16. června 2025 - 06:24
Cílem bylo doma v Indii vyvolat vítěznou hysterii a nasbírat pro Módiho vládu politické body. To se nepovedlo, píše v dalším díle seriálu pro Prvnizpravy.cz publicista František Roček
Smrtonosná komedie neuspěla a proto rychle vedla k příměří. Čínské zpravodajské médium www.163.com v souvislosti s tím (11.5.2025,
www.163.com/news/article/JV9UN7O80001899O.html) uvedlo, že od časného rána 10. května, kdy Pákistán zahájil odvetný útok proti Indii, do vyhlášení příměří odpoledne téhož dne, uběhlo méně než 24 hodin.
Stojí za zmínku, že pouhých deset minut před oficiálním oznámením příměří mezi Indií a Pákistánem se americký prezident Trump ujal vedení a uvedl na sociálních sítích, že „mediace byla úspěšná", a uvedl, že Indie a Pákistán vedly rozhovory celou noc za zprostředkování Spojených států.
Indická strana však Trumpa nepodpořila, ale zdůraznila, že dohody o příměří bylo dosaženo prostřednictvím „přímé komunikace" mezi Indií a Pákistánem.
Pákistán veřejně poděkoval řadě zemí, včetně Spojených států, Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Turecka, se zvláštní zmínkou o podpoře Číny.
Později téhož dne měl Wang Yi, člen politického byra Ústředního výboru Komunistické strany Číny a ministr zahraničí, oddělené telefonáty s pákistánským místopředsedou vlády a ministrem zahraničí Dharem a indickým poradcem pro národní bezpečnost Dovalem.
Dahl poděkoval Číně za její zprostředkovatelské úsilí o dosažení příměří a zastavení nepřátelských akcí. Doval řekl, že Indie a Pákistán se zavážou k příměří a těší se na co nejrychlejší obnovení regionálního míru a stability.
Trosky jako cenné zboží
Pokud šikovně rychlé rakety sestřelí rychlého zabijáckého ptáka, nejen sestřelení nepřítele, ale i to co dopadne na zem, je cenné. Trosky raket, které zasáhly francouzské Rafele, dopadly na indické území, a jsou cenným zbožím.
Kdo jiný by to zdůraznil, než čínský tisk. Např. 19.5.2025 (
https://user.guancha.cn/main/content?id=1445862), že trosky mají cenu propagandistickou a též odbornou.
Módího Indie úředně rozjela celostátní kampaň na oslavu vítězné operace (mikroválky) proti Pákistánu, aby skryla fakt, že napráskáno dostalo indické letectvo. Proto Indie vytáhla trosky několika raket vzduch-vzduch PL-15E na celostátní putovní výstavu. Ve vzdušné bitvě v časných ranních hodinách 7. května pákistánské letectvo postupně vypálilo nejméně tucet raket vzduch-vzduch PL-15E na indické letectvo, pravděpodobně vypálilo dvě střely na jeden cíl, aby se zajistila větší míra zásahu, a po sestřelení některých indických cílů zbytek raket PL-15E minul, přistál v Indii a explodoval.
Indická armáda během 14 dnů našla trosky asi čtyř střel vzduch-vzduch PL-15E. Po vyzvednutí trosek byli Indové nadšeni: Jásají, že to jsou trosky neporazitelné střely vzduch-vzduch PL-15E pákistánské armády, která byla sestřelena naším systémem protivzdušné obrany.
Není nic špatného na tom, že se indická armáda tolik chlubí, a pokud použijete stíhačku „Rafale" k zachycení střely vzduch-vzduch PL-15E, lze to považovat za úspěšné zachycení, ale cenou za to je sestřelená stíhačka „Rafale".
Trosky nad zlato
Indie se samozřejmě zajímá o analýzu trosek rakety vzduch-vzduch PL-15E, o které na oko pro veřejnost neprojevují zájem.
Indičtí odborníci uvedli, že prý PL-15E nejsou velký problém, nejsou tak dobré jako Astra MK2 vyráběná Indií, takže nemá žádnou velkou hodnotu. Západní vojenští experti ze špionážní organizace Pěti očí nebyli tak hloupí jako oficiální Indové a okamžitě Indii kontaktovali, aby mohli prohlédnout trosky PL-15E.
USA, Austrálie, Velká Británie a další země Five Eyes Alliance, stejně jako Japonsko a Francie, projevily velký zájem o PL-15E a jsou ochotny získat trosky pro výzkum.
Ze čtyř trosek PL-15E nalezených Indií nejméně tři jsou zcela rozdrceny a odhaduje se, že sebedestruktivní procedura byla zahájena po určitém čase po dopadu. Hlavice rakety, autopilot a vyhledávač byly zcela roztříštěny a Indie vyzvedla pouze část sloupce raketového motoru na tuhé palivo. Zahraniční armády mohou analyzovat materiál pláště a strukturální pevnost raket. U dvou raket se dochoval autopilot rakety. Autopilot obsahuje raketový gyroskop, naváděcí počítač má software pro řízení palby a jsou v něm všechny algoritmy trasy atd.
Podle konstrukce těla rakety vzduch-vzduch americké výroby AIM-120, zepředu jsou aktivní radarový vyhledávač, autopilot rakety, raketová hlavice, na konci raketový motor na tuhé palivo.
V čínském článku ale píší: „Naštěstí tento hledač (cílů) již není pokročilý, přinejmenším je to technologie před pěti až deseti lety… nemusíme se obávat, že nám bude čelit NATO, nemluvě o tom, že stále existuje mezera mezi naším modelem zahraničního obchodu a naším vlastním modelem.“
… v prvé řadě se jedná o poměrně starého hledače. Za druhé, naše technologie budou pravděpodobně rychle aktualizovány…“
Politické souvislosti z hlediska USA
Proč prezident Trump vyhlašoval své angažmá v příměří mezi Indií a Pákistánem? Jistě je to propaganda, aby vytvářel dojem, že chamtivý drak se mění v anděla, ale též nenápadný signál, že berou indické potíže vážně.
Skutečným cílem americko-indické spolupráce je zadržovat Čínu, a také vidí Pákistán jako čínského „zástupce" v regionu. Jako navrhovatel Indo-pacifické strategie budou Spojené státy i nadále poskytovat podporu Indii a prodávat jí více špičkových zbraní a vybavení. Indie zároveň zvýší svou pomoc Hnutí Tálibán Pákistán (TTP) a Balúčistánské osvobozenecké armádě (BLA) a bude pokračovat ve snaze sabotovat projekt CPEC.
Indii se tím snaží poškodit pákistánskou ekonomiku. Proto se zaměřuje na čínsko-pákistánský ekonomický koridor (CPEC), projekt na zlepšení infrastruktury v Pákistánu pro lepší obchod s Čínou. Je součástí větší iniciativy Pásu a cesty (BRI).
V článku (analýze) autor mj. nabádá „Čína se snaží obrátit globální Jih proti uspořádání vedenému USA a získat je pro čínský protějšek, čímž by se globální Jih stal základnou pro čínský vzestup. Indie naproti tomu vyjadřuje obavy ze současného dominantního řádu vedeného USA, ale chce, aby byl tento řád reformován, nikoliv svržen. Prostřednictvím diplomatické a hospodářské angažovanosti mohou USA pomoci Indii dosáhnout větší role na globálním Jihu a zmařit tak postup Číny…“
Proto se tváří USA vůči květnovému mikro konfliktu neutrálně.
Důkazem je např. oficiální válečnický web The D Brief. V první den vražedného příběhu 7.5. na válečnickém webu byly jenom odkazy na několik zahraničních článků. Podobně i v dalších dnech: Oficiální prohlášení indické vlády a Pákistánců, něco bezvýznamného řekl i Trump.
Reakce Pákistánu
Stabilita Pákistánu v regionu a jeho okolí je nezbytná pro hospodářskou prosperitu, takže Pákistán potřebuje mír. Pokud je americká strana ochotna pokračovat v podpoře jednání, Pákistán bude předstírat otevřený a vstřícný postoj.
V jednom z asijských článků jsem zahlédl hezkou radu: Kromě USA by měl Pákistán také posílit spolupráci s Čínou, Tureckem, Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty, Katarem a dalšími spřátelenými zeměmi a získat ruskou podporu pro mírovou dohodu. Problémem je, že v jižní Asii nemůže existovat dlouhodobý mír bez vyřešení kašmírského sporu. Pokud nebude mír v jižní Asii, budou hluboce ovlivněny sousední regiony, jako je Čína, Střední Asie, Střední východ a západní Asie.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)