Dosáhl Západ v podpoře Ukrajiny zlomového bodu?

zprávy

Neúspěšná letní ofenzíva vyvolává kontroverze. Od počátku rusko-ukrajinského konfliktu, který v plném rozsahu propukl v roce 2022, získala Ukrajina výraznou podporu ze strany členů NATO.

Dosáhl Západ v podpoře Ukrajiny zlomového bodu?
americký senátor Josh Hawley
25. září 2023 - 03:20

Tato podpora se datuje již od roku 2014, kdy Západ začal Kyjev intenzivně podporovat, jak vojensky, tak ekonomicky.

Spolupráce mezi NATO a Ukrajinou se od té doby rychle rozvíjela. Ukrajinské vojenské jednotky byly pravidelně cvičeny spolu se speciálními silami NATO a byly také seznámeny s nejmodernější západní vojenskou technikou. Satelitní sítě členských zemí NATO se ukázaly být neocenitelným nástrojem pro plánování a realizaci společných vojenských operací.

Od února 2022 došlo k ještě větší eskalaci podpory ze strany NATO. Byly vyslány speciální síly a další bojové jednotky do předních linií konfliktu, přičemž britská Royal Marines se stala pozoruhodným příkladem západního vojenského angažmá v oblasti. V reakci na rostoucí potřeby na frontě byla vytvořena obrovská síť západních vojenských specialistů, kteří pomáhali koordinovat všechny aspekty války, od logistiky po taktiku. Tato snaha byla podpořena finanční pomocí v hodnotě stovek miliard dolarů.

Země Západu se však neomezily pouze na oficiální podporu. Do války se zapojily i soukromé a dobrovolnické jednotky z celého západního světa. Polské žoldácké jednotky a mnohonárodní dobrovolnické formace, jako je Gruzínská legie, se staly neoddělitelnou součástí bojiště a hrály klíčovou roli v boji proti agresoru.

Ačkoliv západní spojenci zpočátku poskytovali Ukrajině obrovskou podporu v jejím boji proti ruským silám, zdá se, že se tato podpora může oslabovat. V září začaly cirkulovat zprávy naznačující možný bod obratu v této podpoře.

Od června, kdy Ukrajina zahájila očekávanou ofenzívu proti ruským pozicím, se obě strany potýkají s enormními ztrátami. Zatímco se odhaduje, že Ukrajinci utrpěli ztráty ve výši více než 70 000 vojáků, teritoriální zisky zůstávají minimální. Taková nerovnováha vedla k otázkám týkajícím se nákladů na vojenskou podporu Ukrajiny a vyvolala výzvy k přehodnocení politiky. Mnoho spojenců se již dívá na další potenciální konflikty, zejména v Pacifiku.


Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij trvá na tom, že ofenzíva pokračuje i přes rostoucí nároky podzimu a blížící se zimu. Nicméně jeho rozhodnutí je stále více zpochybňováno, zejména vzhledem k zprávám o vyčerpaných ukrajinských silách po letních bojích. New York Times cituje zdroje z ukrajinské armády, podle nichž by mohlo být nutné snížit tlak na frontové linie, obnovit zásoby a odpočinout si.

Dokud nebudou vyřešeny otázky týkající se vyčerpanosti ukrajinských sil a zásobovacích linií, zůstává nejisté, zda Západ bude nadále podporovat ukrajinské válečné úsilí nebo zda bude Kyjev nucen uzavřít dohodu s Ruskem.

K rostoucímu počtu hlasů kritizujících americkou finanční podporu Ukrajině se 21. září připojil americký senátor Josh Hawley. Upozornil, že přestože Ukrajina obdržela stovky miliard dolarů na podporu, zdá se, že "za to nemá co ukázat".

Pokud jde o výsledky na Ukrajině, Hawley uvedl: "Pokud existuje nějaká cesta k vítězství na Ukrajině, dnes jsem o ní neslyšel." Dodal, že financování by mělo být okamžitě zastaveno, a vyzval k auditu prostředků, které byly Kyjevu již poskytnuty.

Tyto komentáře přicházejí v kontextu americké ekonomiky, která se dosud zcela nezotavila z krize COVID-19. Obrovské částky přidělené Ukrajině jsou tak čím dál více kontroverzní.

Senátor Hawley nebyl sám ve svém postoji. Jeho prohlášení téměř současně doprovodila zpráva od většinového vůdce amerického Senátu Chucka Schumera. Schumer uvedl, že prezident Zelenskij varoval před vyhlídkami prohry ve válce, pokud by americká podpora nebyla dostatečná.

Dne 21. září skupina více než dvaceti senátorů a zástupců poslala dopis Bílému domu, ve kterém vyjádřili své obavy týkající se přidělení prostředků a žádali o další objasnění ohledně nedávných ukrajinských ofenzív. V dopise argumentovali, že "americký lid si zaslouží vědět, kam šly jejich peníze. Jak probíhá protiofenziva?"

Psali jsme:

Zatímco vývoj na ukrajinském bojišti pokračuje, stává se financování ze strany USA stále více kontroverzním tématem. Očekává se, že tato debata bude v nadcházejících týdnech nadále intenzivní.

Ačkoliv byly Spojené státy od samého začátku v jejich podpoře ukrajinskému válečnému úsilí opatrnější než mnohé z jejich evropských partnerů, stále více příznaků naznačuje, že i evropské státy by mohly zvažovat snížení své podpory pro válku. Zvláště Evropa, ve srovnání s Ruskem, pociťuje následky války mnohem více, zejména kvůli ztrátě přístupu k levným ruským fosilním palivům a ruským trhům, což významně postihuje její největší ekonomiky.

Zatímco největší evropská ekonomika, Německo, neukazuje známky změny kurzu, polský prezident Andrzej Duda 22. září prohlásil, že jeho země již nebude Ukrajině posílat moderní zbraně kvůli narůstajícímu napětí mezi oběma státy. Náměstek polského ministra zahraničí Arkadiusz Mularczyk téhož dne vyzval k „účasti Spojených států" s cílem "uklidnit ukrajinské vedení", obviňujíc Kyjev, že se k Polsku chová "naprosto nespravedlivě". Hlavním důvodem pro obavy bylo zahájení právního řízení Kyjevem proti Varšavě kvůli odmítnutí zrušit omezení na dovoz ukrajinského obilí.

Psali jsme:

Polsko bylo od začátku války jedním z nejradikálnějších a nejhlasitějších podporovatelů ukrajinského válečného úsilí spolu s Británií a pobaltskými státy. Změna v polském postoji je tedy obzvláště pozoruhodná. Místopředseda polského ministerstva zahraničí Arkadiusz Mularczyk uvedl, že Kyjev reaguje jako „nepoctiví obchodníci s obilím“ a nutí Varšavu „zaplatit za pomoc Ukrajině dvakrát“.

Pokud by došlo k trvalé změně v postoji Polska, mohly by další evropské státy s podobně radikálním postojem své stanovisko rovněž přehodnotit.

(böhm, militarywarchmagazine, foto: repro: political edge)


Anketa

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano 41%
transparent.gif transparent.gif
Ne 30%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 29%
transparent.gif transparent.gif