Nebývalá expanze čínských vzdušných sil

zprávy

Peking urychluje nebývalou expanzi svých vzdušných sil. Odhady mluví o tisících moderních bojových letadel, včetně typů šesté generace, které do konce desetiletí zásadně změní poměr sil v Asii i ve světě.

Nebývalá expanze čínských vzdušných sil
Ilustrační foto
15. července 2025 - 02:20

Čína podle aktuálních odhadů směřuje k vytvoření druhého největšího vojenského letectva na světě, hned po Spojených státech amerických. Do roku 2030 má disponovat flotilou bojových letadel, jejichž počet i technologická vyspělost překonají všechny ostatní státy včetně Ruska. Jak vyplývá z analýzy serveru Pronews.gr a dalších zdrojů, základem této síly se stane především stíhací letoun páté generace Chengdu J-20. Těchto stealth strojů má být do konce dekády ve výzbroji minimálně 1 000 kusů. Pro srovnání, Spojené státy podle dostupných údajů provozují přibližně 180 kusů F-22 a několik stovek F-35, přičemž celkový počet stíhaček páté generace se i v USA pohybuje kolem jednoho tisíce.

Kromě J-20 počítá čínské letectvo i s rozsáhlým námořním letectvem vybaveným typem J-35, což je palubní varianta stealth letounu určeného pro provoz z nových čínských letadlových lodí. Odhady hovoří o tom, že těchto letadel bude 200 až 300 kusů. Moderní námořní letectvo je přitom jedním z klíčových pilířů čínské strategie projekce síly v Jihočínském moři a kolem Tchaj-wanu. Výrazný nárůst kapacit čeká také víceúčelové typy J-16 a elektronické rušiče J-16D, kterých má být nasazeno kolem 500. Doplní je přibližně 300 modernizovaných J-10C s radary AESA a schopností používat nejmodernější čínskou výzbroj včetně stealth střel vzduch-vzduch.

Nejambicióznější součástí čínských plánů je vývoj a postupné zavedení letounů šesté generace. Podle některých informací má Čína již do roku 2030 zařadit omezené množství předsériových strojů označovaných jako J-36 a J-50. Tyto letouny mají kombinovat nejpokročilejší stealth technologie, vysokou úroveň autonomie řízení, integraci umělé inteligence a nové typy zbraní, například laserové nebo hypersonické systémy. Pokud se tyto projekty podaří dotáhnout, Čína se stane vůbec první zemí světa, která podobné platformy reálně nasadí do provozu.

Celkový obraz, který z těchto dat vyplývá, naznačuje bezprecedentní proměnu čínských vzdušných sil.

„Odhaduje se, že bude mít nejméně 1 000 kusů J-20, 200 až 300 kusů J-35 ve své námořní verzi, 500 kusů J-16 a J-16D a přibližně 300 kusů J-10C,“ popisuje pravděpodobný vývoj server ProNews. Tyto počty v kombinaci s masivními investicemi do pilotního výcviku a satelitních komunikačních systémů staví čínské letectvo do role, v níž bude schopné vybojovat vzdušnou nadvládu prakticky v každém regionálním konfliktu v Asii.

Pentagon i západní think-tanky dlouhodobě upozorňují, že čínský technologický pokrok se nezastavuje jen u letadel. Peking zároveň rychle rozvíjí vlastní systémy včasné výstrahy, družicové průzkumné kapacity a hypersonické zbraně, které mají narušit schopnost USA a jejich spojenců efektivně reagovat. Spojené státy proto posilují své základny v Tichomoří a urychlují výrobu F-35 i vývoj vlastních programů šesté generace v rámci projektu Next Generation Air Dominance.

Psali jsme: Zákaz vstupu AfD do veřejné správy. Demokracie dostává na frak

Odhady Mezinárodního institutu pro strategická studia ukazují, že do roku 2030 může Čína v počtu nových a modernizovaných stíhaček překonat Rusko, jehož schopnosti doplňovat ztráty a inovovat výzbroj jsou omezeny sankcemi a ekonomickými problémy. V asijsko-pacifickém prostoru tak vzniká nová realita, v níž budou mít americké a japonské síly poprvé od konce studené války soupeře s opravdu masivním počtem stealth letounů a kapacitou vést simultánní letecké operace na více frontách.

Podle expertů RAND Corporation je tento trend součástí širší čínské snahy o dosažení parity se Západem nejen v počtech zbraní, ale i v kvalitě vojenské technologie a strategickém vlivu. Do několika let se tak může ukázat, zda tato bezprecedentní expanze čínského letectva povede k přehodnocení americké vojenské doktríny a zásadnímu přeskupení sil v celém Indopacifiku.

(Kovář, ProNews.gr, obr.: aiko)



Anketa

Je podle Vás dobře, že se strana PRO rozhodla pokračovat v předvolební spolupráci s SPD?

Ano 77%
transparent.gif transparent.gif
Ne 7%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 8%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 8%
transparent.gif transparent.gif