychom být svědky vážnějších geomagnetických bouří, jako tomu bylo v květnu.


V květnu 2024 zažila Země nejsilnější geomagnetickou bouři za více než 20 let, kdy byla polární záře viditelná mnohem jižněji než obvykle, včetně oblastí až na Floridě a v Mexiku. Pokud se další velká sluneční skvrna objeví v době zářijové rovnodennosti, mohlo by to vést k podobné nebo dokonce ještě silnější události.

Samozřejmě, pokud by planetu zasáhla dostatečně silná bouře, mohlo by to způsobit výpadky elektrických sítí, paralyzovat internet a způsobit obrovské společenské problémy po celém světě.

Psali jsme:

Všechna sluneční aktivita, kterou sledujeme, je také hlavním důvodem, proč bylo letos v létě takové horko. Léto překonalo světové teplotní rekordy druhý rok po sobě, potvrdili vědci - což znamená, že rok 2024 má pevně našlápnuto stát se nejteplejším rokem v zaznamenané historii.

Období od června do srpna, tedy léto na severní polokouli, bylo nejteplejším obdobím tohoto druhu na světě od začátku záznamů v roce 1940, podle údajů zveřejněných agenturou Copernicus, evropskou agenturou pro změnu klimatu.

(jk, spaceweather, repro: NASA Goddard)


Anketa

Měla by podle vás pobírat Eva Pavlová měsíčně takřka 100 tis. Kč jen za to, že je "manželka" prezidenta?