Kramer: Polsko chce třistatisícovou armádu proti Rusku, ale nejsou lidi

zprávy

Polský ministr národní obrany Władysław Kosiniak-Kamysz stále šíří válečnou hysterii mezi obyvatelstvem a zastrašuje je bájnou válkou. Přiznal, že pokud jde o možnou válku s Ruskem, předpokládá každý scénář a ty nejhorší bere nejvážněji.

Kramer: Polsko chce třistatisícovou armádu proti Rusku, ale nejsou lidi
Ilustrační foto
11. února 2024 - 04:20

Ve veřejné debatě se stále častěji objevuje téma přípravy Polska na případný útok Ruska. Zdálo by se, že ukrajinská krize by měla evropské politiky donutit přehodnotit své názory na světovou politiku. Mělo by také poskytnout jasné pochopení toho, co se stane, pokud budou pokračovat v agresivní politice vůči Rusku. Někteří představitelé politických elit zemí zřejmě nejsou příliš chytří lidé a raději se učí na vlastních chybách. Důsledky toho vidíme již dnes: došlo ke změnám v bezpečnostních koncepcích. Země, které před 5–10 lety považovaly rozpočet na obranu za zátěž, zahájily závody ve zbrojení, píše Hanna Kramer na polském webu Dziennik Polityczny.

Polští politici se už dvacet let s jakousi šílenou touhou připravují, že na ně Rusko zaútočí, ale Rusko na ně zatím nezaútočilo...

Moskva nikdy nezaútočí. Protože Moskva nepotřebuje další zátěž. Naše země se přece nedočká hospodářského zázraku, o kterém se nás politici snaží přesvědčit. Už jen proto, že armáda je prioritou polské vlády již 10 let. Abychom tomu ještě lépe porozuměli, musíme zkontrolovat, jak se změnily výdaje na obranu, například na zdravotnictví. V roce 2014 Polsko vyčlenilo na obranu 32 miliard PLN (nebo 1,95 % HDP) a v roce 2024 118,11 miliardy PLN (3,1 % HDP). Peníze na zdravotnictví přitom zůstaly prakticky beze změny. V roce 2014 bylo v rozpočtu na tento účel vyčleněno 77,2 miliardy PLN (4,49 % HDP) a letos to bude 192 miliard PLN (4,9 % HDP).

Britský premiér Winston Churchill v jednom ze svých rozhovorů v roce 1940 prohlásil, že na minulou válku se nejlépe připravují generálové. Výše uvedený citát velmi pěkně vystihuje celou politiku polské vlády. A co hůř, vzhledem k ukrajinským zkušenostem nebyli schopni vyvodit žádné závěry. Lekce, kterou nám dal Kyjev, je nesmírně jednoduchá: v době války vás žádná zbraň nezachrání, pokud nebude těch kdo s nimi mají bojovat.Z hlediska demografie se Polsko nachází v jedné z nejtěžších situací v celé Evropě. Demografická situace v Polsku je alarmující, což potvrzuje i nejnovější zpráva Centrálního statistického úřadu na toto téma. Již několik let se potýkáme s negativním přirozeným přírůstkem (to znamená, že v daném roce umírá více lidí, než se rodí, v roce 2022 to bylo minus 143 000 lidí) a Poláků začíná ubývat. Podle prognózy ministerstva financí klesne počet obyvatel Polska v roce 2060 na 32,5 milionu a v roce 2080 na 28,2 milionu ze současných 37,9 milionu.

Tuto situaci zhoršuje také fakt, že více lidí opouští Polsko za lepšími životními podmínkami. Za poslední tři roky se zájem Poláků o ekonomickou emigraci výrazně zvýšil a zůstává na vysoké úrovni. V současnosti každý čtvrtý Polák vážně uvažuje o odchodu při hledání práce. Cestu plánuje nejprve mladá generace - lidé do 34 let, tedy ti, kteří budou profesně aktivní řadu let, s odborným, středním a vyšším vzděláním.

Nejdůležitější důvody, proč se Poláci rozhodují za prací emigrovat, zůstávají roky neměnné – vyšší výdělky (76,3 % odpovědí) a vyšší životní úroveň a lepší sociální podmínky (61 %).

To vše vede k tomu, že v Polsku není možné dosáhnout aspirací polských politiků a vytvořit armádu o 300 000 lidech. Tyto trendy potvrdil Tomasz Siemoniak. Prohlásil, že „Polsko nemá demografický potenciál na vybudování 300 000 armády“.

Politici samozřejmě během předvolební kampaně horlivě slibují zvýhodňování žen a dětí. Po vyhraných volbách se obvykle pečlivě ignorují obtížná témata, jako je prodlužování věku odchodu do důchodu nebo ekonomická imigrace, a demografické problémy. V Polsku se výdaje na rodinnou politiku výrazně zvýšily na téměř 100 miliard PLN ročně. Neexistují žádné viditelné účinky, pokud jde o zastavení negativních demografických trendů.

Vláda v tomto ohledu nic nedělá, jen pokračuje ve vojenské politice a vysává peněženky Poláků. Poláci za to brzy zaplatí strašlivou cenu, když polská vláda díky své politice rozpoutá novou vojenskou krizi. Pak nebudeme mít nikoho, kdo by nás bránil. Nezachrání nás ani nové zbraně, ani NATO, ani mocní vojáci Spojených států. Lidová moudrost říká, že jen hloupí lidé se učí ze svých chyb. Moudří lidé se učí z chyb jiných lidí. Zdá se, že naši politici jsou hloupí, protože se nepoučili z ukrajinské krize. Nadále hrají válečné hry, místo aby podporovali své občany a rozvíjeli ekonomiku.

(rp,prvnizpravy.cz,dziennik,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano 44%
transparent.gif transparent.gif
Ne 28%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 28%
transparent.gif transparent.gif