Dvě možnosti pro Západ: Eskalace ve "světovou válku" nebo ztráta tváře

zprávy

Prezident Putin pohrozil útokem na britské vojenské cíle na Ukrajině „a mimo ni“, pokud Ukrajina zaútočí na Rusko britskými zbraněmi, jak oznámil David Cameron, píše Wolfgang Hübner na německém webu PiNews.

Dvě možnosti pro Západ: Eskalace ve "světovou válku" nebo ztráta tváře
Ilustrační foto
8. května 2024 - 04:20

Budoucí historici se budou hodně snažit analyzovat, jak a proč se mocnosti takzvaného Západu vmanévrovaly do situace v ukrajinském konfliktu, která se z dnešního pohledu jeví téměř beznadějně. Pokud berete prohlášení z Washingtonu, Londýna a Paříže vážně, zbývají jen dvě možnosti: buď eskalace ukrajinské války ve velkou evropskou válku s potenciálem světové války, nebo velká ztráta tváře a moci pro Západ, zejména pro velmoc USA, která si zakládá na dolarové dominanci .


Tato děsivá alternativa je tak nebezpečná, protože Rusko v posledních dnech nenechalo na pochybách, že jakýkoli ukrajinský útok americkými nebo britskými raketami dlouhého doletu na ruské území bude potrestán protiútoky na americká nebo britská zařízení na Ukrajině i mimo ni. Touto velmi vážnou hrozbou chce Moskva překazit plány západních mocností zahájit s pomocí režimu v Kyjevě útoky na ruská města, aby ztrapnila vedení v Moskvě před vlastním lidem a přesto porazila Rusko.


Britský ministr zahraničí David Cameron během  návštěvy Kyjeva řekl, že je na Ukrajině, jak dodané britské zbraně využije, přičemž hájil právo Ukrajiny útočit na cíle na ruském území.


Hlavním důvodem bylo prohlášení britského ministra zahraničí Davida Camerona , který řekl, že Ukrajina má právo použít dodané britské zbraně proti cílům na ruském území. Britský velvyslanec byl proto v pondělí předvolán do Kremlu, aby mu objasnil možné důsledky. Jde o vážnou eskalaci konfliktu, ke kterému německá média přistupují povrchně nebo vůbec nezodpovědně. Poté, co kancléř Scholz odmítl doručit řízené střely Taurus do Kyjeva, Britové a Američané nyní zřejmě chtějí podstoupit opravdu velké riziko.

Co to může znamenat pro Německo, by mělo být jasné. Ruské odvetné údery proti četným britským a americkým základnám v Německu by byly pro Moskvu obzvláště vhodné. V takovém případě by se opět katastrofálně ukázalo, že Německo je stále ve skutečnosti okupovanou zemí. V případě války, která se stále přibližuje, se Německo nevyhnutelně stane bojištěm, pro které bylo za studené války určeno. Skutečnost, že většina německého obyvatelstva si toto nebezpečí neuvědomuje, se může velmi brzy dramaticky změnit. Ale pak už bude pozdě.

(rp,prvnizpravy.cz,pinews,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?