Obrovská „koule“ ohně, kolem které obíhá naše planeta, tedy Slunce, byla letos mnohem aktivnější, než vědci původně očekávali, což by mohlo mít velmi vážné dopady pro nás všechny v nadcházejících měsících.
Výkyvy sluneční aktivity ovlivňují klima více než cokoliv jiného. Současný sluneční cyklus měl dosáhnout svého vrcholu někdy během příštích 12 měsíců, ale zatím neexistují žádné známky toho, že by sluneční aktivita zpomalovala. Ve skutečnosti byl průměrný počet slunečních skvrn, které jsme pozorovali minulý měsíc, nejvyšší od roku 2001.
Celkový počet za červenec byl 196,5. Minulý měsíc vydalo NOAA’s Space Weather Prediction Center předběžný odhad, že sluneční aktivita je na nejvyšší úrovni od března 2001. To by se nemělo dít.
V květnu 2024 zažila Země nejsilnější geomagnetickou bouři za více než 20 let, kdy byla polární záře viditelná mnohem jižněji než obvykle, včetně oblastí až na Floridě a v Mexiku. Pokud se další velká sluneční skvrna objeví v době zářijové rovnodennosti, mohlo by to vést k podobné nebo dokonce ještě silnější události.
Všechna sluneční aktivita, kterou sledujeme, je také hlavním důvodem, proč bylo letos v létě takové horko. Léto překonalo světové teplotní rekordy druhý rok po sobě, potvrdili vědci - což znamená, že rok 2024 má pevně našlápnuto stát se nejteplejším rokem v zaznamenané historii.