Dvojitá Maginotova linie. Příprava Kyjeva na ústup z Donbasu?

zprávy

Ukrajina urychleně buduje masivní opevnění za klíčovými městy Slavjansk a Kramatorsk. Podle vojenských analytiků to může být zlomový bod, kdy se Kyjev rozhodne přejít do obranné strategie a omezit ambice na další protiofenzivy.

Dvojitá Maginotova linie. Příprava Kyjeva na ústup z Donbasu?
Ilustrační foto
18. července 2025 - 02:20

Východní Ukrajina se v těchto dnech mění v pás mohutných obranných linií, které mají zpomalit případný ruský postup. Podle informací řeckého serveru Pronews.gr začala ukrajinská armáda s výstavbou dvou souběžných pásů opevnění jižně a západně od Slavjansku a Kramatorsku, tedy v hloubce ukrajinského zázemí, které dosud představovalo hlavní logistické a velitelské centrum pro obranu Donbasu. Článek přímo přirovnává systém k historické Maginotově linii a uvádí, že „následující dny budou klíčové pro všechny“, čímž naznačuje, že se Kyjev může připravovat na možnost ústupu z některých okupovaných měst. Tato zpráva přichází v době, kdy se ruské jednotky postupně přibližují k čáře Bachmut Časiv Jar – Toreck a zesilují tlak na sever od Horlivky.

Podle analýzy think-tanku Institute for the Study of War probíhá na východní frontě několik koordinovaných ruských útočných operací, jejichž cílem je rozšířit kontrolu nad zbylým územím Doněcké oblasti a vyvolat destabilizaci ukrajinské obrany. Rusové od jara zvýšili tempo útoků u Časiv Jaru a Bachmutu a využívají kombinace dělostřelectva, termobarických raketometů a bezpilotních prostředků pro přesné údery na zásobovací trasy. Výstavba dvojité linie opevnění může být reakcí na narůstající riziko, že tyto postupné průlomy budou pokračovat směrem k hlavním městům Donbasu.

Dle zprávy německého deníku Bild byly v červnu přesunuty části ukrajinských ženijních jednotek z Charkovské oblasti, aby urychlily budování zákopů a betonových palebných postavení. Fotografie publikované na ukrajinských sociálních sítích ukazují hluboké protitankové příkopy, železobetonové bunkry i rozmístění minových polí. Některé úseky se podle očitých svědků staví přímo pod palbou ruského dělostřelectva, což zdržuje pokrok a komplikuje logistiku.

Analytici serveru Defence Express upozorňují, že Slavjansk a Kramatorsk tvoří nejdůležitější dopravní a zásobovací uzel celé východní fronty. V těchto městech se sbíhají železnice, které umožňují dovoz munice, evakuaci raněných a rotaci jednotek. Pokud by Rusko dokázalo v následujících měsících tuto oblast izolovat a postupně obklíčit, Ukrajina by přišla o strategickou hloubku obrany i o kapacity pro případné protiofenzivy směrem na Bachmut nebo Horlivku. Proto má podle amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia budování této „nové Maginotovy linie“ kromě praktické funkce i psychologický efekt. Demonstruje odhodlání zastavit postup za každou cenu, ale současně přiznává, že dynamika bojiště se pro Ukrajinu zhoršuje.

Britský Royal United Services Institute ve své poslední zprávě uvádí, že intenzita ruských útoků vyčerpává ukrajinské zásoby dělostřelecké munice a že mobilizace, již prezident Zelenskyj podepsal letos na jaře, zatím nedokázala v plném rozsahu nahradit ztráty z uplynulých měsíců. V kombinaci s tím se odhaduje, že na východní frontě musí Ukrajinci držet více než 1000 kilometrů obranných linií, zatímco Rusko disponuje výrazně vyššími rezervami personálu i granátů.

Psali jsme: Motoristé v koutě. Krizový sjezd a padající preference

Podle citace z článku Pronews.gr jde o zásadní strategický obrat, kdy „Kyjev buduje dvojitou Maginotovu linii za Slavjanskem a Kramatorskem!“ Souběžně s tím se ruské telegramové kanály chlubí záběry zničených logistických skladů, které potvrzují, že ruské letectvo a raketové síly dokážou stále častěji zasahovat cíle hluboko v ukrajinském zázemí.

Nejasné zůstává, zda jde o čistě preventivní krok, jak zajistit obranu v případě kolapsu fronty u Časiv Jaru, nebo zda Ukrajina reálně počítá s možností, že některé úseky Donbasu v nadcházejících měsících opustí. Zdroje z Pentagonu, které citoval list Politico, uvádějí, že americká vojenská pomoc už nebude pravděpodobně obnovena v takovém rozsahu jako v předchozích letech, což rovněž přispívá k důrazu na opevnění a defenzivní strategii.

Budování dvojité linie se tak stává symbolem přechodu od dynamických protiútoků k opotřebovací válce, v níž má zásadní roli schopnost stabilizovat frontu a udržet morálku. Ať už Kyjev zamýšlí obranu, nebo ústup, je zřejmé, že tato opatření budou mít dalekosáhlý dopad na celé vedení války i na budoucnost Donbasu.

(Kovář, Pronews.gr, foto: zai)



Anketa

Je podle Vás dobře, že hnutí STAČILO! a strana SOCDEM půjdou do sněmovních voleb společně?

Ano 89%
transparent.gif transparent.gif
Ne 4%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 3%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 4%
transparent.gif transparent.gif