Připomeňme, že v listopadu loňského roku vydal Mezinárodní trestní soud zatykač mj. na Benjamina Netanjahua za válečné zločiny v Pásmu Gazy. To znamená, že – pokud by Polsko respektovala tento verdikt – muselo by zadržet šéfa izraelské vlády, pokud by překročil polské hranice. Mezitím vystoupil prezident Andrzej Duda následovaný varšavskou vládou Donalda Tuska. Sám Netanjahu si z Polska dělal legraci.
Prezident Duda zaslal premiérovi Tuskovi zvláštní dopis, ve kterém trval na tom, aby – v případě, že by Netanjahu chtěl poctít Polsko svou přítomností při oslavě 80.výročí osvobození Osvětimi – postavil izraelského premiéra nad zákon.
Vyjádřil také naději, že orgány a služby podřízené předsedovi vlády a vládě, „vycházejíce z bohatých tradic v oblasti právní ochrany cizinců přicházejících do Polska, najdou vhodný vzorec pro výše uvedené záruky, slučující respektování mezinárodního práva zavazujícího Polskou republiku s mimořádnou povahou 80. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim."
Varšavská vláda s nadšením souhlasila s prezidentovou žádostí. Ve čtvrtek přijala usnesení, ve kterém prohlásila, že zajistí svobodnou a bezpečnou účast nejvyšších představitelů Izraele na oslavách 80.výročí osvobození tábora Auschwitz-Birkenau v Osvětimi.
„V souvislosti s oslavami 80.výročí osvobození bývalého německého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau v Osvětimi plánovanými na 27. ledna 2025 společně s Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu, vláda Polské republiky prohlašuje, že zajistí volný a bezpečný přístup a účast na těchto oslavách představitelů Státu Izrael,“ čteme v usnesení.
Jak portál poznamenává, poradce premiéra poskytl informaci, že Netanjahu neplánuje přijet do Polska, hned poté, co prezident Andrzej Duda požádal vládu, aby poskytla premiérovi Izraele možnost zúčastnit se oslav, pokud takové přání projeví.
V rozhovoru pro Times of Israel jeden z vysokých poradců Netanjahua řekl, že otázka zatykače bude muset být vyřešena, než bude možné zvážit cestu.
„Zvážíme návštěvu jestli obdržíme pozvání. To zatím není na pořadu dne,“ řekl úředník pod podmínkou anonymity. „Nejprve bude muset Polsko vyřešit problém ICC,“ dodal.
„Izraelští delegáti by vůbec neměli být zváni do Osvětimi. V Auschwitz-Birkenau zemřeli občané Druhé Polské republiky a dalších zemí – nikoli však Izraele, který byl založen v roce 1948! Židé jsou samozřejmě vřele vítáni, ale stát Izrael by si neměl dělat reklamu na zavražděné,“ upozornil.
„Izraelci jsou úplně jiný národ s jinými zvyky a kulturou než Židé zavraždění Němci. Tehdy všichni mluvili jidiš, patřili k jidiš kultuře – možná 2 % ortodoxních umělo hebrejsky. Stát Izrael však tento národ vědomě vyhladil a mluví se tam hebrejsky. Pouze 2 % Izraelců mluví jidiš (ale 20 % mluví rusky)!“ dodal.
Korwin-Mikke dále vysvětlil, že „nejde pouze o jazyk; jde o židovskou kulturu."
„Například Židé byli pacifisté, nechtěli se chopit zbraně – proto se nechali tak snadno zavraždit národními socialisty. Nyní se od dětství Izraelec učí uchopit zbraň - a bez váhání střílet. Pokud jde o kulturu, Izraelci mají blíž k Němcům než k Židům zavražděných v táborech!! A jsou na to hrdí!" upozornil.
„Tvůrci Izraele se záměrně chtěli distancovat od obrazu Žida typického pro Evropu. A uspěli. Na tom není nic špatného, naopak! Jen ať je stát Izrael konzistentní,“ dodal.
„Vítáme v Polsku všechny potomky, příbuzné lidí, zavražděných během holocaustu – stejně jako všechny ty, kteří s nimi cítí duchovní pouto. Stát Izrael však k zavražděným necítí pouto – právě naopak. Takže delegáti této země sem jednoznačně nepatří,“ uzavřel Janusz Korwin-Mikke.